Hoja - kwiat doniczkowy zasługujący na uwagę

Jesteś tutaj:

Hoja - kwiat doniczkowy zasługujący na uwagę

3,4/5 (391 ocen)

Ważne uwagi


Miejsce pod uprawę hoi należy wybrać bardzo starannie, gdyż rośliny nie znoszą przestawiania (szczególnie w okresie wegetacji). Często się zdarza, że po przeprowadzce zrzucają wszystkie pąki kwiatowe i w danym roku już nie kwitną. Nie lubią również przesadzania i dokąd doniczka nie stanie się wyraźnie zbyt ciasna, unikajmy tego zabiegu.

Ponieważ hoje zakwitają późną wiosną lub latem, należy je w tym okresie odpowiednio dokarmiać. Najlepiej stosować mieszanki nawozowe przeznaczone dla sukulentów lub nawozy o zmniejszonej zawartości azotu.

Kwitnąca Hoja

Kwitnąca Hoja

Gatunki spotykane w uprawie doniczkowej


Spośród wielu gatunków należących do rodzaju hoja, w naszych mieszkaniach popularne są przede wszystkim dwa z nich: hoja różowa (H. carnosa) oraz hoja piękna (H. bella). To rośliny na pierwszy rzut oka podobne do siebie (szczególnie w młodym wieku), ale różnią je pewne bardzo ważne szczegóły. Jeśli nie będziemy o nich pamiętać, możemy nie tylko zapomnieć o kwiatach, ale nawet doprowadzić do poważnych zaburzeń we wzroście i rozwoju.

Hoja różowa – to gatunek znacznie częściej spotykany i łatwiejszy w uprawie. Posiada skórzaste, owalne i dość grube liście oraz bardzo długie, mocne pędy. Dzięki temu można ją oplatać wokół podpór i drabinek lub puszczać na linkach wzdłuż ram okiennych. Wymagają tego szczególnie młode przyrosty, gdyż przez pewien czas są całkowicie pozbawione liści i nie wyglądają zbyt atrakcyjne. Wkomponowane pomiędzy starsze pędy i liście, nie są już tak bardzo widoczne. Gwiazdkowe kwiaty skupione po kilkanaście na krótkopędach, tworzą atrakcyjne baldachy, skierowane główkami w dół. Na roślinie wyrastają niezbyt obficie i utrzymują się przez ok. 3-4 tygodnie. Ale aby miały szansę pojawić się w przyszłym sezonie, nie wolno usuwać krótkopędów pozostałych po przekwitnięciu, gdyż to właśnie na nich w kolejnych latach będą rozwijać się kwiaty. Hoja ta posiada kilka odmian, z których na uwagę zasługują szczególnie: „Variegata”, o pstrych, żółtozielonych liściach oraz „Trikolor”, której żółto kremowe liście mają dodatkowo różowe podbarwienia (szczególnie młodych liści) i zielone obrzeże blaszki liściowej.

Hoja piękna – w mieszkaniach spotykana rzadziej i bardziej wymagająca od różowej. Oczekuje wyrównanej temperatury i więcej światła, inaczej może nie zakwitnąć. Jej kwiaty są za to większe, mają biały kolor i pozostają na roślinie nawet przez 2 miesiące. W jej przypadku krótkopędy po przekwitnięciu kwiatów zasychają i same odpadają, a kwiaty w kolejnych latach tworzą się niezależnie od nich. Hoja piękna ma również delikatniejsze i węższe liście oraz znacznie krótsze i cieńsze pędy. Dorasta z reguły do ok. 30-40 cm. dł., dlatego lepiej sprawdza się w podwieszanych pojemnikach niż jako klasyczne pnącze.

Hoje to rośliny stosunkowo odporne na choroby i szkodniki, natomiast wrażliwe na błędy uprawowe. Przez nieodpowiednie podlewanie łatwo doprowadzić je do choroby grzybowej lub gnicia korzeni, a bardzo trudno odratować.

Hoja - kwiat doniczkowy

Hoja - kwiat doniczkowy

Kłopoty z nazwą


Co ciekawe, do hoi przylgnęło całkowicie błędne określenie „woskownica”, które jest zarezerwowane dla zupełnie innej rośliny. Może to niekiedy skutkować błędami w uprawie, o ile będziemy szukać informacji pod niewłaściwą nazwą. Wprawdzie jeśli będą one opatrzone zdjęciem, roślin nie da się pomylić, ale nie zawsze zdjęcia są dołączone do opisów.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz