Zanokcica (Asplenium) - paproć chętnie uprawiana

Jesteś tutaj:

Zanokcica (Asplenium) - paproć chętnie uprawiana

3,5/5 (534 ocen)

Podlewanie i wilgotność powietrza

Zanokcica wymaga dużej wilgotności, tak więc przy błędach na tej płaszczyźnie będą pojawiać się problemy.

W przypadku podlewania, należy stosować wyłącznie miękką wodę np. przegotowaną i odstaną, a także letnią bądź też deszczówkę. W okresie wegetacji należy roślinie zapewnić stale wilgotne podłoże, ale nie mokre, natomiast w okresie zimowym, przy niższej temperaturze, lepiej ostrożniej podlewać i między jednym, a drugim podlaniem pozwolić podłożu lekko przeschnąć.

Ważnym zabiegiem jest także spryskiwanie rośliny, dzięki czemu, mamy możliwość zapewnienia roślinie odpowiedniej wilgotności. Poza tym pojemnik z rośliną należy postawić na podstawce wypełnionej wilgotnym keramzytem.

Nawożenie

Zanokcica gniazdowa wymaga umiarkowanego nawożenia, dlatego też nawożąc ją raz na tydzień (w okresie wegetacji), pamiętajmy, że stężenie powinno być słabe. Najlepiej wybierać płynne nawozy, specjalnie przeznaczone dla paproci. W okresie zimowym nawożenie o wiele skromniejsze, raz na miesiąc.

Zanokcica - Asplenium

Zanokcica - Asplenium

Pozostałe wybrane gatunki rodzaju, uprawiane w mieszkaniach


Asplenium nidus nie jest jedyną reprezentantką rodzaju Asplenium, warto zapoznać się z wybranymi gatunkami zanokcicy, które prezentują się równie ciekawie i z pewnością warte są naszej uwagi.

• Zanokcica żyworodna (Asplenium daucifolium)

Asplenium o pierzastych liściach. Na starszych możemy zaobserwować charakterystyczne rośliny przybyszowe. Uprawiamy ją w przepuszczalnym podłożu, przy wyższej wilgotności. Asplenium daucifolium nie wymaga wyższych temperatur. W okresie wegetacji wystarczy temperatura na poziomie 18-20°C, a zimą około 15°C.

• Zanokcica bulwkowata (Asplenium bulbiferum)

Także dekoracyjna, ale bardzo odmienna niż zanokcica gniazdowa, charakteryzująca się pierzastymi liśćmi oraz obecnością na liściach tzw. rozmnóżek. Gatunek nie preferuje wyższej temperatury, ale za to wymaga sporej wilgotności powietrza. Aby utrzymać roślinę należy zapewnić jej temperaturę do około 18°C oraz wysoką wilgotność powietrza, tak więc nie obędzie się bez zraszania miękką i odstaną wodną, a poza tym warto doniczkę ustawić na podstawce z wilgotnym keramzytem. Z pewnością łatwiej byłoby uprawiać zanokcicę bulwkowatą w szklarni, ponieważ wówczas łatwiej zapewnić optymalne warunki.

• Zanokcica japońska (Asplenium antiquum)

Jedna z najbardziej dekoracyjnych paproci o pełnych liściach. W odmianie ‘Osaka’, dodatkowo o delikatnie pofalowanych brzegach. Także wymagająca jak zanokcica gniazdowa. Podstawowe wymagania, to przede wszystkim podwyższona wilgotność powietrza, przepuszczalne podłoże, a także temperatura. Zanokcica japońska podobnie jak zanokcica gniazdowa jest epifitem.

Zanokcica japońska - Asplenium antiquum Osaka

Zanokcica japońska - Asplenium antiquum Osaka

Rozmnażanie


W przypadku zanokcicy gniazdowej oraz zanokcicy japońskiej, rozmnażanie jest problematyczne, ponieważ odbywa się poprzez zarodniki, natomiast zanokcica żyworodna oraz zanokcica bulwkowata rozmnaża się poprzez rozmnóżki, które oddziela się od rośliny matecznej, po czym sadzi w wilgotnym, bardzo przepuszczalnym podłożu np. mieszanka żwirku z torfem.

Czy wiesz że …

Zanokcicę bulwkowatą oraz żyworodną, charakteryzuje żyworodność, a więc sposób rozmnażania wegetatywnego, polegający na wytworzeniu przez roślinę mateczną młodych roślin potomnych tzw. rozmnóżek m.in. na liściach.



Problemy w uprawie zanokcicy


Podstawowym problemem w uprawie zanokcicy są przebarwienia liści. Gdy zaobserwujemy, że końcówki liści, jak i całe liście zaczynają zasychać, ciemnieć na brzegach, to oznaka, że roślina może mieć za sucho i zbyt ciepło. W niskiej temperaturze i w zbyt mokrym podłożu, również możemy spodziewać się przebarwień,  także po zastosowaniu środków nabłyszczających liście, które negatywnie wpływają na roślinę. Zbyt blade liście zanokcicy, mogą być efektem jasnego stanowiska. Słaby przyrost rośliny może być efektem  braku nawożenia, a także  zbyt mocno zacienionego stanowiska.

Przy błędach uprawowych zanokcice stają się jeszcze bardziej podatne na szkodniki np. tarczniki, przędziorki, mączliki i wełnowce korzeniowe.


Uwagi końcowe


Zanokcice to piękne paprocie, jeżeli jesteśmy w stanie sprostać ich wymaganiom, sięgnijmy po nie, gdyż wniosą do mieszkania wiele elegancji i oryginalności. Zanokcica gniazdowa doskonale zaprezentuje się w kuchni, a także w łazience.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz