Hoja - kwiat doniczkowy zasługujący na uwagę

Jesteś tutaj:

Hoja - kwiat doniczkowy zasługujący na uwagę

3,4/5 (391 ocen)

Wśród pnączy doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach, na szczególną uwagę z pewnością zasługuje hoja (Hoya). Ta piękna roślina nie tylko zachwyca pokrojem i urodą liści oraz wspaniale pachnącymi kwiatami, ale wyróżnia się też stosunkowo niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Rodzaj liczy sobie ponad 200 gatunków roślin z rodziny toinowatych, których ojczyzną są ciepłe rejony Azji i Australii. Mimo swojego egzotycznego pochodzenia, hoje nie mają wygórowanych oczekiwań co do uprawy i po spełnieniu podstawowych warunków, mogą doskonale sobie radzić w naszych mieszkaniach.


Warunki uprawowe


Aby cieszyć się urodą pnącza przez wiele lat, powinniśmy zapewnić mu najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Przede wszystkim hoi nie wolno narażać na niskie temperatury, gdyż przez cały rok wymaga powyżej 15°C. Najlepiej jeśli w okresie wegetacji będzie przebywać w pomieszczeniu o temperaturze w granicach 20-24 °C, a zimą 15-18°C (od października do lutego). Odpoczynek nie jest jej wprawdzie niezbędny, ale dobrze wpływa na regenerację sił i podjęcie intensywnej wegetacji w kolejnym sezonie. Poza właściwą temperaturą, ważną rolę odgrywa również światło i woda. Roślin nie powinno się umieszczać na parapecie południowego okna, gdyż ostre słońce może je poparzyć. Znacznie lepsze będzie stanowisko półcieniste lub miejsce z rozproszonym światłem.

Kwiat Hoi

Kwiat Hoi


Podlewanie


Podlewając rośliny, należy bardzo uważać, gdyż hoje są niezwykle wrażliwe na nadmiar wody. Gromadzą ją w liściach, a dzięki woskowatemu nalotowi, nie tracą przez parowanie. Dlatego znacznie lepiej zniosą krótkie okresy suszy, niż zalanie. Ich delikatny system korzeniowy nie radzi sobie z nadmiarem wody i łatwo ulega gniciu. Zalaną roślinę można poznać po pomarszczonych, jakby zwiędniętych liściach przy równocześnie wilgotnym podłożu. Trudno jest taki egzemplarz odratować, chociaż zawsze można spróbować przesadzić go do świeżej ziemi i bardzo umiarkowanie podlewać. Jeśli jednak się to nie uda, pozostaje pobranie sadzonki pędowej i ukorzenienie jej np. w wodzie, gdyż tak te rośliny najczęściej się rozmnaża. Sadzonki po ukorzenieniu umieszcza się w lekkiej, przepuszczalnej ziemi (najlepiej torfowej z domieszką piasku) która nie będzie zatrzymywać i magazynować wody. Nie należy też zapominać o drenażu na dnie pojemnika, utrzymującego nadmiar wilgoci z dala od korzeni.

Hoja - pnącze doniczkowe

Hoja - pnącze doniczkowe czytaj dalej...

Koniecznie zobacz