Jak dbać o storczyki?

Jesteś tutaj:

Jak dbać o storczyki?

3,6/5 (47 ocen)

Przede wszystkim ważna jest pora podlewania. Nie powinniśmy dostarczać wody naszym storczykom na noc, gdyż jej wykorzystanie w tym czasie jest mniejsze, co może powodować jej zaleganie w doniczce oraz gnicie podziemnych części rośliny. Nawadniamy z rana, przeważnie dwa razy w tygodniu w okresach cieplejszych i bardziej suchych lub raz w tygodniu w czasie zimy. Nie bez znaczenia jest ilość wody, jaką dostarczamy jednorazowo dla naszych podopiecznych. Podlewamy obficie, ale jednocześnie czekamy, aż woda ścieknie do podstawki i ją zabieramy. Konieczne jest umieszczenie w spodniej części donicy otworów, które będą ujściem dla wody.

Istotny w podlewaniu storczyków jest również rodzaj podłoża w jakim się znajdują, a także parametry wody, którą dostarczamy. Wiadomo, że jeżeli w donicy znajduje się mech to podłoże będzie dłużej wilgotne. Ziemia przez cały czas musi być wilgotna, ale nie mokra! Jeżeli mamy taką możliwość, warto jest sprawdzić wodę, którą dostarczamy, lecz zalecane jest to tylko przy większych i bardziej profesjonalnych uprawach. Optymalna jest woda czysta, o temperaturze pokojowej, odczynie zbliżonym do obojętnego, twardości 5 – 12 dH, oraz zawartości około 120 – 170 mg soli mineralnych na jeden litr.

Storczyk

Storczyk

Nawożenie nie jest trudne


Sprawa nawożenia w dzisiejszych czasach jest znacznie ułatwiona, dzięki wielu firmom, które w swojej ofercie mają sporo specjalistycznych nawozów dla orchidei. Oczywiście poszczególne rozwiązania mogą się nieznacznie różnić składem, dlatego zalecane jest stosowanie różnych mieszanek naprzemiennie. Storczyki ponadto lubią, gdy nawóz dostarczany jest częściej, ale w mniejszym stężeniu, dlatego też warto jest odpowiednio przeliczyć sobie wartości podane na opakowaniach.

A co jeżeli zachoruje?

 

Jeżeli naszego storczyka dopadnie choroba, należy bardzo szybko podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim należy w encyklopedii chorób i szkodników odnaleźć rodzaj choroby lub szkodnika lub w tym celu skonsultować się z bardziej doświadczonymi hodowcami. Po drugie należy zaopatrzyć się w odpowiedni środek, wyspecjalizowany z zwalczaniu danej choroby lub szkodnika i zastosować go dokładnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Po trzecie należy zastanowić się, czemu dana przypadłość nawiedziła naszą roślinę i przedsięwziąć odpowiednie kroku, które zapobiegną powtarzaniu się sytuacji w przyszłości. Warto pamiętać, iż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Choroby i szkodniki są z reguły oznaką, iż pielęgnacja storczyka nie była do końca prowadzona odpowiednio, więc polecamy również ponownie zapoznać się z powyższym artykułem.
 

Koniecznie zobacz