Fikus - Figowiec Benjamina (Benjaminek)

Jesteś tutaj:

Fikus - Figowiec Benjamina (Benjaminek)

3,3/5 (160 ocen)

Prawdopodobnie niewiele osób posiadających w mieszkaniu fikusa Benjamina (Ficus benjamina) wie, że w naturalnym środowisku drzewko to dorasta aż do 30 m. wysokości. W uprawie doniczkowej nie osiąga nigdy takich rozmiarów, chociaż w starszym wieku bywa dość duży i potrafi zająć sporo miejsca. Szczególnie dorodne okazy osiągają 3-5 m. wys. i ok. 1,5 m. szer.. Wtedy najczęściej już nie mieszczą się w naszych mieszkaniach i musimy szukać dla nich większego domu. Możemy ten moment przedłużyć, przycinając roślinę do wymaganych rozmiarów, ale zabieg taki nie wystarczy na bardzo długo.  Trzeba też pamiętać, że roślina wydziela mleczny sok i rany po cięciu należy posmarować (np. węglem drzewnym).


Charakterystyka wyglądu oraz odmiany


Jednak mimo swoich imponujących rozmiarów, to chyba jedna z najpopularniejszych doniczkowych roślin ozdobnych. Pokrój tego fikusa jest bowiem niezwykle dekoracyjny. W pojemnikach wyrasta w formie krzaczastej, a końce jego gałązek pędowych lekko przewieszają się na zewnątrz krzewu. Niekiedy młode egzemplarze można zaplatać ze sobą pędami, tworząc jeden „pień” w postaci warkocza. Młode pędy są delikatne i zielone, z czasem jednak drewnieją i przybierają kolor brązowy. Z pędu głównego wyrasta dużo drobniejszych gałązek, które rozwidlają się na końcach. Na gałązkach rozwijają się niewielkie, eliptyczne i błyszczące, skórzaste liście, zwykle w kolorze zielonym, a u odmian barwnych dodatkowo ozdobione nieregularnymi, białymi lub żółtymi wzorami (odm. „Variegata”,  „Starlight”) . Zielonych odmian tej rośliny jest sporo, ale do ciekawszych można zaliczyć na pewno „ Exoticę” oraz „Barok” (o fantazyjnie powykręcanych listkach). Coraz częściej spotyka się również odmiany o nieco niższym wzroście lub nawet karłowe, należą do nich min.: „Esther” dorastająca do zaledwie 50 cm. wys., a także niezbyt wysokie „Natasha”, „Compact Difference”, „Judi” czy „ Bushy Prince”. Niektóre z nich można nawet prowadzić w postaci drzewek typu bonsai.

Fikus Benjamina

Fikus Benjamina

Wymagania uprawowe


Fikus Benjamina stosunkowo dobrze dostosowuje się do warunków panujących w naszych mieszkaniach, chociaż oczywiście ma swoje wymagania. Kiedy będziemy popełniali rażące błędy w jego uprawie, może zaprotestować i zrzucić część liści. Najczęściej zdarza sie to wtedy, gdy ma zbyt ciemno, za zimno, został przelany lub wręcz zasuszony. Kiedy jednak zapewnimy mu niezbędne minimum, będzie rósł bujnie i na pewno stanie się wielką ozdobą każdego wnętrza.


Aby się tak stało, musimy wybrać dla niego stanowisko bardzo jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Fikus Benjamina nie lubi też dużych wahań temperatury oraz przeciągów, a najlepszy dla niego zakres to 18-24°C przez cały rok. Roślinę należy podlewać regularnie, a pozostałą po podlaniu wodę, niezwłocznie usunąć z podstawka. Fikusy znoszą wprawdzie suche powietrze, ale będą wdzięczne za zraszanie ich od czasu do czasu wodą o temperaturze pokojowej.

Fikus - Figowiec Benjamina

Fikus - Figowiec Benjamina czytaj dalej...

Koniecznie zobacz