Peperomia - mało wymagający kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Peperomia - mało wymagający kwiat doniczkowy

3,5/5 (716 ocen)

Wśród roślin doniczkowych, pochodzących z tropików, peperomie są chyba jednym z najwdzięczniejszych gatunków uprawianych w naszych mieszkaniach. To urocze oraz naprawdę mało wymagające rośliny i niewiele im potrzeba, aby dobrze się rozwijały.

Są doskonałymi roślinami dla początkujących miłośników upraw doniczkowych. I o ile nie dopuści się do ich zalania lub wychłodzenia, raczej nie powinno nic im zagrażać.


Pochodzenie i wymagania uprawowe


Ojczyzną peperomii są tropikalne rejony Ameryki, gdzie w naturze zajmują najniższe piętro lasu. Dociera tam niewiele światła, które musi im wystarczyć do wzrostu i rozwoju. Dlatego również w naszych mieszkaniach nie będą oczekiwały zbyt dużo słońca. Doniczkę z rośliną zwykle należy ustawić w półcieniu lub w niezbyt nasłonecznionym miejscu. Jedynie odmiany o różnorodnym ubarwieniu, oczekują nieco więcej światła, gdyż w cieniu ich kolory mogą znacznie wyblaknąć.

Podlewania roślin, szczególnie odmian o mięsistych liściach, nie musimy bardzo mocno pilnować. Peperomie są bowiem w stanie przetrzymać chwilową suszę, za to na pewno nie zniosą zalania. Powodem jest ich słaby i delikatny system korzeniowy, który łatwo może ulec przegniciu od nadmiaru wody. Nieco inaczej sytuacja wygląda z wilgotnością powietrza, gdyż Peperomia lubi być zraszana dość często.  

Rośliny te najlepiej rosną w przedziale temperatur od 20-25 °C, co na ogół nie jest trudne do zapewnienia w naszych mieszkaniach. Trzeba jednak uważać na przeciągi, gdyż peperomie są wrażliwe na znaczne wahania temperatury, szczególnie na spadki poniżej 18 °C. Rośliny te nie oczekują zbyt częstego przesadzania, ponieważ ich korzenie słabo się rozrastają.

Peperomia

Peperomia

Jednak kiedy już peperomię przesadzamy, należy zapewnić jej lekką, ale żyzną i próchniczą ziemię. Takie bowiem jest właśnie jej naturalne podłoże leśne.

Będzie też wdzięczna za regularne nawożenie, najlepiej nawozem organicznym (np. biohumusem). Należy jednak uważać, aby nie przedawkować preparatu nawozowego, gdyż jest to roślina wrażliwa na przenawożenie.  Peperomia, której łacińska nazwa brzmi dokładnie tak samo, należy do rodziny pieprzowatych, czyli możemy z powodzeniem powiedzieć, że jest krewniaczką pieprzu. Posiada też ogromne bogactwo gatunków, gdyż wyodrębniono ich ok. 1000. Z tego powodu, może stać się również wspaniałą roślina kolekcjonerską, gdyż uzyskiwanie coraz to nowszych i oryginalniejszych egzemplarzy, może być bardzo fascynujące.

Peperomia

Peperomia

Charakterystyka ogólna


Pokrój rośliny bywa różny. Najczęściej peperomie występują w postaci krzaczków, o rozetkowo ułożonych liściach, osiągających ok. 15 - 20 cm. wysokości. Jednak jest też grupa peperomii, o lekko przewieszonym pokroju, których pędy są dłuższe i osiągają nawet ok. 30 - 40 cm. (peperomia rotundifolia i rozesłana).


Liście też bywają zróżnicowane. U części gatunków są mięsiste i dość grube (np. peperomia kluzjolistna i magnolistna), u innych delikatniejsze i cieńsze. Liście mogą mieć też różne ubarwienie oraz fakturę blaszki liściowej. Bywają pomarszczone jak np. p. kędzierzawa lub całkiem gładkie np. p. gładka. Ubarwienie bywa rozmaite: bordowe (np. p. kędzierzawa), paskowane (np. p. srebrzysta lub p. tetragona), kremowo-żółto-zielone (odm. variegata p. magnolistnej) i najbardziej kolorowe biało-żółto-zielono-czerwone  spotykane u p. kluzjiolistnej.

U gatunków o grubych liściach, są one często błyszczące i wyglądają, jakby były woskowane. To swoista bariera, chroniąca przed nadmiernym parowaniem i zbytnią utratą wody.

Peperomia

Peperomia czytaj dalej...

Koniecznie zobacz