Palma koralowa - Chamedora wytworna

Jesteś tutaj:

Palma koralowa - Chamedora wytworna

3,4/5 (491 ocen)

Nawożenie

Chamaedorea elegans nawozimy od wiosny do jesieni, płynnym, wieloskładnikowym nawozem o niewielkim stężeniu, co 2- 3 tygodnie. Można skorzystać ze specjalistycznych nawozów, przeznaczonych dla palm.

Rozmnażanie

Palmę koralową rozmnażamy poprzez nasiona, ale pamiętajmy, że do zapylenia potrzebne są dwa osobniki- żeński i męski (dwupienność). Rozmnażanie generatywne poprzez nasiona jest długotrwałe i kłopotliwe. Wymaga zapewnienia bardzo wysokiej wilgotności oraz dużo ciepła. Temperatura powinna wynieść przynajmniej 25°C. Posiadając nasiona należy je wysiać w odkażone i przepuszczalne podłoże (mieszanka torfu i piasku – 1:1). Pojemnik z nasionami należy nakryć folią.

Przed wysiewem nasion można moczyć je w ciepłej wodzie. Po kilku tygodniach, powinny ukazać się młode siewki, bardzo wrażliwe i wymagające naszego zaangażowania w pielęgnację. Chronimy je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewniając wilgotne powietrze oraz ciepło.

Wegetatywne sposoby na rozmnożenie rośliny to odrosty bądź też odkłady powietrzne.

Palma koralowa - Chamedora wytworna

Palma koralowa

Problemy w uprawie palmy koralowej


Chamedora przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków nie jest kłopotliwa i nie sprawia zbyt wielu problemów. Niestety w przypadku błędów uprawowych, bardzo szybko można utracić roślinę.

Do podstawowych błędów należy zalanie rośliny, które doprowadza do zagniwania korzeni, a w konsekwencji utraty rośliny.
Problemem jest także zbyt suche powietrze, powodujące zasychanie końcówek liści. Zasychanie liści może być spowodowane także zbyt wysoką temperaturą, silnym nasłonecznieniem, skąpym podlewaniem.

Zbyt mała wilgotność powietrza i podłoża osłabia roślinę, która staje się bardziej podatna na przędziorki, tarczniki, a także wełnowce, które preferują suche, a zarazem ciepłe stanowiska.

Przędziorka rozpoznamy po punktowym żółknięciu liści, nakłuwanych od spodu przez pasożyty, które żywią się treścią komórkową. Dodatkowo zaobserwujemy delikatną przędzę na liściach.

Przy zamgławianiu rośliny, problem z przędziorkami nie powinien wystąpić, ponieważ szkodnik nie lubi wilgoci.

W przypadku pojawienia się szkodnika, należy zwiększyć wilgotność powietrza, poza tym możemy skorzystać ze środków ochrony roślin.

Ze szkodników uważajmy także na wełnowce, które rozpoznamy po białych zmianach na liściach w formie przypominającej kłaczki waty.



Uwagi końcowe


Chamedora to jedna z piękniejszych palm, które warto zaprosić ze względu na dekoracyjność, a także łatwą uprawę. Palmy to niezwykle wytworne rośliny, które sprawdzają się jako soliter, ale także w większej grupie.

Warto podkreślić, że palma koralowa oczyszcza powietrze z toksyn.

Warto pamiętać, że kwiatostany osłabiają rośliny, tak więc w przypadku palmy koralowej, której kwiatostan nie należy do wysoce dekoracyjnych, można go ściąć jeszcze przed rozwinięciem się kwiatów.

Obok chamedory wytwornej warto zwrócić uwagę na Chamaedorea seifrizii , której wysokość sięga do około 2 m. W uprawie wymaga więcej światła od chamedory wytwornej.

Doskonałe nasiona palm kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz