Obuwik pospolity - storczyk ogrodowy

Jesteś tutaj:

Obuwik pospolity - storczyk ogrodowy

3,3/5 (34 ocen)

Prawdopodobnie większości z nas storczyki kojarzą się z pięknymi, wielkimi kwiatami na długich łodyżkach, jakie można kupić w wielu kwiaciarniach i centrach ogrodniczych. Jednak te okazałe rośliny należą do zaledwie jednego spośród mnóstwa gatunków zaliczanych do bardzo dużej rodziny storczykowatych. Wiele z nich pochodzi z parnych i gorących tropików, ale są wśród nich rośliny, których ojczyzną są inne części świata. Do takich właśnie storczyków z pewnością można zaliczyć obuwika pospolitego  (Cypripedium calceolus), którego naturalne stanowiska znajdują się w całej Europie i Azji. W Polsce również można spotkać pojedyncze siedliska tego gatunku, na których jest jednak objęty ścisłą ochroną, dlatego nie wolno tam roślin zrywać ani wykopywać.


Charakterystyka wyglądu


Ten storczyk nie kwitnie wprawdzie tak spektakularnie jak jego tropikalni krewni, ale mimo to jego subtelna uroda znajduje wielu miłośników. Obuwik ma kwiaty niezbyt duże, za to bardzo oryginalne. Zbudowane są z czterech działek kielicha zwykle w kolorze bordowo-brunatnym, w tym jednej większej i wyprostowanej oraz trzech cieńszych, spiralnie poskręcanych, które otaczają żółtą, pękatą warżkę w kształcie trzewika. Bardzo rzadko spotyka się kwiaty w kolorze całkowicie białym lub całkowicie żółtym, chociaż takie egzemplarze również się trafiają. Kwiat wyrasta wiosną (V-VI) na końcu sztywnej łodyżki, osiągając wysokość ok. 30-60 cm. Dość szerokie liście, przypominające kształtem liście konwalii, są lekko pofalowane i tworzą ponad ziemią luźną kępkę oraz wyrastają naprzemiennie na całej długości pędu kwiatowego. Roślina posiada podziemne, krótkie kłącza, które pozwalają jej na rozrastanie się i tworzenie sporych skupisk.

Obuwik pospolity

Obuwik pospolity

Wymagania uprawowe


Niestety, aby uprawa obuwika w naszym ogrodzie się powiodła, musimy dołożyć sporo starań w przygotowanie odpowiedniego stanowiska. Obuwiki lubią miejsca cieniste lub ewentualnie półcieniste. Oczekują również bardzo żyznej gleby, bogatej w próchnicę i rozłożone szczątki roślinne, jednocześnie lekkiej i wilgotnej, o odczynie zasadowym lub ewentualnie obojętnym. Nie tolerują podmakania i zalegającej w podłożu wody, ale też nie znoszą suszy. Właściwie ciężko uzyskać dla nich dobre miejsce w przeciętnym ogrodzie, dlatego lepiej przygotować odpowiednią glebę i umieścić ją w dość głębokim i szerokim dole, tak aby roślina mogła z niej bez przeszkód korzystać i swobodnie się rozrastać. Najlepiej w tym celu jest zmieszać odkwaszony torf  z dobrze rozłożonym kompostem i dodać do mieszanki nieco drobnego piasku oraz kredy. Na dnie dołka można ułożyć drobne kamienie wapienne lub żwirek, który będzie odprowadzał od korzeni nadmiar wody. Rośliny należy dokarmiać wyłącznie nawozami organicznymi, gdyż mieszanki mineralne mogą zniszczyć mikoryzę grzybową, z którą korzenie obuwika żyją w symbiozie. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz