Męczennica błękitna, passiflora, kwiat męki pańskiej - skuteczna uprawa

Jesteś tutaj:

Męczennica błękitna, passiflora, kwiat męki pańskiej - skuteczna uprawa

3,4/5 (583 ocen)

Kwitnące rośliny doniczkowe, to gatunki niezwykle atrakcyjne, mogące stać się ozdobą każdego wnętrza, a w sprzyjających warunkach także balkonu lub tarasu. Szczególnie interesujące są rośliny o egzotycznym wyglądzie i oryginalnych kwiatach, do których z pewnością można również zaliczyć męczennicę błękitną (Passiflora caerulea), często nazywaną passiflorą. Pnącze pochodzi z leśnych obszarów Brazylii i Argentyny, dlatego w naszych warunkach może być uprawiane wyłącznie w donicy i tylko sezonowo wystawiane na zewnątrz.


Opis


Męczennica błękitna jest egzotycznym, bardzo szybko rosnącym pnączem, które w naturze może osiągać nawet 10 m. długości. Jej zielone, wiotkie, ale kruche pędy wymagają podpór, po których będą mogły się wspinać za pomocą długich wąsów czepnych. W początkowym okresie warto roślinie pomóc, przywiązując jej pędy do prętów, ale później powinna już poradzić sobie samodzielnie. Aby jednak pędy zbyt mocno się nie rozrosły, od czasu do czasu warto nakierować je w odpowiednią stronę, owijając wokół kratki lub metalowej obręczy. Przez większą część roku najważniejszą ozdobą rośliny są bardzo oryginalne, duże, zielone, palczasto powcinane liście, układające się na szczycie ogonka w rodzaj pierzastego parasola. Latem (VII-IX) na pędach pojawia się jednak dodatkowa atrakcja, w postaci niezwykle oryginalnie zbudowanych kwiatów. Ich podstawę tworzą duże, białe lub biało-błekitne płatki (5 zewnętrznych działek kielicha i 5 płatków wewnętrznych), na których wspiera się dno kwiatowe z trzema okółkami przykoronek, z których jeden jest wyjątkowo okazały i złożony z cienkich nitek pręcikowych ubarwionych trzema, wyraźnie zaznaczonymi kolorami: niebieskim, białym i fioletowym. Z centralnej części dna kwiatowego, wyrasta 5 jasnych, zwykle kremowych pręcików i zrośnięty ze sobą potrójny słupek zakończony 3 okazałymi znamionami w ciemnym kolorze. Tak skomplikowana i zaskakująca budowa kwiatów zdarza się u roślin dość rzadko, dlatego passiflora błękitna jest jednym z najciekawszych gatunków kwitnących, nadających się do uprawy w mieszkaniach. Niestety, każdy pojedynczy kwiat możemy podziwiać zaledwie przez jedną dobę.

Najciekawszą odmianą męczennicy błękitnej jest kwitnąca na kremowo i posiadająca bordowe znamiona słupka „Constance Elliot”, chociaż w handlu można również znaleźć inne, nie mniej interesujące odmiany mieszańcowe tego gatunku.

Męczennica błękitna - kwiat

Męczennica błękitna - kwiat


Wymagania uprawowe


Męczennica błękitna, z racji swojego pochodzenia, ma dość wysokie wymagania uprawowe. W naturze zasiedla wilgotne, widne lasy tropikalne, dlatego także w uprawie oczekuje podobnych warunków czyli bardzo dużo rozproszonego światła, dość wysokiej temperatury (20-25°C) oraz odpowiedniej wilgotności podłoża i powietrza (wskazane zraszanie). Przez większą część roku powinna być uprawiana w mieszkaniu, na wyjątkowo widnym stanowisku, jednak latem (VI-IX) przy sprzyjającej pogodzie, lepiej wystawić ją na zewnątrz (balkon lub taras). Kiedy warunki będą jej odpowiadały, nie tylko obficie zakwitnie, ale także wyda niewielkie, owalne owoce w pomarańczowym kolorze. Choć są one jadalne, nie są smaczne, mimo iż jedna z jej bliskich krewnych, męczennica jadalna, wydaje cenione przez wielu amatorów owoce, znane pod nazwą marakuja. Męczennica błękitna, z powodu silnego wzrostu potrzebuje dużo składników odżywczych oraz sporego, choć nie za dużego pojemnika (korzenie nie powinny nadmiernie się rozrastać). Najlepsza będzie dla niej dobra ziemia kwiatowa, wzbogacona nawozem wieloskładnikowym oraz duża donica, której dno zostanie wyłożone keramzytem. Pnącza nie lubią przesuszania, ale bardzo źle reagują na zalanie, dlatego podlewanie powinno być systematyczne, jednak umiarkowane.

Męczennica błękitna - pnącze

Męczennica błękitna - pnącze


Zimowanie


Z końcem lata męczennicę należy powoli przygotować do dwumiesięcznego okresu zimowego spoczynku. Rośliny uprawiane na zewnątrz przenosimy do pomieszczeń i stopniowo ograniczamy ich podlewanie do niezbędnego minimum oraz o obniżamy temperaturę powietrza do ok. 8-12 °C. Wczesną wiosną, po zakończonym spoczynku, pnącza bardzo mocno przycinamy, co pozwoli im ładnie się rozkrzewić i wydać więcej kwiatów.

Męczennica błękitna (passiflora, kwiat męki pańskiej)

Męczennica błękitna (passiflora, kwiat męki pańskiej)


Rozmnażanie


Męczennicę błękitną można rozmnożyć z nasion, ale rośliny uzyskane tą droga słabiej kwitną i nie zawsze zachowują cechy egzemplarza matecznego, dlatego lepiej uzyskać potomstwo za pomocą sadzonkowania pędów pobieranych z pnącza latem i ukorzenianych w wilgotnym podłożu i w wilgotnej atmosferze (np. pod namiotem z folii).


Szkodniki


Męczennica błękitna, jak wiele innych roślin doniczkowych, narażona jest na zagrożenia ze strony szkodników, z których najczęściej atakują ją mszyce, przędziorki i mączliki.

Męczennica błękitna, passiflora, kwiat męki pańskiej

Męczennica błękitna, passiflora, kwiat męki pańskiej


Zaskakująca nazwa


Wyjątkowo oryginalna budowa kwiatów oraz interesujący wygląd liści i wąsów pnącza, poruszył wyobraźnię misjonarzy, którzy zobaczyli ją po raz pierwszy podczas swojej wyprawy do Ameryki i przyczynił się do nadania roślinie nietypowej nazwy, nawiązującej do męki pańskiej, z którą skojarzyli oni między innymi: przykoronki (korona cierniowa), trzy maczugowate znamiona (gwoździe) oraz wąsy (bicze).

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz