Storczyki w domu - uprawa zgodna z zasadami

Jesteś tutaj:

Storczyki w domu - uprawa zgodna z zasadami

3,4/5 (24 ocen)

Storczyk, zwany także orchideą czy rzadziej ćmówką, wywodzi swoją nazwę z greki. Phalaenopsis oznacza po prostu „przypominający ćmę”. Dla niektórych taka nazwa może wydawać się dość dziwna, ponieważ piękne kwiaty storczyka przypominają bardziej motyla niż ćmę. W Chinach, na przykład, storczyk jest właśnie nazywany motylem! Cóż, co kraj to obyczaj. Dla ciekawostki możemy dodać, że orchidea jest powszechnie uznawana za symbol miłości i życia, ale już w Portugali storczyk jest kwiatem najczęściej widywanym na pogrzebach.

Jak widać storczyk to kwiat dość dwuznaczny, co może wynikać z jego ogromnej różnorodności. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele odmian storczyka, a sama rodzina storczykowatych składa się z ponad 30 tysięcy gatunków. Imponujące, prawda? Tutaj nie będziemy się oczywiście zajmować wszystkimi gatunkami, ale wymienimy kilka odmian, które najlepiej nadają się do uprawy w domu oraz podamy kilka podstawowych zasad, dotyczących uprawy tego egzotycznego kwiatu.


Jakie odmiany storczyków najlepiej uprawiać w domu?


Szeroka paleta barw, w których występują storczyki zapewne przyczyniła się do tego, że obecnie są to jedne z najchętniej kupowanych kwiatów doniczkowych. Zanim jednak wybierzemy się na kwiatowe zakupy, powinniśmy się zastanowić, jaki gatunek najlepiej nadaje się do uprawy w domu. Ogrodnicy oraz miłośnicy storczyków spierają się co do tego, który storczyk najlepiej zadomowia się w mieszkaniu, chociaż najczęściej wymienia się Falenopsisa. Zaletą Felanopsisa jest to, że występuje w wielu kolorach i ma dość przystępną cenę. Inne najczęściej wymieniane odmiany to Encyclia cochleata, Oncidium twinkle red fantasy, Dendrobium albo Vendy. Każda z tych odmian ma inne upodobania co do oświetlenia czy wilgotności gleby, dlatego warto o nich poczytać  i w zależności od tego jakie panują warunki w naszym mieszkaniu, dobrać ten najbardziej odpowiedni gatunek.

Storczyk

Storczyk

Na co zwracać uwagę, kiedy kupujemy storczyka?


Kiedy już wybierzemy odpowiednią odmianę, możemy iść na zakupy. Pierwsza zasada: raczej nie kupujmy storczyka w Castoramie i Reloy Merlin „po okazyjnej cenie”. Kwiaty sprzedawane w supermarkecie są często uszkodzone, przelane czy przesuszone, czego nigdy nie dojrzy niewprawne i niedoświadczone oko. Najlepiej kupić pierwszego storczyka w kwiaciarni i sprawdzić, czy jest oznaczony etykietą. Bez etykiety nie będziemy znali odmiany storczyka, a co za tym idzie nie będziemy wiedzieć, jak odpowiednio go pielęgnować. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas kwiat nie ma podgniłego lub uschniętego systemu korzeniowego i czy nie ma uszkodzonych lub zaatakowanych przez szkodniki liści.

Kiedy już uda nam się zdobyć zdrowy okaz, możemy skupić się na pielęgnacji. Tak naprawdę uprawa storczyka w domu nie jest aż taka trudna, jak się powszechnie uważa. Storczyk, jak każdy kwiat ma po prostu swoje upodobania co do wilgotności gleby i oświetlenia, więc wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, aby pięknie i zdrowo rósł.

Jak podlewać storczyki?


Uwaga! Podlewanie jest bardzo ważnym elementem jego uprawy, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę. Po pierwsze, storczyki powinno się podlewać rano, ponieważ kwiaty najlepiej rozwijają się w nocy, kiedy ziemia jest sucha. Po drugie, storczyki podlewamy wodą w temperaturze pokojowej, najlepiej żeby była przegotowana i odstała jakiś czas. Storczyki można również podlewać wodą z filtra odwróconej osmozy lub wodą destylowaną. Niektórzy polecają również deszczówkę, chociaż nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli mieszkamy w miejscu z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Woda, którą podlewany storczyka musi być przede wszystkim czysta. Po trzecie, zanim podlejemy po raz kolejny storczyka, ziemia powinna zupełnie wyschnąć. Ziemia nie może być cały czas wilgotna, ponieważ storczyk jest epifanem i nie lubi stale wilgotnego podłoża, jak inne kwiaty doniczkowe. Najlepiej podlewać storczyki raz w tygodniu w okresie zimowym i dwa razy w tygodniu w okresie letnim. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz