Męczennica jadalna (Marakuja) - odkrywamy sekrety uprawy!

Jesteś tutaj:

Męczennica jadalna (Marakuja) - odkrywamy sekrety uprawy!

3,4/5 (522 ocen)

Podlewanie i nawożenie


W okresie wiosenno-letnim męczennica wymaga codziennego podlewania miękką wodą oraz zasilania nawozem zasobnym w potas co 7-10 dni. Jesienią przerywamy nawożenie i zmniejszamy dawki wody.


Rozmnażanie


W uprawie domowej poleca się rozmnażanie męczennicy przez sadzonki półzdrewniałe. Pobieramy je w czerwcu i umieszczamy w pojemniku wypełnionym piaskiem i torfem. W mnożniku ogrzewanym do temperatury 20°C ukorzenią się szybko. Gdy to nastąpi, przesadzamy rośliny do doniczek z lekkim podłożem.

Owoce męczennicy jadalnej (marakuja)

Owoce męczennicy jadalnej (marakuja)


Szkodniki

 

  • Mączliki – na spodniej stronie liści żerują białe, uskrzydlone owady i różowawe larwy. Zwalczamy inwazję stosując dwukrotny oprysk preparatem Bio-Insekt w odstępie pięciodniowym. Aby uniknąć częstego stosowania insektycydów, można wprowadzić do szklarni larwy dobrotnicy szklarniowej (Encarsia formosa), żerującej na mączlikach;
  • Mszyce – zielone, podłużne owady powodują skręcanie się i zasychanie młodych liści. Tępimy je środkami Pirimor 25 WG lub Basudin 25 EC;
  • Przędziorki – na liściach pojawiają się żółte, brązowiejące plamki, prowadzące do ich wysychania. Szkodniki zwalczamy za pomocą dobroczynka szklarniowego (Phytoseiulus persimilis) bądź insektycydami Karate 025 EC lub Promanal.


Bibliografia


1. ABC ogrodnictwa, Warszawa 2011, s. 321,333,367,534.
2. Ilustrowana encyklopedia roślin, cz. 6, red. Sieńko-Holewa I., Warszawa 2008, s. 15-16.
3. Kiljańska I., Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie, Warszawa 1989, s. 218-220.
4. Masternak H., Zagrażają roślinom – w domu, na balkonie, w ogródku. Atlas chorób i szkodników, Warszawa 1999, s. 10, 14.
5. Metera D., Kwiaty w domu, Warszawa 1992, s. 77.
6. Skalická A., Encyklopedia roślin domowych, Warszawa 1992, s. 223.

Małgorzata Długosz
 


Koniecznie zobacz