Cyklameny - kwiaty do domu i ogrodu

Jesteś tutaj:

Cyklameny - kwiaty do domu i ogrodu

3,3/5 (123 ocen)

Cyklameny to jedne z piękniejszych, barwnych akcentów w ogrodzie oraz mieszkaniu. Liczba gatunków cenionych ze względu na walory dekoracyjne nie jest imponująca, bo obejmuje zaledwie kilka gatunków uprawianych w ogrodzie oraz jeden, który króluje w mieszkaniach. Z pewnością w ogrodzie powinien znaleźć się cyklamen purpurowy, cyklamen bluszczolistny, cyklamen dyskowaty, natomiast w mieszkaniach cyklamen perski, bardzo zróżnicowany, występujący w bardzo wielu odsłonach. To właśnie temu ostatniemu będzie poświęcone niniejsze opracowanie.

Do cyklamenów, spotykanych w uprawie zaliczymy takie gatunki jak m.in.: cyklamen perski (Cyclamen persicum), cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium), cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens), cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum), a także cyklamen cylicyjski (Cyclamen cilicium).


Cyklamen - kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Cyclamen skupia około 20 gatunków, które są reprezentantami rodziny pierwiosnkowatych. Pochodzące m.in. z okolic Morza Śródziemnego rośliny, charakteryzują się niewielką wysokością, dekoracyjnymi liśćmi oraz kwiatami. Część nadziemna rośliny wyrasta z bulwy. Ze względu na swoją niewątpliwą dekoracyjność, powinny być szerzej uprawiane także w ogrodach, gdzie stanowią ciekawy akcent półcienistych, a zarazem zacisznych zakątków, które mogą stać się ich królestwem, dodatkowo wzbogaconym roślinami cebulowymi takimi jak m.in. przebiśniegi, cebulice, krokusy, a także zimowity, jeżeli pod uwagę weźmiemy gatunki kwitnące w okresie jesiennym.


Cyklamen perski barwnym akcentem naszych mieszkań


W naszych mieszkaniach uprawiamy rośliny dekoracyjne ze względu na liście oraz kwiaty, a także ze względu na jedno i drugie. Bez wątpienia cyklamen perski należy do tych roślin ozdobnych, których dekoracyjność wynika zarówno z liści, jak i z kwiatów.

Czy wiesz że …

Cyklamen perski określany jest jako gduła perska, a także jako fiołek alpejski, przy czym jest to błędna nazwa, ale powszechnie stosowana i zapewne wynikająca z trochę fiołkowych kwiatów, którymi charakteryzuje się cyklamen perski.

Cyklamen perski - kwiaty

Cyklamen

Budowa Cykalmena Perskiego

Cyklamen perski jest dorodniejszym okazem niż gatunki ogrodowe, ale należy zaznaczyć, że w sprzedaży nabędziemy przede wszystkim liczne mieszańce, bardzo zróżnicowane o bardzo wysokich walorach dekoracyjnych.

Część podziemną rośliny stanowi bulwa, z której wyrastają sercowate liście, osadzone na długich ogonkach. Z bulwy wyrastają także kwiaty, osadzone na długich szypułkach, pięciopłatkowe, o zmiennej barwie: m.in. białe, różowe, czerwone, dwubarwnie itd.

Cyclamen persicum kwitnie od później jesieni do wiosny. Termin kwitnienia związany jest z naturalnym cyklem rozwojowym tej rośliny, której naturalne siedliska występują m.in. w Grecji, a także innych państwach wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie dawniej znajdowała się Persja. Dzięki tej informacji wyjaśniło się skąd wzięła się nazwa cyklamen perski. Poza tym cyklamen perski, występuje w wybranych rejonach Azji, a także w Tunezji (Afryka Północna). Wracając do jego cyklu rozwojowego to w okresie letnim roślina przechodzi stan spoczynku, dopiero późną jesienią na nowo rozwija się i kwitnie.

Zróżnicowanie odmianowe

W sprzedaży możemy nabyć liczne odmiany Cyclamen persicum, często bardzo zmienne. Wysokość roślin wynosi zazwyczaj 20 - 30 cm. Możemy zakupić także formy miniaturowe, których wysokość sięga zaledwie 15- 20 cm. Poza tym, rośliny różnią się barwą, a także kształtem kwiatów - pojedyncze, półpełne, pełne. Nie brakuje odmian o postrzępionych, karbowanych, a także pachnących kwiatach. Osobną grupę, stanowią odmiany o kwiatach z jaśniejszym brzegiem.

Cyklameny

Cyklameny

Wybrane odmiany
 

Nazwa odmiany

Uwagi

 

‘Maxora Red Impr.’

Odmiana z grupy Maxora, będąca mieszańcem heterozyjnym, zaliczanym do cyklamenów wielkokwiatowych. Charakteryzuje się zwartym pokrojem, krótszymi szypułkami kwiatowymi oraz czerwonymi kwiatami.

‘Maxora White’

Zwarta odmiana z grupy Maxora o białych kwiatach.

‘Maxora Bright Red’

Zwarta i obficie kwitnąca odmiana mieszańca heterozyjnego o intensywnie czerwonych kwiatach.

‘Maxora Deep Purple’

Odmiana o dekoracyjnych, purpurowych kwiatach i dekoracyjnych liściach z rysunkiem.

‘Maxora Neon Pink’

Bardzo dekoracyjny cyklamen o delikatnie różowych kwiatach.

‘Maxora Lilac Flamed’

Odmiana o liliowych kwiatach.

‘Maxora Purple Flamed’

Ciekawa odmiana o purpurowych kwiatach.

‘Maxora White with Eye’

Odmiana o białych kwiatach z oczkiem. Zwarta, wielkokwiatowa, dekoracyjna polecana do uprawy.

‘Maxora Fringed Deep Salmon’

Odmiana o łososiowych i frezowanych kwiatach. Zwarta i bardzo dekoracyjna.

‘Maxora Salmon Pink’

Odmiana o łososiowo - różowych kwiatach.

‘Maxora Fuchsia’

Odmiana o fioletowych kwiatach.

‘Maxora Fringed White’

Odmiana o fryzowanych kwiatach - barwa kwiatów biała.

 

Stanowisko

Cyklamen perski wymaga stanowiska jasnego do półcienistego, ale nie narażonego na bezpośrednie nasłonecznienie.

Podłoże

W celu zapewnienia roślinie optymalnych warunków do rozwoju pamiętajmy, że cyklameny perskie najlepiej rosną w podłożu żyznym, bogatym w próchnicę, a przy tym dostatecznie przepuszczalnym oraz lekko kwaśnym.

 w ogrodzie

Cyklameny

Przesadzanie

Po przekwitnięciu i przejściu okresu spoczynku - w momencie gdy roślina rozpocznie ponowny wzrost, objawiający się pojawieniem nowych liści - przesadzamy bulwę w nowe, próchnicze podłoże, które wystarczy roślinie na kolejny okres wegetacyjny. Bulwa powinna zostać posadzona w taki sposób, aby 1/3 jej części była widoczna nad powierzchnią podłoża. Nie ma konieczności zmiany doniczki, ponieważ cyklamen perski lepiej kwitnie w przyciasnej doniczce. Przy przesadzaniu należy cyklamenowi zapewnić dobry drenaż oraz liczne otwory odpływowe w doniczce. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz