Uprawa storczyków od podstaw

Jesteś tutaj:

Uprawa storczyków od podstaw

3,3/5 (56 ocen)

Zmieniamy storczykowi doniczkę i podłoże także, wtedy, gdy przerasta on pojemnik, w którym rośnie. Na przykład roślina przewraca się bo ma za małą doniczkę, albo cały storczyk roślina mateczna wraz z przyrostami nie jest w stanie zmieścić się do doniczki.
Doniczka.

Storczyki sadzimy do specjalnych przezroczystych doniczek z dużymi dziurami w podstawie, które zapewniają dobry odpływ wody po podlaniu i są przygotowane specjalnie dla tych kwiatów. Jeżeli jednak nie możemy kupić takich doniczek to warto wybrać lekkie doniczki z terakoty z dużymi dziurami w podstawie. Ważne jest, abyśmy nie kupowali doniczek w czarnym, ciemnym kolorze, ponieważ one się szybko nagrzewają co nie sprzyja korzeniom storczyków.

Podlewanie

Najlepsza do podlewania kwiatów jest woda bez chloru, żelaza oraz wapnia. Może to być deszczówka, woda destylowana lub przegotowana i wystudzona woda z kranu. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie, ziemia nie powinna być całkowicie wysuszona. Robimy to delikatnie, od nadmiaru wody mogą zacząć gnić korzenie i żółknąć dolne liście.  Woda powinna być miękka, kwiaty  podlewamy dwa razy w tygodniu, w upalne dni można częściej, jednak nie codziennie.  Aby zachować odpowiednią wilgotność powietrza  w otoczeniu roślin warto często zraszać  liście. Jednak tak, aby wyschły przed wieczorem.  Dlatego, że pozostawiona na liściach na noc woda, może doprowadzić rośliny do choroby.  Poza zraszaniem liści  storczykom można zapewnić wilgotność powietrza, także poprzez zainstalowanie nawilżaczy lub postawienie doniczek z kwiatami na tackach wypełnionych żwirem i wodą.
 

Powracając jednak do podlewania to byłoby dobrze, gdyby przypominało  ono desze tropikalne, czyli po okresie suchym powinien nastąpić czas bardzo obfitego deszczu, wręcz ulewy. Powinniśmy podlewać kwiaty rzadziej, ale za to intensywnie. Wyłączając okres spoczynku, kiedy podlewamy kwiaty minimalnie.

Okres spoczynku

Większość  storczyków do prawidłowego rozwoju potrzebuje okresu spoczynku. W tym czasie roślinę minimalnie podlewamy i nie nawozimy. Podczas tego czasu  kwiaty między innymi nabywają sił, aby zakwitnąć.

Choroby i szkodniki

Rośliny atakują szkodniki oraz choroby: wirusowe, bakteryjne i grzybowe.
Do szkodników, które zagrażają storczykom należą między innymi: tarczniki, przędziorki, ziemiórki, ślimaki czy mszyce. Z chorób wirusowych wyróżniamy: wirus mozaiki cymbidium i plamistość pierścieniową  cymbidium . Kwiatów nie omijają, również choroby bakteryjne:  bakteryjna plamistość liści oraz choroby grzybowe: szara pleśń, zgorzel zgnilakowa oraz  antraknoza.

Zastosowanie

Storczyk jest polecany do dekoracji mieszkań i biur. Wykonuje się z niego, także wiązanki w kwiaciarniach. Zarówno kwiaty cięte, jak i doniczkowe stanowią dobry prezent na imieniny czy urodziny, ponieważ długo zachowują świeżość. Uprawa storczyków może stać się wyjątkową przygodą, która z czasem przyniesie nam olbrzymią satysfakcję.
 

Agnieszka Krakowiak

Koniecznie zobacz