Wilczomlecz białounerwiony - warty uwagi sukulent

Jesteś tutaj:

Wilczomlecz białounerwiony - warty uwagi sukulent

3,2/5 (128 ocen)

Wilczomlecz białounerwiony (Euphorbia leuconeura) to ciekawy sukulent z rodziny wilczomleczowatych. W środowisku naturalnym występuje w klimacie subtropikalnym na Madagaskrze. Roślina posiada krzaczasty pokrój z pędami zaopatrzonymi w ciernie. Główną ozdobę wilczomlecza białounerwionego stanowią ozdobne liście. Kwiaty są zdecydowanie mniej okazałe.


Uprawa


Wilczomlecz białounerwiony preferuje stanowiska jasne. Zbyt mała ilość światła bardzo negatywnie wpływa na wzrost i rozwój rośliny. Preferuje raczej wysoką temperaturę w okresie głównego wzrostu. W czasie zimy powinna być obniżona do ok. 17 C. Wilczomlecz nie powinien stać w miejscu, gdzie panują duże przeciągi.

Roślina dobrze rośnie w ziemi przeznaczonej do kaktusów. Doniczka powinna być zaopatrzona w drenaż i otwory odpływowe na wypadek zbytniego przelania. Nawożenie przeprowadzamy raz w miesiącu na wiosnę i w lecie.

Wilczomlecz musi być systematycznie podlewany, tak aby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. Wakacyjna przerwa w podlewaniu , jeśli nie jest zbyt długa na pewno nie zaszkodzi naszej roślinie. Wilczomlecz nie powinien być zraszany.

Przesadzanie przeprowadzamy tylko w przypadku dużych roślin w okresie wiosennym. Gdybyśmy jednak nie chcieli przesadzać rośliny to możemy wymienić samą górną warstwę ziemi. Większe egzemplarze mogą wymagać zamontowania specjalnej podpory.

Rozmnażanie możliwe jest zarówno z sadzonek, jak również z nasion.


Wilczomlecz białounerwiony

Wilczomlecz białounerwiony

Podsumowanie


Wilczomlecz białounerwiony to bardzo interesująca roślina, której uprawa jest stosunkowo prosta i bezproblemowa. Warto ją polecić większości miłośników kwiatów doniczkowych.
 

Koniecznie zobacz