Palma koralowa - Chamedora wytworna

Jesteś tutaj:

Palma koralowa - Chamedora wytworna

3,4/5 (492 ocen)

Wśród roślin ozdobnych, ważną i cenioną grupę stanowią egzotyczne palmy. W naszych domach mamy możliwość uprawy niewielkiej części tego zielonego bogactwa, nie mniej jednak jest w czym wybierać. Wiele z oferowanych palm, osiąga znaczne rozmiary, dlatego też przed zakupem danej rośliny, należy określić jaką przestrzenią dysponujemy oraz jakie rozmiary może osiągnąć konkretny gatunek. Tytułowa palma koralowa należy do mało kłopotliwych, a jej wysokość nie przekracza dwóch metrów, zazwyczaj osiąga niewiele ponad metr wysokości.

Palmy skupiają wiele ciekawych gatunków, a wybrane z nich to m.in. daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis), oryginalna kariota delikatna (Caryota mitis), areka (Areca catechu), palma kokosowa (Cocos nucifera), howea (Howeia), liwistona (Livistona, rapis (Rhapis), palma sabalowa (Sabal).

Z rodzaju Chamaedorea to właśnie palma koralowa zyskała największą popularność i obecnie należy do najczęściej spotykanych gatunków w naszych mieszkaniach.

    
Palma koralowa - kilka uwag o rodzaju


Chamaedorea elegans jest najważniejszym gatunkiem rodzaju Chamaedorea, stanowiącego część wielkiej rodziny arekowatych (Arecaceae).


Wybrane gatunki rodzaju Chamaedorea
 

 • Chamaedorea elegans
 • Chamaedorea alternans
 • Chamaedorea arenbergiana
 • Chamaedorea atrovirens
 • Chamaedorea seifrizii
 • Chamaedorea elatior
 • Chamaedorea fragrans
 • Chamaedorea glaucifolia
 • Chamaedorea oblongata
 • Chamaedorea sartorii
 • Chamaedorea radicalis

 

Chamaedorea elegans najpopularniejszym reprezentantem Chamaedorea


Wśród palm, które uprawiamy w mieszkaniach na uwagę zasługuje palma koralowa, a więc Chamaedorea elegans, charakteryzująca się wysoką dekoracyjnością, a także niską problematycznością w uprawie.

W stanie naturalnym chamedorea porasta bujne, tropikalne lasy Ameryki Środkowej, stanowiąc niższy element strukturalny biocenozy leśnej. Informacja o jej naturalnym środowisku jest bardzo ważna, ponieważ pozwala trafnie określić warunki bytowe rośliny, które należałoby przestrzegać także w warunkach domowych.

Palma koralowa - Chamedora wytworna

Palma koralowa

Budowa

Chamedora wytworna należy do niższych palm, które możemy uprawiać w mieszkaniach. Mimo że w naturalnym środowisku jej wysokość sięga nawet 3 m, to jednak w uprawie, rzadko kiedy przekracza 1,5 m wysokości, zazwyczaj osiągając do około metra wysokości.

Palma koralowa zachwyca ładnym pokrojem. Jej delikatne, pierzaste i łukowato wyginające liście, prezentują się niezwykle malowniczo, zwłaszcza jeżeli roślinę ustawimy pojedynczo, w ciekawej, podkreślającej piękno rośliny scenerii.

W sprzedaży możemy nabyć chamedorę w donicach, dla lepszego efektu wizualnego sadzoną po kilka sztuk.

Ciekawym akcentem rośliny są kwiaty oraz fakt, że kwitnienie następuje po około 3- 4 latach, także w warunkach domowych. Palma koralowa należy do roślin dwupiennych, a więc wyróżniamy osobniki męskie i żeńskie. Kwiatostan w formie żółtawej wiechy, przypomina kwiatostan mimozy. Kwitnienie może mieć miejsce niezależnie od pory roku, ale należy roślinie zapewnić jak najbliższe optymalnym warunki do prawidłowego rozwoju. Owocem palmy koralowej są jagody wielkości ziarnka grochu, przypominające korale, stąd też nazwa rośliny.

Stanowisko

Jak już wcześniej wspomniano dla palmy koralowej, naturalnym środowiskiem jest biocenoza leśna, dlatego nie powinna być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie. Można ją uprawiać na stanowisku jasnym do lekko półcienistego.

Podłoże

Palma koralowa wymaga próchniczego podłoża z zawartością torfu, najlepiej uzupełnionego żwirkiem, aby zapewnić wystarczającą przepuszczalność, która w połączeniu z drenażem ochroni roślinę przed zalaniem. W sprzedaży można nabyć gotowe mieszanki podłoża z przeznaczeniem do uprawy palm (pH podłoża powinno się wahać w granicach 5- 6).

Przesadzanie

Palmy należą do roślin o bardzo wrażliwych korzeniach, tak więc przy prawidłowym nawożeniu, przesadzamy je w razie potrzeby, czyli wówczas, gdy korzenie niemalże „wychodzą” z doniczki, zaczynają ją „rozsadzać”. Do przesadzania stosujemy doniczki wąskie i wysokie, specjalne dla palm, tylko o jeden numer większe od poprzedniej.

Palma koralowa, charakteryzuje się powolnym wzrostem, dodatkowo uzależnionym od stanowiska, im bardziej zacienione, tym powolniejszy jej wzrost. W takim przypadku częste przesadzanie, przy jednoczesnym narażaniu korzeni na uszkodzenia jest niewłaściwym rozwiązaniem. Starsze okazy przesadzamy co kilka lat, młodsze zazwyczaj częściej, zgodnie z potrzebami konkretnej rośliny.

Palma koralowa - Chamedora wytworna

Palma koralowa

Temperatura

Chamedora wytworna doskonale sobie radzi w temperaturze pokojowej, tak więc pod tym względem nie powinno być z nią problemów. Optymalna temperatura w okresie letnim powinna wynieść około 18- 20 °C. W okresie zimowym gatunek wymaga obniżenia temperatury do poziomu około 12-15°C.

Podlewanie i wilgotność powietrza

Ponieważ naturalne środowisko palmy koralowej to tropikalny las, nikogo nie powinno dziwić, że roślina lubi wilgotne powietrze oraz podłoże. Warto zadbać, aby wilgotność powietrza była wyższa, ponieważ uprawa w pomieszczeniach, charakteryzujących się suchym powietrzem, zwiększa podatność rośliny na szkodniki, a poza tym prowadzi do zasychania liści. Na roślinę pozytywnie wpłynie jej zamgławianie, a także postawienie pojemnika na podstawce wypełnionej keramzytem i częściowo wodą, aby nie stykała się z dnem doniczki. Do podlewania i zamgławiania chamedory wykorzystujemy miękką, przegotowaną i odstaną wodę bądź też deszczówkę. Częstotliwość podlewania powinna zostać dostosowana do konkretnej rośliny. Z pewnością obficiej podlewamy w okresie wzrostu od wiosny do jesieni, oszczędniej w zimie. W okresie letnim podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre! W mokrym podłożu bardzo szybko dojdzie do porażenia podziemnej części rośliny i jej gnicia. Prawdopodobieństwo zalania rośliny jest dużo niższe, jeżeli zastosujemy dobry drenaż, dlatego jest on tak bardzo ważny. Liście powinny być czyszczone wilgotną, delikatną w dotyku szmatką. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz