Pilea Cadiera - kwiat ceniony ze względu na efektowne liście

Jesteś tutaj:

Pilea Cadiera - kwiat ceniony ze względu na efektowne liście

3,6/5 (64 ocen)

Pilea Cadiera (Pilea cadierei) należy do rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). W środowisku naturalnym występuję w strefie podzwrotnikowej i tropikalnej, głównie w Indochinach. Roślina ze względu na małe wymagania uprawowe polecana jest dla osób rozpoczynających swoją przygodę z uprawą kwiatów.

Pilea Cadiera wykorzystywana jest głównie jako roślina doniczkowa na oknach, a także ogrodach zimowych. Główny atut ozdobny stanowią liście o niezwykłym rysunku. Kwiaty są raczej małe i niepozorne. Piela to mały kwiat doniczkowych, który osiąga maksymalnie 25-35 cm.


Uprawa i pielęgnacja


Roślina uznawana jest za raczej niezbyt wymagająca. Preferuje stanowisko ciepłe, jasne z dosyć dużą wilgotnością. Podlewanie przeprowadzamy w sposób standardowy, jednakże zwracając uwagę, aby w podstawce nie gromadziła się zbędna woda. Gleba do uprawy powinna być żyzna i lekka. W okresie letnim optymalna temperatura do uprawy to 23-26 stopni. W okresie zimowego spoczynku temperatura powinna zostać znacząco obniżona. Zbyt niska temperatura może powodować czernienie liści. Nawożenie przeprowadzamy, co 2-3 tygodnie, nawozem do roślin doniczkowych.


Rozmnażanie


Pilea Cadiera z powodzeniem może być rozmnożona z sadzonek. Pobieramy je późną wiosną lub wczesnym latem. Najlepsza do rozmnażanie jest standardowa ziemia próchnicza. Dwie sadzonki sadzimy w doniczce i przykrywamy kloszem. W ciągu 9-11 tygodniu z sadzonek rozwiną się efektowne małe rośliny. Młode rośliny szybciej się rozkrzewią, jeśli raz na jakiś czas będziemy uszczykiwać młode pędy.
 

Pilea Cadiera

Pilea Cadiera

Koniecznie zobacz