Zanokcica (Asplenium) - paproć chętnie uprawiana

Jesteś tutaj:

Zanokcica (Asplenium) - paproć chętnie uprawiana

3,5/5 (534 ocen)

Paprocie to jedne z piękniejszych roślin, zależnie od gatunku, uprawiane w ogrodzie bądź też w mieszkaniu. Dekoracyjność liści sprawia, że chętnych do uprawy paproci nie brakuje, a mnogość gatunkowa powoduje, że często nie wiemy jaką paproć wybrać. Przed zakupem koniecznie należy się zapoznać z ofertą paproci, dostępnych na rynku. Pamiętajmy, że nie musimy ograniczać się wyłącznie do bardzo popularnego nefrolepisa, gdyż warto sięgać także po inne gatunki. Z pewnością do ciekawszych należą zanokcice, obejmujące liczne gatunki.

Do paproci uprawianych w mieszkaniach zaliczymy takie gatunki jak m.in.: tytułowa zanokcica (Asplenium), oryginale łosie rogi (Platycerium), powszechnie uprawiany nefrolepis (Nephrolepis), a także adiantum (Adiantum), podrzeń (Blechnum), cyrtomium (Cyrtomium), orliczka (Pteris), paprotnik (Polystichum), phlebodium (Phlebodium), ciemnotka (Pellaea), hemionitis (Hemionitis), dodia (Doodia) i wiele innych.

Najpopularniejszym gatunkiem Asplenium jest zanokcica gniazdowa - Asplenium nidus i to właśnie jej zostanie poświęcona większa część niniejszego opracowania.


Zanokcica - kilka uwag o rodzaju


Chciałbym zauważyć, że rodzaj Asplenium, większości z nas, którzy interesują się roślinami, kojarzy się z zanokcicą gniazdową. Warto jednak zaznaczyć, że rodzaj obejmuje dziesiątki gatunków paproci, z których część uprawiana jest także w ogrodzie.

Do gatunków zanokcicy uprawianych w ogrodzie należy m.in.:

• Zanokcica skalna - Aspelnium trichomanes
• Zanokcica zielona - Asplenium viride
• Zanokcica północna - Asplenium septentrionalne
Asplenium fontanum
• Asplenium rhizophyllum
• Zanokcica murowa - Asplenium ruta- muraria

Do gatunków zanokcicy uprawianych w warunkach domowych należy m.in:

• Zanokcica gniazdowa - Asplenium nidus
• Zanokcica bulwkowata - Asplenium bulbiferum
• Zanokcica japońska - Asplenium antiquum
• Zanokcica północna - Asplenium septentrionale

Asplenium zależnie od gatunku, występuje w strefie umiarkowanej bądź też tropikalnej. Także w naszym rodzimym krajobrazie można podziwiać wybrane gatunki zanokcicy np. zanokcicę skalną.

Zanokcica gniazdowa - Asplenium nidus

Zanokcica gniazdowa - Asplenium nidus

Zanokcica gniazdowa najpopularniejszym reprezentantem Asplenium, spotykanym w uprawie


W mieszkaniach uprawiamy wiele gatunków paproci, a wśród nich znajduje się także zanokcica gniazdowa. O tym, że ta oryginalna paproć pięknie prezentuje się w mieszkaniu znawców tematu, nie trzeba przekonywać,  warto jednak podkreślić, że ma swoje wymagania, od których zależy jej dobra kondycja, a także wygląd.

W stanie dzikim Asplenium nidus występuje w tropikalnych zakątkach świata (Afryce, Azji, Australia). Należy zaznaczyć, że w swoim naturalnym środowisku, bytuje w koronach drzew, gdyż jest epifitem.

Czy wiesz że …

Epifity są to rośliny rosnące na innych roślinach, jednak nie prowadzące pasożytniczego trybu życia. Możemy je spotkać głównie w środowisku tropikalnym  np. wybrane gatunki storczyków. Dzięki licznym rozwiązaniom, doskonale sobie radzą w takich warunkach.

Budowa

Jak już wspomniano, zanokcica gniazdowa jest epifitem, charakteryzującym się rozetą jednolitych liści. Liście bardziej wzniesione, jasnozielone, błyszczące, szerokie, z wyraźnym nerwem głównym, tworzą swego rodzaju lejek, który w środowisku naturalnym służy roślinie do efektywniejszego pozyskiwana wody. Długość liści w domowych warunkach, sięga do około 50- 60 cm. Pamiętajmy, że wyrastają one z włóknistego kłącza, wewnątrz rozety tworząc swego rodzaju, gniazdo, które z czasem powiększa swoją średnicę. Na spodniej stronie liści możemy okresowo zaobserwować podłużne skupiska zarodników. Poza tym roślina posiada niewielkie korzenie, na które należy uważać, bo mimo, że roślina lubi wilgoć, to nie nadmiar wody, która może doprowadzić do ich zagniwania.


Stanowisko

Odpowiednie stanowisko dla zanokcicy gniazdowej, powinno odzwierciedlać warunki panujące w jej ojczystych stronach. Z pewnością stanowisko nie może być zbyt jasne oraz zbyt ciemne. Najważniejsze, aby zanokcica była osłonięta przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Przy doborze stałego miejsca dla zanokcicy gniazdowej, pamiętajmy także o konieczności zapewnienia roślinie odpowiedniej wilgotności.

Podłoże

Zanokcica gniazdowa wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża o odczynie kwaśnym. Aby zapewnić odpowiednie podłoże, najlepiej zmieszać podłoże do kwiatów z ziemią liściową, kompostem bądź torfem, dodatkowo uzupełniając drobno zmieloną korą. Ważne, aby podłoże było luźne, przepuszczalne, gdyż zanokcica gniazdowa, jak już wcześniej wspomniano jest epifitem i nie może być mowy o zaleganiu wody i narażeniu delikatnych, niewielkich korzeni na zagniwanie.  

Przesadzanie

W okresie wiosennym, w odstępach co 2- 3 lata należy przesadzić zanokcicę, ale w momencie, kiedy bryła korzeniowa w pełni wypełni doniczkę, zacznie ją przerastać. Zanokcica gniazdowa ze względu na niewielkie korzenie nie wymaga dużych doniczek. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że wówczas lepiej rosną.

Przy przesadzaniu zanokcicy gniazdowej, należy pamiętać o solidnym drenażu na dnie doniczki, który ma nie dopuścić do zalegania wody, a tym samym do zagniwania delikatnych korzeni.

Zanokcica gniazdowa - Asplenium Nidus

Zanokcica gniazdowa - Asplenium Nidus

Temperatura

Asplenium nidus jest rośliną tropikalną, tak więc do prawidłowego rozwoju wymaga odpowiedniej temperatury, przy zachowaniu wilgotności nie tylko podłoża, ale także powietrza. Gatunek dobrze sobie radzi w temperaturze pokojowej 18- 24°C, warto zadbać o to, aby w okresie zimowym temperatura w której znajduje się zanokcica nie spadała poniżej 16°C, najlepiej jak wyniesie około 18°C.

Warto podkreślić, że poza ciepłym pomieszczeniem zanokcica gniazdowa preferuje także ciepłe podłoże tzw. „ciepłe nogi”. Ten wymóg powoduje, że temperatura w okresie zimowym nie powinna spadać poza wspomniane granice. Jeżeli w mieszkaniu mamy ogrzewanie podłogowe, to wówczas jesteśmy w tej lepszej sytuacji. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz