Cyklameny - kwiaty do domu i ogrodu

Jesteś tutaj:

Cyklameny - kwiaty do domu i ogrodu

3,3/5 (123 ocen)

Temperatura

W ciepłych mieszkaniach, kwitnące cyklameny, charakteryzują się krótką żywotnością. Aby dłużej cieszyć się kwitnieniem, należy zapewnić roślinie chłodniejsze warunki, najlepiej z dala od kaloryferów. Temperatura nie powinna przekraczać 15 - 16°C. W temperaturze pokojowej, rośliny szybciej przechodzą w stan spoczynku, a więc wcześniej rozpoczyna się ich „zamieranie”.

Podlewanie i wilgotność powietrza

Cyklameny perskie poza wysoką temperaturą nie znoszą suchego powietrza, które w okresie grzewczym jest czymś normalnym, dlatego też, należy zrobić wszystko, aby zapewnić roślinie wyższą wilgotność. Jednym ze sposobów jest postawienie doniczki na podstawce, wypełnionej keramzytem oraz wodą, pamiętając przy tym, że woda nie powinna stykać się z dnem doniczki. Roślinę podlewamy lejąc wodę nie od góry, ale od dołu, poprzez podstawkę, usuwając z niej nadmiar wody. Podlewając Cyclamen persicum tradycyjnie z góry, można doprowadzić do zagniwania bulwy, a w konsekwencji do utraty rośliny. Pamiętajmy także o tym, że cyklameny nie powinny być zraszane.

W okresie wzrostu cyklamen wymaga stałej wilgotności podłoża, jednak nie może być ono mokre. W okresie przechodzenia w stan spoczynku, ograniczamy podlewanie i to znacznie, zapewniając bulwie minimalną wilgotność, dzięki której nie ulegnie ona całkowitemu przesuszeniu.

Nawożenie

W okresie wzrostu i kwitnienia, roślinę zasilamy, co dwa tygodnie, wieloskładnikowym nawozem, przeznaczonym dla roślin kwitnących.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Z pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych, warto wspomnieć o czyszczeniu liści, a także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów oraz pożółkłych liści. Wspomniane fragmenty roślin, należy usuwać całkowicie, nie odcinać, ale wyrywać z bulwy.

Cyklameny różnokolorowe

Cyklameny

Jak przechować Cyklameny perskie?


Znaczna część kupujących Cyclamen persicum, traktuje go jako roślinę sezonową, a przecież można spróbować go przechować i pobudzić do ponownego zakwitnięcia.

Jeżeli chcemy przechować roślinę powinniśmy już na etapie zakupu, wybrać zdrowy okaz, charakteryzujący się zdrowym ulistnieniem, bez żadnych zmian chorobowych oraz z dużą liczbą nierozwiniętych pąków.

Po przyniesieniu rośliny do domu, należy ją początkowo postawić w chłodniejszym pomieszczeniu, aby się zaaklimatyzowała, a następnie przenieść w miejsce docelowe, przy czym pamiętajmy, że nie powinno to być pomieszczenie zbyt ciepłe ani za suche.

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków, cyklamen perski będzie długo kwitł. Po przekwitnięciu roślina zacznie powoli zamierać, liście zaczną żółknąć. Od tego momentu, systematycznie zmniejszamy podlewanie rośliny, przestajemy nawozić. Jeżeli posiadamy ogród, taką roślinę można wynieść do półcienistego zakątka w którym będzie mogła przeczekać okres spoczynku.

W drugiej połowie lata, należy ponownie zająć się cyklamenem perskim, zmieniając bulwie podłoże i od momentu pojawienia się pierwszych liści, rozpocząć podlewanie oraz nawożenie.



Rozmnażanie

 

Podstawowym sposobem rozmnażania Cyclamen persicum jest rozmnażanie generatywne, a więc poprzez nasiona. Nasiona oferowane są przez producentów roślin, także nie powinno być problemów z ich nabyciem. Warto zaznaczyć, że w warunkach domowych także może dojść do zawiązania nasion, ale roślinie należy pomóc, przenosząc pyłek z jednej rośliny na drugą. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zawiązania się nasion, najlepiej posiadać kilka roślin.

Nasiona można wysiewać od lipca/sierpnia do stycznia, najlepiej w szklarni. Oczywistym jest, że nie każdy posiada szklarnię, dlatego też, można spróbować rozmnożyć roślinę w warunkach domowych. Nasiona wysiewamy do skrzynek, w większej części wypełnionych specjalnym podłożem do przygotowania rozsady. Nasiona delikatnie przysypujemy, zraszamy, a następnie nakrywamy szybą i przenosimy do ciemnego pomieszczenia. Temperatura powinna wynieść 12- 16°C. Pierwsze siewki uzyskamy dopiero po miesiącu, wówczas przenosimy skrzynki do widnego pomieszczenia, ale nie narażamy siewek na bezpośrednie nasłonecznienie. Będą wymagać przepikowania do doniczek, a dopiero gdy podrosną do docelowych donic.

Dzielenie bulw, a więc drugi sposób rozmnażania rośliny, niesie za sobą ryzyko porażenia bulwy przez grzyby. Sposób polega na podzieleniu bulwy ostrym nożem, w taki sposób, aby każda część miała oczka, następnie zabezpieczenie miejsc cięcia i dopiero wówczas posadzenie w przepuszczalne podłoże.

W warunkach laboratoryjnych cyklameny perskie można rozmnażać także poprzez kultury tkankowe.

Cyklamen

Cyklamen

Problemy w uprawie


W wyniku błędów uprawowych, zakupione rośliny bardzo szybko stają się problematyczne, a najczęstszą przyczyną jest natychmiastowa zmiana warunków, zbyt suche powietrze, a także wysoka temperatura.

Zakupioną roślinę na samym początku należałoby przetrzymać w chłodniejszym miejscu, a dopiero potem przenieść na stanowisko docelowe, uwzględniające wymagania rośliny.

W przypadku suchego powietrza, a także wyższej temperatury, liście zaczynają żółknąć i schnąć. Najlepiej od razu je odrywać od bulwy, aby nie stały się zaczątkiem choroby. Z pewnością przy takich objawach, najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana stanowiska. Jeżeli nie będziemy stanie zapewnić roślinie innego miejsca, niestety roślinę będziemy musieli potraktować jako sezonową.

Jeżeli cyklamen perski zostanie przelany, wówczas zachodzą procesy gnilne, które ostatecznie pozbawiają nas rośliny.
Nadmierna wilgotność, sprzyja pojawieniu się szarej pleśni, objawiającej się brązowawymi plamami z czasem pokrywającymi się szarym nalotem. Choroba może doprowadzić do utraty rośliny. Już przy pierwszych zmianach chorobowych, należy usunąć porażone fragmenty rośliny, a resztę dokładnie opryskać odpowiednim środkiem.

Z pozostałych chorób warto zwrócić uwagę na mączniaka prawdziwego, a w przypadku młodych roślin także na chorobę na chorobę o nazwie zgorzel siewek.

Ze szkodników należy uważać na przędziorki, mszyce, roztocze truskawkowca, wciornastki czy też ziemiórki.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz