Podlewanie storczyków

Jesteś tutaj:

Podlewanie storczyków

3,4/5 (122 ocen)

Podlewanie storczyków to jeden z trudniejszych elementów występujących w ich uprawie. Zalanie kwiatów powoduje ich szybką śmierć, ale i całkowite wysuszenie podłoża nie jest dla nich wskazane.

Kwiaty musimy podlewać  z wyczuciem, którego nabywa się wraz z nabytym  doświadczeniem  i uważną obserwacją kwiatów.


Odpowiednia woda


Najlepsza do podlewania kwiatów jest woda bez chloru, żelaza oraz wapnia. Może to być deszczówka, woda destylowana lub przegotowana i wystudzona woda z kranu.  Do podlewania storczyków nadaje się, także woda filtrowana pochodząca z filtra o odwróconej osmozie. Woda powinna mieć temperaturę pokojową i być miękka.


Zraszanie liści


Aby zachować odpowiednią wilgotność powietrza  w otoczeniu roślin warto często zraszać ich  liście. Jednak tak, aby wyschły przed wieczorem.  Dlatego, że pozostawiona na liściach na noc woda, może doprowadzić rośliny do choroby. Poza zraszaniem liści storczykom można zapewnić wilgotność powietrza, także poprzez zainstalowanie nawilżaczy lub postawienie doniczek z kwiatami na tackach wypełnionych żwirem i wodą.

Kiedy podlewać?


Storczyki powinniśmy podlewać i zraszać rano. Roślinom przed nastaniem wieczoru powinny przeschnąć liście i łodygi. Przy podlewaniu nie powinniśmy moczyć kwiatów, gdyż nie wpływa to korzystnie. Jeżeli pozostawimy na noc mokre rośliny, to może je zaatakować wiele groźnych chorób, na przykład grzybowych lub bakteryjnych.

Podlewamy kwiaty, gdy ich podłoże przeschnie. Wtedy korzenie storczyków  zamiast zielonego koloru mają barwę białą lub srebrzystą. Poza tym sucha ziemia sprawia, że doniczka staje się lżejsza.

Można, także wsadzić do doniczki palec lub patyk. Jeżeli po wyjęciu ręki z doniczki na palcu będzie mokra ziemia to znaczy, że jeszcze nie czas na podlanie kwiatów. Tak samo z patykiem, gdy wyjmiemy go z  ziemi i będzie on mokry to powinniśmy poczekać z podlewaniem kwiatów.

Podlewanie storczyka

Jak podlewać?


Powracając jednak do podlewania to byłoby dobrze, gdyby przypominało ono desze tropikalne, czyli po okresie suchym powinien nastąpić czas bardzo obfitego deszczu, wręcz ulewy. Powinniśmy podlewać kwiaty rzadziej, ale za to intensywnie. Wyłączając okres spoczynku, kiedy podlewamy kwiaty minimalnie.

Podlewając orchidee powinniśmy lać wodę do doniczki, a nie na liście, łodygi czy kwiaty. Jeżeli na liściach pozostanie woda, a na storczyka padnie parę promieni słońca to zostanie on mocno poparzony.

Pamiętajmy, również że zraszanie kwiatów odbywa się z pewnej odległości i dotyczy tylko liści storczyka  i korzeni w przypadku epifitów. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz