Datura, bieluń - właściwa uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Datura, bieluń - właściwa uprawa i pielęgnacja

3,4/5 (508 ocen)

Datura, czyli inaczej Bieluń, to rodzaj roślin, z których wyróżnia się odmiany jednoroczne i wieloletnie. Ta imponująca roślina tak bardzo rozprzestrzeniła się po całym świecie, że opracowania naukowe spierają się co do tego, skąd pochodzi datura. Najczęściej podaję się Amerykę Południową, chociaż za ziemię rodzinną datury uważa się także Amerykę Północną, a nawet Chiny.

Bieluń swoją popularność zawdzięcza okazałym, lejkowatym lub trąbkowo-rurkowatym kwiatom, które występują w kolorze białym, koralowym, pomarańczowym, żółtym i różowym. Ze względu na te piękne, zwisające kwiaty, bieluń jest często nazywany trąbkami anielskimi i do dziś jest inspiracją wielu kultów religijnych takich jak buddyzm czy hinduizm. Charakterystyczną cechą bielunia jest także intensywny, przyjemny zapach, który wydziela się późną porą dnia oraz dość pokaźne rozmiary rośliny, które przy wieloletniej uprawie mogą osiągnąć nawet wysokość krzewów czy niskich drzew. Na uwagę zasługują też dość duże liście Bielunia, które są ciemnozielone, dekoracyjne i mają kształt dłoniasty lub owalny.

Daturę można spotkać często w polskich ogrodach i tarasach, chociaż uprawa tej rośliny przysparza często niemałych problemów. Wynika to z dużych wymagań pokarmowych i glebowych datury, która potrzebuje specjalnej i systematycznej pielęgnacji. Odpowiednie traktowanie tej rośliny jednak się opłaca. Datura, dobrze uprawiana, może kwitnąć kilka razy w ciągu sezonu i za każdym razem wydawać nawet kilkadziesiąt kwiatów.

Aby osiągnąć tak wspaniałe efekty, przygotowaliśmy mały przewodnik, który zawiera kilka niezbędnych informacji na temat uprawy i pielęgnacji datury.

Bieluń - Datura

Bieluń - Datura

Datura: Uprawa i pielęgnacja od A do Z
 

Aranżacja: Daturę można uprawiać albo w gruncie albo w doniczce. Wygodniej jest zasadzić roślinę w doniczce, ponieważ w czasie zimowania datura musi być przeniesiona do ciemnego pomieszczenia. Można również zasadzić roślinę w gruncie, ale przed nadejściem zimy trzeba ją wysadzić z ziemi i przenieść do doniczki. Czy w gruncie, czy w doniczce datura powinna być zasadzona w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Trzeba również pamiętać, że roślina dobrze pielęgnowana, bardzo szybko rośnie, dlatego powinno zagospodarować się dla niej wystraczająco dużo miejsca.

Gleba: Bieluń wymaga żyznej gleby, bogatej w składniki pokarmowe. Odpowiednia gleba jest jednym z czynników decydujących o tym, czy datura będzie dobrze rosła, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę. Najlepiej jest stosować ziemię kompostową lub glebę uniwersalną do uprawy kwiatów o pH od 5,5 do 6,5. Na spód doniczki  poleca się też wysypać warstwę gruboziarnistego żwiru lub keramzytu, dzięki czemu woda w doniczce nie będzie zalegała i  nie spowoduje gnicia korzeni.

Nawożenie: Młode rośliny nie potrzebują w zasadzie nawożenia, ale już od 2 roku uprawy powinno się wymieszać ziemię doniczkową z nawozem. Zasada jest prosta: im starsza roślina, tym więcej nawożenia potrzebuje. Najlepsze są nawozy wolno rozkładające się, takie jak Azafoska czy Osmocote. Co kilka dni można także stosować nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Pod koniec lata nie powinno się już nawozić datury, żeby mogła przygotować się do zimowania. Uwaga! Datura jest rośliną wrażliwą na wszelkie niedobory pokarmowe. Jeżeli nie będzie miała wystarczająco dużo składników pokarmowych, jej liście oklapną i zaczną żółknąć.

Bieluń - Datura
Bieluń - Datura

Podlewanie: Datura potrzebuje dużych ilości wody, zwłaszcza w ciągu lata. Dorosła roślina może nawet pochłonąć kilkanaście litrów wody! Podlewajmy Daturę kilka razy dziennie, ale nie w dużych ilościach, żeby system korzeniowy nie osiadł w podmokłej glebie. Zalane korzenie zaczną szybko gnić. Z kolei niedobór wody spowoduje natychmiastowe więdniecie i zrzucenie liści i kwiatów. Nie powinno się również spryskiwać datury wodą, ponieważ duże liście łatwo odparzają się na słońcu.
 
Przycinanie: Datury jednorocznej nie przycina się, natomiast daturę wieloletnią można przycinać dopiero od 2 roku uprawy. Zazwyczaj Daturę przycina się dwa razy do roku. Pierwsze cięcie wykonujemy, kiedy przygotowujemy roślinę do zimowania. Pędy powinno się skrócić o 1/4 lub 1/3 długości. Po okresie zimowania wykonujemy drugie cięcie, korekcyjne, które polega na usunięciu uschniętych i uszkodzonych części rośliny oraz odrostów.
 


Rozmnażanie: Bielunia rozmnaża się tradycyjnie z sadzonek pędowych. Można przyciąć 20-centymetrowe szczytowe pędy i umieścić je w pojemniku z wodą. Po 4 tygodniach, kiedy roślinka wypuści już pierwsze korzenie, powinno się ją przesadzić do doniczki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz