Kapturnica - niezwykle ciekawa roślina owadożerna

Jesteś tutaj:

Kapturnica - niezwykle ciekawa roślina owadożerna

3,5/5 (388 ocen)

Kapturnica jest rodzajem roślin owadożernych zaliczanych do rodziny kapturnicowatych. Jej łacińska nazwa Sarracenia wywodzi się od nazwiska francuskiego lekarza i naukowca badającego między innymi przyrodę, Michela Sarrazina. To przez niego niezwykłe okazy kapturnicy zostały przesłane w XVIII wieku z Quebecu do stolicy Francji. Wyróżniamy około 10 gatunków tej rośliny zamieszkujących Amerykę Północną. Do tego istnieje jeszcze mnóstwo podgatunków oraz mieszańców. W naturze kapturnice najczęściej można spotkać na bagnach, mokradłach czy brzegach zbiorników wodnych.


Charakterystyka gatunku


Kapturnica jest rośliną wieloletnią. Jej wygląd jest naprawdę osobliwy, podobnie jak cechy charakterystyczne. Składa się ona z rozety liściowej, a liście formują podłużne, lejkowate dzbanuszki tworząc w ten sposób pułapki na swoje ofiary, jakimi są owady. U większości gatunków te lejki wznoszą się pionowo do góry. W zależności od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, pułapki mogą mieć od 10 do nawet 120 cm. Każdy dzbanek zakończony jest tworem zwanym pokrywką lub kapturem. Jest to nieruchomy płat osadzony na czymś w rodzaju kolumny. Z przodu dzbaneczka możemy zauważyć z kolei płat poziomy który nazywany jest przez botaników skrzydełkiem. U większości odmian dzbanki żyją rok, natomiast po zimie odradzają się nowe.

Podziemna cześć rośliny to kłącze, łatwo rozdzielające się i posiadające niejeden stożek wzrostu, co powoduje, że roślina może przetrwać nawet w niezbyt sprzyjających warunkach.

Kapturnica kwitnie w okresie od marca do czerwca. Kwiaty charakteryzują się parasolowatym kształtem, mogą mieć barwę czerwoną, żółtą lub białą. Dodatkowo botanicy zaobserwowali w nich    5 płatków i 8 lub 9 działek kielicha. Kwiaty usadowione są na wysoko wznoszących się pędach, aby owady, które przylecą, by je zapylić, mogły uniknąć śmierci w kielichowatej pułapce.


Owadożerne kapturnice w środowisku naturalnym

Owadożerne kapturnice w środowisku naturalnym

Jak poluje kapturnica?


Trzeba uściślić, że nazwa roślina owadożerna w zastosowaniu do kapturnicy jest tak naprawdę tylko umowna, bowiem tak naprawdę nie posiada ona wykształconych gruczołów wydzielających enzymy trawienne oraz gruczołów chłonnych. Owszem, po schwytaniu owada wydzielane są pewne ilości substancji trawiących, lecz są to ilości niewielkie. Niestrawione owadzie ciała rozkładają się przy udziale bakterii. Warto natomiast dodać, ze kapturnice mają dobrze wykształcony mechanizm chwytania swoich ofiar.

Wabienie ofiary odbywa się dzięki jasnej barwie dzbanka oraz słodkiemu nektarowi przez niego wydzielanemu. Śliska ciecz na krawędziach jak i włoski w dalszej części pułapki prowadzą owada coraz bardziej w dół. Ścianki pułapki są pokryte substancją, która utrudnia przyczepność, więc owad nie ma już szans na wydostanie się. Wpada na dno, gdzie jest "strawiony" a kwiat wchłania potrzebne mu substancje odżywcze.

Kapturnica w doniczce

Kapturnica w doniczce

Pielęgnowanie  i rozmnażanie


Jeżeli decydujemy się na hodowlę tego niezwykłego kwiatu w domu, musimy pamiętać o jego specyficznych wymaganiach. Kapturnica potrzebuje dość wysokiej, sięgającej 60 % wilgotności powietrza. Poza tym lubi mokre podłoże. Najlepiej przygotować jej torf wymieszany z piaskiem. Musimy także jej zapewnić dużą ilość promieni słonecznych, nawet przez kilkanaście godzin dziennie, więc warto dobrze zastanowić się nad stanowiskiem optymalnym dla rośliny. Lubi ona też wysoką temperaturę. W okresie letnim może być to od 20 do 35 stopni Celsjusza, natomiast zimą w pomieszczeniu, gdzie hodujemy kapturnicę powinno być do 15 stopni, jednak roślina zniesie także lekkie spadki. Dopóki na dworze nie będzie mniej niż 0 stopni, możemy trzymać roślinę w ogrodzie. Tam też będzie miała się czym posilać. W zimie ograniczamy podlewanie kapturnicy do 1 razu na 2 tygodnie. Liście, które naturalnie usychają można swobodnie usunąć. Kiedy roślina wybudzi się z zimowego odpoczynku, utworzą się nowe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz