Jak dbać o storczyki?

Jesteś tutaj:

Jak dbać o storczyki?

3,6/5 (47 ocen)

Storczyki, zwane również Orchideami od ich łacińskiej nazwy Orchis, są kwiatami znanymi już od wielu lat, jednak dopiero w ciągu ostatniej dekady ich popularność znacząco wzrosła. Stały się roślinami niezwykle rozpowszechnionymi, a to z pewnością z powodu ich niezwykłej urody oraz oryginalności. Bardzo często storczyki dostajemy jako prezenty z różnych okazji, albo sami je kupujemy pod wpływem impulsu, działającego na nas, gdy przechodzimy obok stoiska z tymi wyjątkowymi roślinami. Po kilku dniach okazuje się niestety, że przestają być takie żywe i ciekawe, a to wszystko przez złą pielęgnację. Zanim zdecydujemy się na uprawę tej dość delikatnej rośliny, warto jest zapoznać się z podstawowymi wskazówkami na temat jej pielęgnacji. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie "jak dbać o storczki?".


Przygotowanie doniczki oraz podłoża to początek


Przy pielęgnacji storczyków, ważne jest wiele czynników, ale jednym z najważniejszych jest podłoże, w którym będą one rosły. W sklepach ogrodniczych można bez problemu zaopatrzyć się w specjalne mieszanki, w których nasze orchidee będą czuły się znakomicie. Jeżeli jednak uprawiamy rzadko spotykane i wyjątkowe odmiany, często jesteśmy zmuszeni do stworzenia własnej kompozycji, przystosowanej specjalnie do danego okazu. W skład ziemi, w której rosną storczyki mogą wchodzić włókna i łupiny kokosowe, kora sosnowa, mech, keramzyt, a także wiele innych komponentów. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w drenaż, który jest konieczny przy uprawie orchidei.

Wielkość pojemnika, w którym nasz storczyk będzie rósł jest niezmiernie ważna. Doniczka nie może być zbyt ciasna, aby do korzeni swobodnie mogło dostać się powietrze. Jeżeli będzie zbyt mało miejsca, korzenie najzwyczajniej w świece zaczną gnić pod wpływem zalegającej tam długo wody, a cała roślina w krótkim czasie się osłabi, aż w końcu obumrze. Wymagane jest zastosowanie pojemnika z otworami z dolnej części, aby powietrze mogło dostawać się do środka, a nadmiar wody mógł wypływać na zewnątrz.

Storczyk

Storczyk

Światło potrzebne, ale z umiarem


Storczyki, podobnie jak każda inna roślina, do życia potrzebuje określonej ilości światła. Bardzo często jednak niedoświadczony hodowca popełnia podstawowy błąd i wystawia swoje okazy na bezpośrednie działanie intensywnego promieniowania, myśląc, iż będą się czuły lepiej. Myślenie to jest dość błędne. Orchidee do życia potrzebują światła, ale należy pamiętać o ich naturalnym zapotrzebowaniu oraz przystosowaniu. Dzikie storczyki z reguły zajmują niższe warstwy roślinności, przez co nie są przyzwyczajone do bezpośredniego działania światła słonecznego. Ekspozycja południowa nie jest dobra, gdyż dociera tam zbyt dużo promieni i może powodować zniszczenie liści. Strona pułnoca z kolei, z powodu małej ilości światła może skrócić okres kwitnienia oraz sprawić, iż roślina „pójdzie w pędy i liście”. Optymalne jest ustawnie storczyków od strony wschodniej, gdzie ilość światła nie jest ani za duża, ani za mała.
Podlewanie z określoną precyzją


Podlewanie storczyków jest dość obszernym tematem, o którym można spokojnie napisać małą książkę. Jeżeli chcemy profesjonalnie zająć się uprawą i pielęgnacją tych kwiatów, warto jest zapoznać się z materiałami znajdującymi się na specjalistycznych portalach oraz w literaturze. Początkujący hodowca natomiast powinien zapamiętać kilka wskazówek, które pozwolą mu na uniknięcie niepotrzebnych błędów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz