Przesadzanie storczyków

Jesteś tutaj:

Przesadzanie storczyków

3,5/5 (32 ocen)

Orchidee powinny być przesadzane tylko wtedy, gdy jest to już nieuniknione. Ten zabieg nie działa na nie korzystnie. Zbyt częste przesadzanie może doprowadzić nawet do zamarcia storczyka.


Kiedy przesadzamy?


Storczyk powinen być przesadzany wtedy, gdy doniczka, w której rośnie staje się zbyt mała, zużyje się podłoże lub ziemia przestanie się nadawać do uprawy roślin, na przykład z powodu za dużego zasolenia.

Rośliny powinno się przesadzać co dwa, trzy lata. Najlepiej na wiosnę lub latem, gdy orchidee przekwitną. Powinniśmy to robić, gdy ziemia jest zbita i do korzeni nie dochodzi powietrze, bądź podłoże nie może wyschnąć lub trwa to bardzo długo.

Zmieniamy storczykowi doniczkę i podłoże, jak przerasta on pojemnik w którym rośnie. Na przykład roślina przewraca się bo ma za małą doniczkę, albo cały storczyk roślina mateczna wraz z przyrostami nie jest w stanie zmieścić się do doniczki.

Rośliny powinniśmy przesadzić, także wtedy, gdy przynosimy je do domu z supermarketu i mają za mało ziemi, czy wypadają z doniczki.

Powinniśmy również zmienić podłoże, jak za mocno je podlaliśmy, wręcz przelaliśmy. Jeżeli tego nie zrobimy to zgniją korzenie i roślina obumrze.Kiedy nie przesadzamy?


Nigdy nie przesadzam storczyków, gdy kwitną, mogą wtedy zgubić pąki. Nie wolno, również przesadzać roślin w okresie spoczynku. Może to uszkodzić ich korzenie.

Przesadzanie storczyka

Przesadzanie storczyka

Odpowiednie podłoże


Podłoże w jakim będą rosły kwiaty powinno być mieszanką specjalnie przygotowaną dla orchidei. Nie dopuszczalne jest, aby była to ziemia uniwersalna, podłoże dla palm czy kaktusów. W takiej ziemi storczyki zginą.

Jak przesadzamy?


Przy przesadzaniu roślin trzeba uważać, aby nie uszkodzić ich delikatnych korzeni. Usuwamy przy okazji te, które są suche i połamane, używając do tej czynności czystego sekatora, bądź noża. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz