Wilczomlecze (Euphorbia) do domu i ogrodu

Jesteś tutaj:

Wilczomlecze (Euphorbia) do domu i ogrodu

3,4/5 (274 ocen)

Wilczomlecze to niezwykle zróżnicowane rośliny ozdobne. Zachwycają zmienną formą oraz oryginalną budową. Wiele gatunków rodzaju, to bardzo popularne rośliny ozdobne, uprawiane w warunkach domowych, jak również w ogrodach. W opracowaniu skupię się na gatunkach i odmianach uprawianych w mieszkaniu, a tylko w niewielkim zakresie wspomnę o gatunkach Euphorbia uprawianych w ogrodzie.

Czy wiesz że …

Wilczomlecze to oryginale rośliny, ale należy pamiętać o tym, że są trujące. Sok rośliny zawiera toksyny, które mogą wywołać podrażnienia skóry. Przy rozmnażaniu i pielęgnacji tych roślin, lepiej założyć rękawice, aby uniknąć ewentualnego zetknięcia się soku rośliny, ze skórą.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Euphorbia obejmuje setki gatunków roślin, z czego w uprawie spotykana jest niewielka część tego bogactwa. Zróżnicowanie tych roślin, to jedna z największych zalet rodzaju. Rodzaj obejmuje rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny, a także rośliny drzewiaste. Odnajdziemy je w wielu zakątkach świata, głównie w Afryce.

Najpopularniejsze gatunki rodzaju to m.in.

Euphorbia capitulata
Euphorbia abyssinica
Euphorbia trigona
Euphorbia myrsinites
Euphorbia affine
Euphorbia griffithii
Euphorbia polychroma
Euphorbia marginata
Euphorbia pulcherrima
Euphorbia amygdaloides
Euphorbia resinifera
Euphorbia cyparissias
Euphorbia tirucalli
Euphorbia fimbriata
Euphorbia meloformis
Euphorbia lathyris
Euphorbia milii
Euphorbia grandicornis
Euphorbia caput- medusae
Euphorbia globosa

Wilczomlecz piękny - gwiazda betlejemska

Wilczomlecz piękny

Wilczomlecz lśniący - uprawa i pielęgnacja


Wśród wielu gatunków Euphorbia, w uprawie bardzo często spotykany jest wilczomlecz lśniący (Euphorbia milii). Mimo że nie jest rośliną długowieczną, zasługuje na uwagę ze względu na ciekawy wygląd.

Występowanie

Naturalne siedliska Euphorbia milii występują na Madagaskarze.

Budowa

Wilczomlecz lśniący, charakteryzuje się krzaczastym pokrojem. Pędy z cierniami, liście odwrotnie jajowate, kwiaty osadzone na długich szypułkach, niepozorne, ale ze względu na obecność barwnych przykwiatków, roślina jest niezwykle dekoracyjna podczas kwitnienia. Wysokość rośliny dochodzi do około 50- 80 cm.


Stanowisko

Najlepiej rośnie na stanowisku jasnym do słonecznego.

Podłoże

Wilczomlecz lśniący tak jak pozostałe gatunki rodzaju, wymaga podłoża przepuszczalnego. Najlepiej byłoby zastosować podłoże produkowane dla kaktusów. Dodatkowo można je wzbogacić żwirem bądź piaskiem. Podłoże powinno charakteryzować się wysoką przepuszczalnością.

Przesadzanie

Roślinę przesadzamy na wiosnę, w razie potrzeby, pamiętając od drenażu.

Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący

Temperatura

Euphorbia milii dobrze sobie radzi w warunkach domowych, przy czym należy pamiętać, aby w okresie zimy, temperatura nie obniżyła się poniżej 15°C.

Nawożenie

Nawożenie umiarkowane, nawozem wieloskładnikowym, najlepiej do kaktusów, raz na miesiąc od wiosny do jesieni. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz