Męczennica jadalna (Marakuja) - odkrywamy sekrety uprawy!

Jesteś tutaj:

Męczennica jadalna (Marakuja) - odkrywamy sekrety uprawy!

3,4/5 (522 ocen)

To ozdobne, egzotyczne pnącze wymaga codziennej pielęgnacji. Za troskę odwdzięczy się nie tylko pięknymi kwiatami, lecz również – przy sprzyjających warunkach pogodowych – słodkimi owocami.


Opis


Męczennica jadalna (Passiflora edulis), nazywana również granadillą purpurową, pochodzi z terenów o klimacie tropikalnym. Roślina ta wykształca wąsy czepne, dzięki którym pnie się po podpórkach. Jej pędy rosnąc swobodnie osiągają do 10 m długości. Powstają na nich naprzemianległe, trójklapowe liście o szerokości 13 cm. Najcenniejszym walorem dekoracyjnym męczennicy jadalnej są duże (7-8 cm średnicy) kwiaty. Składają się one z 10 białych lub biało-zielonych płatków, otaczających pierścień purpurowo-białych nitek pręcikowych. W centrum kwiatu znajdują się duże, jasnozielone pręciki i słupki. Po długim i gorącym lecie męczennica jadalna zawiązuje żółte bądź purpurowe owoce. Są potocznie nazywane marakują lub granadillą, mają jajowaty kształt i osiągają długość 5 cm.


Wymagania


Podłoże do uprawy męczennicy jadalnej powinno być gliniaste i nieprzesychające. Każdy okaz potrzebuje dużo miejsca na swobodny rozwój korzeni. Marakuja lubi słońce, ale od wiosny do końca lata należy ją lekko cieniować. Powinna przebywać w temperaturze powyżej 13°C, dlatego w Polsce uprawia się ją w zimnych lub umiarkowanych szklarniach, na werandach i w domu.

Kiwitnąca męczennica jadalna (marakuja)

Kiwitnąca męczennica jadalna (marakuja)


Sadzenie


Męczennicę jadalną sadzimy w doniczce o średnicy min. 75 cm i głębokości 45 cm. W roli podłoża najlepiej sprawdzi się mieszanka ziemi kompostowej, darniowej i gliny w proporcjach 2:1:1. Po sadzeniu ubijamy ziemię tak, by jej powierzchnia znajdowała się 1 cm poniżej krawędzi donicy. Na koniec podlewamy obficie nasze pnącze – pamiętajmy, by później wylać wodę z podstawki.

W donicy umieszczamy kratkę lub druty, po których męczennica będzie się piąć. Można poprowadzić ją po rozpiętym sznurze, np. przy oknie południowym, które od maja do sierpnia będziemy otwierać. W innym wypadku roślinę należy wynieść wiosną do ogrodu, ponieważ latem powinna przebywać na słońcu.


Zimowanie


We wrześniu ograniczamy podlewanie i przenosimy męczennicę do jasnego i przewiewnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura 6-10°C. Zimą pielęgnacja pnącza ogranicza się do pilnowania, by podłoże w doniczce nie przeschło.


Przesadzanie i cięcie


Młode okazy przesadzamy do świeżej ziemi w marcu każdego roku, starsze – co 3-4 lata. Zabieg ten łączymy z przycinką zeszłorocznych pędów do 2-3 pąków. Latem systematycznie uszczykujemy młode przyrosty, by ograniczyć wzrost pnącza. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz