
- 1/2
- Następne
Storczyki to jedne z bardziej niezwykłych kwiatów. Wyjątkowo oryginalne z mnóstwem uroku. Kwiaty są lekkie jak motyle i delikatne niczym piórko. Kojarzą nam się z elegancją i dobrym stylem.
Pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, Azji, Indii, Australii, Indonezji czy Japonii. Na świecie występuje około dwudziestu tysięcy gatunków storczyków.
Obecnie hodowcy wyhodowali odmiany, którym nie przeszkadzają już niedogodności panujące w naszych mieszkaniach i storczyki ozdabiają je pięknie kwitnąc praktycznie przez cały rok.
Stanowisko
Najlepsze dla uprawy storczyków jest miejsce jasne, ciepłe i z dużą wilgotnością powietrza. Jednak nie może ono być nasłonecznione. Ostre słońce może u rośliny wywołać groźne poparzenia
Rośliny nie powinny stać, również w miejscu, w którym panują przeciągi. Powinny mieć jednak zapewnioną odpowiednią wentylację. Latem rośliny możemy wystawić na balkon lub taras, musimy im tylko zapewnić stanowisko pół cieniste.
Doświetlanie
Storczyki wymagają doświetlania, szczególnie zimą, gdy są ustawione z dala od okien. Warto użyć w tym celu specjalnych lamp i włączać je na około dwanaście godzin na dobę.
Storczykom brakuje światła, gdy zaczynają mieć matowe liście, nie kwitną lub mają mało kwiatów i gdy wiotczeją.
Doświetlając kwiaty warto ustawić lampy tak i robić to tyle czasu, aby nie przegrzać roślin.
Temperatura
Dla prawidłowego rozwoju roślin wskazana jest temperatura w ciągu dnia od około trzynastu do około trzydziestu stopni, a nocą od około dziesięciu do około dwudziestu trzech stopni. Ważne przy tym jest, aby w najcieplejsze dni lata nie było więcej niż trzydzieści pięć stopni, a zimą nie było mniej niż dziesięć stopni.
Rozmnażanie
Storczyki można rozmnażać za pomocą sadzonek, podziału roślin, z nasion, a także in vitro.
Nawożenie
Storczyki nawozimy kilkakrotnie w ciągu miesiąca. W zależności od odmiany robimy to częściej lub rzadziej.
Kwiaty możemy nawozić doglebowo lub dolistnie. Służą do tego specjalne nawozy dla storczyków dostępne we wszystkich sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach czy marketach. Nawozimy rośliny w okresie wzrostu na ogół płynnym wieloskładnikowym nawozem i robimy to przy ich podlewaniu. Możemy również prysnąć nawóz z rozpylacza na liście kwiatów. Nawozy stosujemy zawsze zgodnie z instrukcją zachowując wymagane środki ostrożności i będąc wiernym zasadzie lepiej mniej niż więcej. Przenawożenie nie jest korzystne dla roślin.
Podłoże
Najlepsza dla storczyków jest ziemia specjalnie przygotowana dla nich. Takie podłoże możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Znajduje się w nim kora sosnowa, węgiel czy kwaśny torf, elementy, których storczyki najbardziej potrzebują do prawidłowego rozwoju. Bardziej doświadczeni ogrodnicy często przygotowują podłoże dla kwiatów samodzielnie łącząc ze sobą między innymi: węgiel, drobno rozdrobnioną korę sosnową, kwaśny torf, styropian, kremzyt, mech czy włókno kokosowe. Zabójstwem dla storczyków jest posadzenie ich w uniwersalnym podłożu.
Uprawa storczyków - storczyk falenopsis
Przesadzanie
Storczyki powinny być przesadzane między innymi wtedy, gdy doniczka, w której rosną staje się dla nich za mała lub, gdy zużyje się podłoże lub ziemia przestanie się nadawać do uprawy roślin, na przykład z powodu za dużego zasolenia.
Rośliny powinno się przesadzać co dwa trzy lata. Najlepiej na wiosnę lub latem, gdy orchidee przekwitną. Powinniśmy to robić, gdy ziemia jest zbita i do korzeni nie dochodzi powietrze, albo podłoże nie może wyschnąć lub trwa to bardzo długo. czytaj dalej...