Storczyki ogrodowe

Jesteś tutaj:

Storczyki ogrodowe

3,3/5 (19 ocen)

Oprócz orchidei uprawianych w domach, czy ogrodach botanicznych, istnieją również egzemplarze uprawiane w ogrodach. Są one równie piękne, a zarazem nie sprawiają zbyt dużych problemów przy uprawie.

Storczyki, które uprawiamy w ogrodzie są zbliżone wyglądem i wymaganiami do gatunków rosnących dziko na terenie Polski.  W naszym kraju występuje ich około pięćdziesięciu tysięcy gatunków. Porastają lasy i wilgotne łąki. Są roślinami naziemnymi. Ze względu na likwidację przez działalność człowieka ich naturalnych środowisk życia jest ich w Polsce coraz mniej. Wszystkie dziko rosnące w Polsce storczyki są pod ochroną.

Z naszych lasów i łąk do ogrodów przeniesiony został Obuwik Pospolity.

Obuwik Pospolity

Roślina jest najpopularniejszym storczykiem dziko rosnącym w Polsce. Kwitnie od maja do połowy lipca. Ma owalne liście i czerwono brązowe płatki kwiatów oraz ważkę w formie pantofelka.

Storczyk dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, jak i cienistych. Odpowiada mu próchniczne podłoże. Najlepiej jakby stanowiło ono połączenie gliny, piasku oraz kompostu z liści buku.

Obuwik Japoński

Storczyk zamieszkuje tereny Chin oraz Japonii. Lubi rosnąć w gliniastej, kwaśnej ziemi. Roślina kwitnie w maju. Płatki storczyka mają ładny kremowy kolor. Obuwika powinno się uprawiać na pół cienistym stanowisku.

Obuwik - storczyk ogrodowy

Obuwik

Plejone

Plejone pochodza z Chin oraz Himalajów.

Storczyk nie sprawia problemów w uprawie. Kwitnie w okresie od maja do sierpnia. Odpowiada mu ciepłe stanowisko, osłonięte od wiatru bez nadmiaru słońca. Powinien rosnąć w podłożu, które składa się z torfu, piasku oraz kompostu z dobrze rozłożonych liści bukowych. Kwiaty storczyka mogą mieć kolor żółty, różowy, czerwony lub fioletowy. Storczyk źle znosi nadmiar wody w podłożu, należy zadbać o to, aby do tego nie dochodziło, gdyż może to doprowadzić do śmierci storczyka.

Bletilla striata

Storczyk zamieszkuje tereny Chin, Azji oraz Japonii. Najlepiej rośnie na miejscu zacienionym. Odpowiada mu podłoże zasobne w próchnicę i przepuszczalne. Roślina nie lubi przesadzania. Zakwita w okresie od maja do sierpnia. Płatki kwiatów storczyka mają jasnoróżową barwę. Roślina zimę powinna przezimować w pomieszczeniu, najlepiej piwnicy lub garażu.

Kukułka szerokolistna

Kukułka szerokolistna pochodzi z Polski. Możemy ją spotkać na podmokłych łąkach. Roślina kwitnie w okresie od maja do lipca. Najlepiej czuje się rosnąc w żyznym podłożu. Storczyk dorasta do 50 cm.

Storczyk ogrodowy - Bletilla striata

Bletilla striata

Kukułka plamista

Roślina zamieszkuje tereny Azji oraz Europy. Możemy ją spotkać na łąkach i w lasach. Drugi człon nazwy rośliny pochodzi od brązowych plamek, które pokrywają liście. Storczyk w czerwcu zakwita na różowo. Prawidłowemu rozwojowi rośliny służy kwaśne, próchniczne podłoże i słoneczne stanowisko. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz