Cebulki liatry kłosowej - czym się kierować i jakie wybrać?

Jesteś tutaj:

Cebulki liatry kłosowej - czym się kierować i jakie wybrać?

3,5/5 (231 ocen)

Liatra kłosowa (Liatris spicata) to jedna z bardziej oryginalnych roślin, które mogą się znaleźć w naszych ogródkach. Wygląd wytwarzanych przez nią kłosów często porównuje się ze szczotką do butelek. Najistotniejszą cechą liatry jest jednak to, że należy do niewielkiej grupy roślin, których kwiaty otwierają się kolejno od wierzchołka ku dołowi. Dzięki tej cesze roślina ta stanowi niewątpliwą dekorację.

Liatra, pochodząca z południowo-wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych, zaliczana jest do rodziny astrowatych. W Polsce uprawia się głównie odmiany o fioletowych, różowych bądź białych kwiatach. Jeśli chcielibyśmy zakupić cebulki liatry kłosowej i spróbować jej uprawy, musimy pamiętać, że jest ona miododajna, więc oprócz pięknych motyli będzie przyciągać również pszczoły.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Sklepy zajmujące się rozprowadzaniem roślin cebulowych oferują zarówno ukorzenione rośliny w doniczkach, jak i cebulki liatry kłosowej. Niewątpliwie zakup tych drugich zapewni nam o wiele więcej satysfakcji – w końcu samodzielne wyhodowanie rośliny to niemały sukces. Pamiętajmy, że cebulki liatry to tak naprawdę bulwiaste korzenie. W momencie zakupu powinny być wyraźnie przesuszone, gdyż to ich cecha charakterystyczna. Warto też spytać sprzedawcę o dostępność nieco dorodniejszych cebulek, gdyż takie z większym prawdopodobieństwem zakwitną obficie już w pierwszym sezonie.


JAKOŚĆ CEBULEK


Jeśli zamówimy cebulki liatry kłosowej w sklepie internetowym, to powinny być do nas przysłane w papierowych torebkach i zmieszane z trocinami lub torfem. Po otrzymaniu przesyłki należy je niezwłocznie rozpakować i posadzić. Gdy jednak dokonamy zakupu z wyprzedzeniem, powinniśmy przechowywać cebulki w odpowiednich warunkach w chłodnym i ciemnym miejscu.
Koniecznie zwróćmy też uwagę na to, czy cebulki stanowią wyselekcjonowany towar z produkcji ogrodniczej, a nie zostały pozyskane w warunkach naturalnych.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki liatry kłosowej najlepiej sadzić w połowie kwietnia. Roślina będzie kwitła od lipca lub sierpnia aż do października, gdyż nie boi się przymrozków. Co więcej, na zimę w ogóle nie wymaga okrywania. Ważną informacją powinno być dla nas także to, że liatra może rosnąć bez przesadzania na jednym miejscu przez wiele lat.

W ramach ciekawostki warto zaznaczyć, że niecierpliwi ogrodnicy mogą w pierwszej kolejności sięgnąć po odmianę Kobold, która zakwita jako pierwsza już w czerwcu.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Z racji tego, że cebulki liatry są bardzo suche, przed posadzeniem należy je moczyć w letniej wodzie przez 24 godziny. Z kolei zaraz po zakończeniu zabiegu sadzenia trzeba je obficie podlać, aby pobudzić do wzrostu.

Cebulki liatry powinny się znaleźć w ziemi na głębokości 8–12 cm. Zazwyczaj sadzi się je w grupach po sześć sztuk. Odstępy pomiędzy nimi muszą wynosić co najmniej 20 cm, chociaż najczęściej zaleca się przerwy 30-centymetrowe.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Liatra uwielbia słońce, dlatego powinna zostać posadzona na stanowisku pełnym światła. Jednak najważniejszym czynnikiem w udanej uprawie jest dobranie odpowiedniej gleby. Musi być przede wszystkim przepuszczalna i dobrze spulchniona, gdyż cebulki tego kwiatu nie tolerują stojącej wody. W przeciwnym razie korzenie bardzo szybko zgniją. Poza tym liatra kłosowa ceni sobie żyzne podłoże bogate w próchnicę. Zatem jeśli gleba w naszym ogrodzie jest lekka, piaszczysta lub wapienna, powinniśmy do niej dodać obornik, ziemię kompostową lub torf.

Liatra może być sadzona zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach. Te ostatnie muszą być jednak duże i głębokie.


ROZMNAŻANIE


Liatrę rozmnaża się albo z nasion, albo poprzez podział mocno rozrośniętych i starszych roślin – oba zabiegi należy wykonywać na wiosnę. W pierwszym przypadku nasiona powinniśmy wysiać do zimnego inspektu. Po zakończeniu zabiegu musimy się uzbroić w cierpliwość, gdyż rośłiny uzyskiwane z nasion zakwitają dopiero po 3–4 latach. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz