Jakie cebulki hippeastrum (zwartnicy) kupić? Jak i kiedy je sadzić?

Jesteś tutaj:

Jakie cebulki hippeastrum (zwartnicy) kupić? Jak i kiedy je sadzić?

3,5/5 (107 ocen)

Hippeastrum to kwiat jedyny w swoim rodzaju. Jest ceniony, ponieważ gdy posadzi się go w odpowiednim momencie, rozkwitnie idealnie na Boże Narodzenie. Ale to nie jedyna jego zaleta. Okazuje się, że hippeastrum wytwarza największe kwiaty spośród wszystkich roślin doniczkowych. Warto zatem pokusić się o uprawę tego gatunku – chociażby po to, żeby w najmniej kolorową porę roku wprowadzić do domu odrobinę radości.

Na marginesie trzeba też zaznaczyć, że nie można mylić hippeastrum (nazywanego też przez polskich botaników zwartnicą) z amarylisem! Błędne nazewnictwo ma swoje uzasadnienie, gdyż sami Holendrzy, którzy są największymi producentami cebulek hippeastrum, zamieszczają na ich opakowaniach napis amarylis. Stąd też sklepy oferujące hipeastrum powielają tę nazwę handlową. Tymczasem amarylis to zupełnie inny gatunek, którego kwiaty rozwijają się nie zimą, a latem.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki hippeastrum są dosyć specyficzne – im większe kupimy, tym dorodniejsze kwiaty uzyskamy. Często zaleca się, by obwód takich cebul wynosił co najmniej 20 cm. Należy też zwrócić uwagę na to, by ich korzenie były wyraźnie mięsiste.

Co ciekawe, cebulki zwartnicy można zdobyć zarówno zimą, jak i wczesną wiosną (sklepy ogrodnicze zazwyczaj oferują je od października do marca). Najczęściej pakowane są w perforowane woreczki, jednak można też spotkać okazy umieszczone w dekoracyjnych pudełkach. To nie przypadek, ponieważ takie odmiany jak Christmas Gift czy Merry Christmas idealnie nadają się na bożonarodzeniowe prezenty dla miłośników kwiatów doniczkowych.


JAKOŚĆ CEBULEK


Cebule zwartnicy złożone są z kilku łusek, w których gromadzą się substancje pokarmowe. Sprawia to, że wraz z wiekiem zaczynają się powiększać i po kilku latach uprawy mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Co więcej, zazwyczaj cebulki hipeastrum są już przygotowane przez producentów do wydania kwiatów. Dzięki temu wystarczy krótki czas od posadzenia cebul w doniczkach, aby pojawiły się pierwsze pędy kwiatowe.

Najważniejszym wyróżnikiem jakości cebul zwartnicy są jednak zdrowe i mocne korzenie, które nie mogą ulec żadnym uszkodzeniom. Ważne zatem, by w trakcie sadzenia obchodzić się z nimi niezwykle ostrożnie. Nie można również zapominać, że po około siedmiu latach siły żywotne cebul zaczynają się wyczerpywać i rośliny kwitną coraz mniej efektownie – dobrze więc każdego roku dokupywać kilka nowych cebul.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


W wypadku hippeastrum termin sadzenia zależy od tego, kiedy chcemy, by rośliny zakwitły. Zatem jeśli zależy nam na tym, by okazałe kwiaty pojawiły się na Boże Narodzenie, powinniśmy posadzić cebule mniej więcej na początku listopada. Wynika to z tego, że zwartnica kwitnie zazwyczaj po 6–8 tygodniach od rozpoczęcia uprawy. Inną opcją jest sadzenie na kwiaty wiosenne – wtedy z kolei należy umieścić cebule w ziemi pod koniec lutego.

Warto też zdać sobie sprawę, że hippeastrum można także kupić w formie rośliny doniczkowej (wtedy wybierajmy okazy, które jeszcze nie rozwinęły pąków) lub jako kwiaty cięte o żywotności niemal identycznej jak u zwartnic uprawianych z cebul. Nie ulega jednak wątpliwości, że własna uprawa przysparza więcej satysfakcji.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Jednym z najważniejszych czynników, który trzeba wziąć pod uwagę przy sadzeniu cebulek zwartnicy, jest wielkość doniczki. Okazuje się, że rośliny wyrastają na tak okazałe, że należy je sadzić pojedynczo. Zatem każda doniczka powinna być dopasowana do rozmiaru cebuli na tyle, by między cebulką a krawędziami pojemnika z każdej strony została szerokość dwóch palców (ok. 4 cm).

Cebulki należy najpierw dokładnie oczyścić, a następnie zaprawić. Można na przykład przygotować im kąpiel w preparatach ekologicznych (Biosept lub Bioczos) lub na 15–30 min pozostawić je w roztworze grzybobójczym zrobionym z co najmniej dwóch środków (np. Kaptan + Bayleton). Kolejnym krokiem jest już umieszczenie cebul w doniczkach. Dno każdej z nich powinno zostać przysypane warstwą drenażu (np. keramzytu), na którym to trzeba ułożyć cebulki. Następnie należy je obsypać mieszanką ziemi uniwersalnej i torfu tak, by przykryć je tylko w 1/3 ich wysokości. Tak przygotowane podłoże trzeba lekko ugnieść (jednak nie za mocno). Na jego wierzch powinniśmy też na samym końcu dosypać tyle torfu, by w efekcie końcowym cebule zostały przykryte w 2/3 swojej wysokości.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Cebule hippeastrum muszą być sadzone w miejscach o dobrym dostępie do światła. Pędy będą się przekrzywiały w stronę słońca, więc należy regularnie obracać doniczki. Poza tym w fazie intensywnego wzrostu zwartnice potrzebują temperatury pokojowej (20–25°C). Jednak gdy już pojawią się kwiaty, powinno się je umieścić w miejscu, którego temperatura nie będzie przekraczała 18°C. Koniecznie trzeba też pamiętać, że w okresie od listopada do lutego cebule muszą być przesadzone do świeżego podłoża – najlepiej do zabiegu przystąpić wtedy, gdy na roślinie pojawi się nowy zielony pąk.


ROZMNAŻANIE


Hippeastrum rozmnaża się z cebulek przybyszowych, które tworzą się u podstawy cebuli macierzystej. Najlepiej oddzielić je od siebie przy okazji przesadzania kwiatów po ich okresie spoczynku. Uprawa takich młodych roślin powinna wyglądać tak samo jak w przypadku okazów dorosłych, tyle że nie należy ich zasuszać na zimę. Zdolność tworzenia kwiatów młode zwartnice uzyskują zazwyczaj po ok. 2–3 latach, w trakcie których nie można wprowadzać ich w stan spoczynku.


PRZECHOWYWANIE


Cebule zwartnicy można albo pozostawić w doniczkach, albo umieścić je w skrzynkach z trocinami. Aby przygotować je do okresu spoczynku, trzeba już w sierpniu przestać je nawozić i ograniczyć im podlewanie. Zabiegi należy przeprowadzać tak, by we wrześniu podłoże było całkowicie zasuszone, a liście uschnięte. Tak przygotowane cebulki powinniśmy przechowywać w ciemnym miejscu o temperaturze powietrza wynoszącej 10–15°C. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz