Właściwa pielęgnacja storczyków

Jesteś tutaj:

Właściwa pielęgnacja storczyków

3,1/5 (25 ocen)

Falaneopsis

Jak kwiat przekwitnie to powinniśmy obciąć jego łodygę pod czwartym oczkiem licząc od góry. Oczko to zgrubienie na łodydze kwiatu. Falaneopsisy często zakwitają na tej samej łodydze kilkakrotnie. Jednak równie często łodyga po pierwszym kwitnieniu usycha. Nie należy się tym przejmować, ponieważ kwiat wyda zawsze nową łodygę. Rośliny podlewamy zawsze wtedy, gdy przeschnie ich podłoże w okresie wegetacji obficie.

Vanda

Roślinę należy często zraszać, poza liśćmi, także jej długie - powietrzne korzenie. Podczas wegetacji storczyka nawozimy co dwa tygodnie nawozem przeznaczonym dla tych roślin. Vandę podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej. Latem robimy to obficie. Roślinę przesadzamy co trzy lata.

Miltonia

Roślinę nawozimy co dwa tygodnie nawozem dla storczyków. Od momentu wypuszczenia pędów zaczynamy ją obficie podlewać.


Jęzatka

W okresie wegetacji roślinie należy zapewnić stałą wilgotność podłoża. Do podlewania storczyka używamy miękkiej wody. Zanim podlejemy roślinę ziemia w doniczce powinna przeschnąć. Po przekwitnięciu podlewamy delikatniej, wlewamy do doniczki tylko tyle wody, żeby nie skurczyły się bulwy pędowe. Storczyka nawozimy raz w miesiącu nawozami przeznaczonymi dla tych roślin.

Oncidium

Latem roślinę obficie podlewamy miękką wodą. Przed podlaniem ziemia w doniczce powinna przeschnąć. Dbamy o wysoką wilgotność powietrza w otoczeniu rośliny. Dwa razy w miesiącu nawozimy roślinę nawozem dla storczyków. Po przekwitnięciu ograniczamy podlewanie, dbamy o to aby podłoże całkowicie nie wyschło i bulwy za bardzo się nie skurczyły.

Sabotek

 

Storczyki dobrze czują się, gdy wokół nich panuje duża wilgotność powietrza. Roślina nie może przebywać w miejscach mocno nasłonecznionych, ponieważ może ulec poparzeniu. Latem rośliny nawozimy raz w tygodniu, a wiosną i jesienią raz na miesiąc.

Agnieszka Krakowiak
 

Koniecznie zobacz