Pandan - roślina doniczkowa z pięknymi liśćmi

Jesteś tutaj:

Pandan - roślina doniczkowa z pięknymi liśćmi

3,6/5 (421 ocen)

Pandany nie mają szczególnych wymagań uprawowych, dlatego ich rozmiar to właściwie podstawowy kłopot osób pragnących uprawiać te rośliny w mieszkaniu. Odpowiednia dla pandanów temperatura, to ok. 20-24°C, a w okresie spoczynku (od IX do I) ok. 18-20°C. Oczekują miejsca widnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Mimo namorzynowego pochodzenia roślin, ich podlewanie powinno być umiarkowane. Lepiej zniosą chwilowy brak wody, niż regularne zalewanie. Ponieważ pandany charakteryzują się silnym wzrostem i dużą masą zieloną, wymagają regularnego nawożenia.

W naturze rośliny te zakwitają i wydaja owoce, ale w uprawie doniczkowej właściwie się to nie zdarza. Nawet kiedy udałoby się doprowadzić je do kwitnienia, uzyskanie nasion jest dość trudne, gdyż są to rośliny dwupienne. Dlatego do zapylenia potrzebują osobnika żeńskiego oraz męskiego. Jednak nie należy się tym zbytnio martwić, gdyż pandany łatwo dają się rozmnażać przez odrosty korzeniowe, a ich główny walor dekoracyjny stanowią liście.

Pandany są bardzo odpornymi roślinami i jeśli tylko nie dopuści się do ich przechłodzenia (spadku temp. poniżej 15°C) lub silnego zalania, dużo zniosą. Nie są podatne na choroby ani szkodniki, wytrzymują suche powietrze oraz chwilowe okresy przesuszenia podłoża. A ponieważ z powodu pięknych liści i oryginalnych korzeni podporowych stanowią niebanalną ozdobę każdego wnętrza, warto spróbować ich uprawy. Jeśli staną sie za duże, można je przekazać osobom dysponującym większymi pomieszczeniami, gdzie będą mogły dalej sie rozwijać.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 


Koniecznie zobacz