Pandan - roślina doniczkowa z pięknymi liśćmi

Jesteś tutaj:

Pandan - roślina doniczkowa z pięknymi liśćmi

3,6/5 (421 ocen)

Pandan  (Pandanus), to egzotyczny gigant, którego czasem można jednak uprawiać w doniczce. Dotyczy to głównie młodych egzemplarzy, gdyż starsze osiągają naprawdę niebagatelne rozmiary. W naturze są drzewami lub krzewami dochodzącymi nawet do 10 m. wysokości, w uprawie pokojowej dorastają zwykle do 2-3 m. Dlatego po kilku latach stają się po prostu za duże do uprawy w mieszkaniach. Stanowią natomiast znakomitą ozdobę przestronnych i wysokich holi, oranżerii i innych dużych pomieszczeń, w których ich rozmiary nie będą problemem.


Gatunki w uprawie doniczkowej


Mimo iż w rodzinie pandanowatych jest aż ok. 700 gatunków, to jedynie kilka z nich nadaje się do uprawy doniczkowej. Najpopularniejszym z nich jest pandan veitchii (Pandanus veitchi). Ma jak większość pandanów długie, podobne do draceny liście, które wyrastają spiralnie wokół sztywnej łodygi i osiągają z czasem długość ok. 1m. Na ogół są zielone, a w odmianach ozdobione dodatkowo podłużnymi, kremowymi lub białymi pasami. Czasem możemy natrafić na podobnego do niego pandana Sandera (P. sanderii), którego kolce liściowe są w kolorze czerwonym lub białym. W sprzedaży spotkamy również pandana trwałego (P. utilis), będącego chyba największym i  najsilniej rosnącym gatunkiem uprawianym w doniczkach. Nadaje sie głównie do dekoracji naprawdę dużych pomieszczeń, gdyż dorasta do wysokości ok. 4 m. Jego odmiany miewają brzegi liści w kolorze czerwonym.

Cechą charakterystyczną większości pandanów, są drobne i bardzo ostre kolce, wyrastające na brzegach piłkowanych liści. Te same kolce znajdują się również po spodniej stronie, na całej długości nerwu głównego. Podczas przesadzania, łatwo mogą spowodować skaleczenia, które są bolesne i długo się goją.


Dlatego zabiegi pielęgnacyjne wokół rośliny należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych, natomiast podejmując przesadzanie, cały pióropusz liści należy owinąć materiałem lub gazetą, podobnie jak podczas przesadzania kaktusów. Kolce tych pozbawiony jest jedynie gatunek pandana Baptistii. Jest on też stosunkowo niewielki w porównaniu ze swoimi krewniakami, gdyż jego liście dorastają „zaledwie” do ok. 50 cm. długości.

Pandan (Pandanus)

Pandan (Pandanus)

Wymagania uprawowe i rozmnażanie


W naturze pandany rosną w miejscach sezonowo zalewanych przez wodę, dlatego musiały wykształcić mechanizmy, pozwalające im na przetrwanie. W tym celu starsze rośliny u podstawy pędu wytwarzają zgrubiałe korzenie podporowe. Kiedy dotrą do podłoża i się w nim ostatecznie zakotwiczą, pęd główny w tym miejscu zaczyna zanikać. Od tego momentu to one przejmują jego zadania i skutecznie umocowują roślinę w ziemi. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz