Rozmnażanie storczyków

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie storczyków

3,3/5 (284 ocen)

Rozmnażanie roślin jest jednym z najprzyjemniejszych zajęć dla każdego ogrodnika. Nic nie sprawia większej radości niż samodzielne wyhodowanie ulubionych roślin. Szczególnie, gdy dotyczy to okazów, u których nie jest to takie łatwe, dobrym przykładem są tutaj storczyki.

Storczyki możemy rozmnażać za pomocą sadzonek, stosując podział roślin, z nasion, a także przy pomocy metody in vitro.


Rozmnażanie za pomocą sadzonek


Sadzonki pozyskujemy w wyniku ucięcia kawałka łodygi, która posiada korzenie powietrzne. Nie trzymamy ich w wodzie, tylko pozwalamy im przeschnąć parę dni i wsadzamy do doniczki z odpowiednim dla storczyków podłożem.


Rozmnażanie poprzez podział roślin


Tego typu rozmnażanie orchidei w warunkach domowych jest najprostsze. Polega ono na dzieleniu rozrośniętych storczyków na mniejsze oraz oddzielaniu od rośliny matecznej odrostów, (keików).

Storczyki dzielimy na ogół podczas przesadzania, poza keikami, które możemy oderwać praktycznie zawsze, gdy są już na tyle duże, aby samodzielnie przetrwać. Każda pozyskana w ten sposób roślina musi mieć przynajmniej kilka „liści” i korzeni, aby móc sama rosnąć. Bardzo ważne jest, aby do podziału orchidei używać ostrych i czystych narzędzi. Zazwyczaj dzielimy rośliny przy pomocy noża, który musi być dobrze naostrzony, aby można było nim podzielić rośliny, a nie pokaleczyć poprzez wielokrotne cięcia. Poza tym narzędzie musi być czyste, żeby nie przenieść za jego pomocą jakichś chorób na rośliny. Dzieląc storczyki należy również zwrócić uwagę na to, aby nie uszkodzić korzeni młodych roślinek.

Ważne jest także, aby miejsce w którym oddzieliliśmy od siebie rośliny, po tym jak przeschnie i przestaną z niego lecieć soki, zostało w jakiś sposób zabezpieczone przed zakażeniem bakteriami. Można je w tym celu posypać na przykład węglem drzewnym.

Rozmnażanie storczyków - Keiki

Rozmnażanie storczyków

Rozmnażanie z nasion


Nasiona orchidei możemy kupić w sklepach ogrodniczych lub pozyskać samodzielnie. Storczyki wytwarzają ich dużo. Jednak nie jest to łatwe zadanie i dla laika nie polecane. Efekt z takiego siewu przychodzi po latach i często storczyki nie są podobne do rośliny matecznej, z której pobrano nasiona.

Nasiona wytworzą się na orchidei dopiero wtedy, gdy kwiaty zapylą ptaki. W domowych warunkach musimy zrobić to sami.
Czas dojrzewania nasion w owocu może trwać nawet do około półtora roku. Owoc może posiadać w sobie do trzech milionów nasion. Jest ich wiele, ale są one bardzo maleńkie i nie zawierają w sobie substancji odżywczej, która pozwoliłaby im rozwijać się.

Jeżeli mamy już pewne doświadczenie w uprawie orchidei i cechuje nas cierpliwość oraz dokładność to możemy spróbować rozmnażania roślin z nasion w warunkach domowych.

Samodzielne zapylenie kwiatów najlepiej wykonać parę dni po zakwitnięciu orchidei. Za pomocą szpatułki przenosimy pyłek z pręto słupka męskiego na słupek żeński. Po dokonaniu tego zabiegu czekamy parę miesięcy, aby nasiona dojrzały. Gdy już dojrzeją i wysypią się z torebki nasiennej owocu to sadzimy je do ziemi. Podłoże do którego wsadzimy nasiona musi być wzbogacone o pożywkę, aby nasionka wykiełkowały i urosły z nich rośliny, które muszą mieć się czym odżywiać, samo podłoże dla storczyków im tego nie zapewni. Pożywki są dostępne w sklepach ogrodniczych.Rozmnażanie metodą In vitro


Orchidee metodą in vitro rozmnaża się w laboratoriach. Stosuje się ją w celu zachowania dla potomności cennych gatunków tych roślin oraz, aby ułatwić sprzedaż storczyków na skalę masową. Aby uzyskać właściwy efekt stosując tego typu rozmnażanie powinno się posiadać odpowiednie wykształcenie oraz sterylne pomieszczenie i odpowiednie narzędzia. W domu nie posiadamy ani pomieszczenia, w którym brak bakterii, ani odpowiednich stołów, lamp czy innych narzędzi. Brakuje też bardziej prozaicznych rzeczy jak odpowiednia temperatura czy światło. Dlatego ta metoda jest przeznaczona dla specjalistów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz