Właściwa pielęgnacja storczyków

Jesteś tutaj:

Właściwa pielęgnacja storczyków

3,1/5 (25 ocen)

Właściwa pielęgnacja storczyków to podstawa do tego, aby przetrwały one w naszych domach. Pomimo tego, że wyhodowano już odmiany, które nie potrzebują do przeżycia szklarni i są odporne na suche powietrze to w dalszym ciągu większość niepowodzeń w uprawie tych kwiatów nie stanowią szkodniki, czy choroby tylko zła pielęgnacja.
 

Właściwe stanowisko
 

Najlepsze dla storczyków jest miejsce jasne, ciepłe i z dużą wilgotnością powietrza. Jednak nie może być nasłonecznione. Rośliny nie powinny stać również w miejscu w którym panują przeciągi. Bardzo istotna jest odpowiednia wentylacja. Latem można storczyki wystawić na balkon lub taras, ich stanowisko musi być zacienione.
 

Doświetlanie
 

Storczyki wymagają doświetlania, szczególnie zimą, gdy są ustawione z dala od okien. Warto użyć w tym celu specjalnych lamp i włączać je na około dwanaście godzin na dobę. Storczykom brakuje światła, gdy zaczynają mieć matowe liście, nie kwitną, mają mało kwiatów lub wiotczeją.

Doświetlając kwiaty warto ustawić lampy tak i robić to tyle czasu, aby nie przegrzać roślin.
 

Storczyk

Podlewanie
 

Najlepsza do podlewania kwiatów jest woda bez chloru, żelaza i wapnia. Może to być deszczówka, woda destylowana lub przegotowana i wystudzona woda z kranu. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie, przy czym ziemia nie powinna być całkowicie wysuszona. Woda powinna być miękka, kwiaty podlewamy dwa razy w tygodniu, w upalne dni można częściej, jednak nie codziennie. Aby zachować odpowiednią wilgotność powietrza w otoczeniu roślin, warto często zraszać liście storczyków. Jednak tak, aby wyschły przed wieczorem. Dlatego, że pozostawiona na liściach na noc woda, może doprowadzić rośliny do choroby. Poza zraszaniem liści, storczykom można zapewnić wilgotność powietrza, także poprzez zainstalowanie nawilżaczy lub postawienie doniczek z kwiatami na tackach wypełnionych żwirem i wodą.

Storczyki dla prawidłowego rozwoju powinny przebywać w otoczeniu w którym wilgotność powietrza wynosi od 50% do 70%. Powracając jednak do podlewania to byłoby dobrze, gdyby przypominało ono deszcze tropikalne, czyli po okresie suchym powinien nastąpić czas bardzo obfitego deszczu, wręcz ulewy. Powinniśmy podlewać kwiaty rzadziej, ale za to intensywnie, wyłączając okres spoczynku, kiedy podlewamy kwiaty minimalnie.


Temperatura
 

Dla prawidłowego rozwoju roślin wskazana jest temperatura w ciągu dnia od około 13 do około 30 stopni, a nocą od około 10 do około 23 stopni.  Ważne przy tym jest, aby w najcieplejsze dni lata nie było więcej niż 35 stopni, a zimą nie mniej niż 10 stopni.
 

Przesadzanie
 

Storczyki powinny być przesadzane między innymi wtedy, gdy doniczka w której rosną staje się dla nich za mała, zużyje się podłoże lub ziemia przestanie się nadawać do uprawy roślin, na przykład z powodu zbyt dużego zasolenia.

Rośliny powinno się przesadzać co dwa trzy lata. Najlepiej na wiosnę lub latem, gdy storczyki przekwitną.  Powinniśmy to robić, jak ziemia jest zbita i do korzeni nie dochodzi powietrze. Podłoże nie może wyschnąć lub trwa to bardzo długo.

Zmieniamy storczykowi doniczkę i podłoże także, gdy przerasta on pojemnik w którym rośnie. Na przykład roślina przewraca się bo ma za małą doniczkę lub cały storczyk roślina mateczna wraz z przyrostami nie jest w stanie zmieścić się do doniczki.
 

Niebieski storczyk

Doniczka
 

Storczyki sadzimy do specjalnych przezroczystych doniczek z dużymi dziurami w podstawie, które zapewniają dobry odpływ wody po podlaniu i są przygotowane specjalnie dla tych kwiatów. Jeżeli jednak nie możemy kupić takich doniczek to warto wybrać lekkie doniczki z terakoty z dużymi dziurami w podstawie. Ważne jest, abyśmy nie kupowali doniczek w czarnym, ciemnym kolorze, ponieważ one się szybko nagrzewają, co źle działa na korzenie storczyków.

 

Okres spoczynku

 

Większość storczyków do prawidłowego rozwoju potrzebuje okresu spoczynku. W tym czasie roślinę minimalnie podlewamy i nie nawozimy. Podczas tego czasu kwiaty między innymi nabywają sił, aby zakwitnąć.
 

Nawożenie
 

Storczyki nawozimy kilkakrotnie w ciągu miesiąca. W zależności od odmiany robimy to częściej lub rzadziej. Zawsze nawozimy kwiaty nawozami dla storczyków, dolistnie lub doglebowo. Zawsze przy nawożeniu postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta i dbamy o to, aby nie przenawozić roślin.
 

Biały storczyk

Pielęgnacja wybranych odmian
 

Cymbidium

W czasie wegetacji roślinę powinno się co cztery tygodnie nawozić nawozem dla storczyków. Nawożenie kończymy, gdy kwiaty przekwitną. Wiosną i latem należy kwiat często zraszać i obficie podlewać. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz