Wilczomlecz lśniący (Korona cierniowa)

Jesteś tutaj:

Wilczomlecz lśniący (Korona cierniowa)

3,5/5 (378 ocen)

Wilczomlecz lśniący (Euphorbia millii), to bardzo interesująca roślina doniczkowa, która jednak nie wszędzie będzie dobrze rosła. Nie nadaje sie na pewno do ciemnych, chłodnych lub wilgotnych pomieszczeń. Poza tym, jak większość gatunków należących do rodziny wilczomleczowatych, jest trująca. Dlatego nie jest też odpowiednią rośliną dla osób, posiadających w domu małe dzieci lub zwierzęta. Trujący sok mleczny, szczególnie drażniąco działa na skórę oraz błony śluzowe. W bezpośrednim kontakcie może powodować stany zapalne, a nawet owrzodzenia. Kiedy dostanie się do oka, zagraża wystąpieniem chwilowej ślepoty. Więc kiedy przypadkiem wydostanie się z uszkodzonej rośliny, o kłopoty nietrudno.


Charakterystyka wyglądu


Wilczomlecz lśniący dodatkowo posiada duże i ostre kolce. Dzięki nim doczekał się potocznej nazwy określającej go mianem korony cierniowej. Mimo to egzotyczna uroda rośliny sprawiła, że ma ona wielu oddanych miłośników. Wilczomlecz lśniący ma pokrój krzewu. Tworzą go mocne, kanciaste i dość grube pędy, pokryte na całej długości sztywnymi, długimi kolcami. Kiedy roślina jest uprawiana we właściwych warunkach, okrywa się dużą ilością niewielkich, owalnych, błyszczących listków. Są one zielone i niemal całkowicie zasłaniają kloce. Poza pokrojem i uroczymi listkami, ozdobą rośliny są kwiaty, pojawiające się na ogół przez cały okres wegetacyjny. Właściwy kwiat jest maleńki i nieszczególnie widoczny, natomiast jego kolorowe przykwiatkowe płatki są całkiem spore i przybierają różne ubarwienie, w zależności od odmiany. A odmian mieszańcowych tego wilczomlecza jest naprawdę dużo.


Odmiany


Kolor kwiatów może być więc czerwony, różowy, pomarańczowy, żółty, biały, a czasem w różnych kombinacjach tych kolorów. Wśród nich można spotkać:

- „Sakura kiss” – o białych płatkach gęsto nakrapianych kolorem różowym
- „King yellow” – o kwiatach całkowicie żółtych
- „Moonlight” – którego żółte kwiaty posiadają pomarańczowy środek
- „Natali” – wydającą różowe kwiaty, niekiedy z delikatnymi, ciemniejszymi smugami.
- „Sonora” – o intensywnie różowych przykwiatkach

Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący

Wymagania uprawowe


Właściwie nasze warunki mieszkaniowe, sprzyjają uprawie tego gatunku. Wilczomlecz pochodzi bowiem z Madagaskaru, dlatego panujące w naszych mieszkaniach temperatury w zakresie 20 -24°C, bardzo mu odpowiadają. Ten gatunek wilczomlecza nie oczekuje zimowego okresu spoczynku, woli pozostawać w temperaturze pokojowej przez cały rok. Latem możemy go nawet wynieść na taras. Tym bardziej, że to jedna z niewielu roślin, która może rosnąć w pełnym słońcu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz