Sadzonki, cebulki, bulwy jaskrów - podpowiadamy, jakie kupić

Jesteś tutaj:

Sadzonki, cebulki, bulwy jaskrów - podpowiadamy, jakie kupić

3,6/5 (288 ocen)

Najczęściej uprawianym gatunkiem jaskrów są jaskry azjatyckie. Ich kwiaty ubarwiają się na wiele intensywnych kolorów (czerwony, żółty, niebieski itp.), a kształtem przypominają małe piwonie. Urok jaskrów sprawia, że nadają się nie tylko na kwiaty ogrodowe lub doniczkowe, lecz także na kwiaty cięte do wazonów. Warto zatem zainteresować się kupnem ich cebulek, które z pewnością zaskoczą nas swoim charakterystycznym kształtem. Uprawę tych kwiatów ułatwi zapoznanie się z kilkoma praktycznymi poradami.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Cebulki jaskrów to tak właściwie bulwy korzeniowe. Rozpoznaje się je po tym, że wiele wydłużonych (2–3 cm) bulwek wyglądających jak pazury jest ze sobą połączonych u nasady. Tym samym tworzą one wyraźnie rozrośnięte, choć mimo wszystko niewielkie, karpy. Co ciekawe, z jednej takiej wiązki może wyrosnąć nawet kilkanaście pędów kwiatowych.

Bulwy tych oryginalnych kwiatów można kupić w dobrych sklepach ogrodniczych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Niech nas nie zdziwi bogata oferta. Obok konkretnych odmian znajdziemy również wielobarwne mieszanki. Najczęściej spotyka się mieszanki peoniowe, perskie, francuskie i tureckie.


JAKOŚĆ CEBULEK


Zdrowe cebulki jaskrów poznaje się przede wszystkim po ich twardości. Nie mogą być miękkie ani zawilgocone, gdyż jest to zwiastun ich nieprawidłowego przechowywania albo rozpoczynających się procesów gnilnych. Poza tym w celu wybrania cebulek najlepszej jakości należy się również kierować ich rozmiarem. Można je na przykład porównać z bulwiastymi korzeniami dalii – żadna z cebulek nie powinna być większa od pojedynczego zgrubienia należącego do bulwy dalii.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Jaskry azjatyckie kwitną tylko przez dwa miesiące – zazwyczaj od czerwca do lipca. Oznacza to, że ich cebulki należy posadzić wczesną wiosną, najlepiej już w kwietniu. Teoretycznie można też sadzić je jesienią, jednak zaznacza się, że to dosyć ryzykowne, gdyż nawet starannie przykryte okazy mogą zmarznąć i nie przetrzymać zimy.

Istnieje również możliwość uprawy odmian karłowych w doniczkach i wtedy zakwitną one wcześniej, bo już na wiosnę. Żeby jednak cieszyć się takimi jaskrami, musimy posadzić cebulki pod koniec zimy. Czasami jaskry sadzi się również z nasion wysianych jesienią do nieogrzewanych szklarni, a następnie się je pikuje. Jest to metoda wykorzystywana głównie przez ogrodników chcących otrzymać mieszańce heterozyjne przeznaczone na sprzedaż.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Ponieważ cebulki jaskrów są twarde i suche, przed wysadzeniem należy moczyć je w letniej wodzie przez co najmniej kilkanaście godzin. Aby się jednak nie pomylić, najlepiej za normę przyjąć równo 24 godziny. Pamiętajmy, że zabieg ten przyniesie nam również inną korzyść, a mianowicie przyspieszy rozwój pędów.

Co do samego procesu sadzenia – cebulki powinny znaleźć się w ziemi na głębokości 5–7 cm. Bardzo ważne, by umieścić je pazurkami do dołu. Nie można też zapominać o odpowiednim odstępie między cebulkami – zaleca się, by było to ok. 10 cm. Zaraz po zasadzeniu cebulek jaskrów unikajmy też ich podlewania, gdyż jest ono wskazane dopiero po pojawieniu się na roślinie pierwszych liści.


GDZIE SADZIĆ CEBULKI?


Jaskry uwielbiają słońce, dlatego też dostęp do światła jest jednym z warunków koniecznych do ich wzrostu. Oprócz tego cebulki wymagają przepuszczalnego podłoża, ponieważ zbyt duża wilgotność doprowadza do żółknięcia liści rośliny. Stanowisko odpowiednie dla tych kwiatów powinno się również cechować zacisznością oraz piaszczysto-gliniastą glebą o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Co się zaś tyczy zagospodarowania przestrzeni dzięki jaskrom, to poleca się sadzić je przede wszystkim na rabatach oraz kwietnikach. Poza tych donice wypełnione tymi kwiatami chętnie ustawia się na tarasach, balkonach czy przy wejściach do budynków. Jaskry mogą też zdobić nasze mieszkania w formie kwiatów doniczkowych lub ciętych.


ROZMNAŻANIE


Bulwy jaskrów rozmnaża się głównie poprzez oddzielanie cebulek przybyszowych, które tworzą się nad cebulą macierzystą. Poza tym możliwe jest także rozmnażanie z nasion. Należy je wtedy na wiosnę wysiać albo do pojemników, albo na specjalnie przygotowane zagony. Istotne, by nasiona były ledwie przykryte cienką warstwą ziemi i miały lekko wilgotno (nigdy mokro!).


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK


Gdy rośliny przekwitną, należy przerwać ich podlewanie, aby doprowadzić do ich zaschnięcia. Następnie należy wykopać cebulki, starannie je przesuszyć i oczyścić. Kolejnym krokiem powinno być umieszczenie ich w skrzynkach okrytych trocinami i wystawienie ich do pomieszczenia o temperaturze 8–10°C. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz