Sadzonki, kłącza, karpy funkii (hosty) - jakie wybrać? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Sadzonki, kłącza, karpy funkii (hosty) - jakie wybrać? Zobacz!

3,4/5 (131 ocen)

Funkia (inaczej hosta) to bylina znana chyba każdemu ogrodnikowi. Ta jedna z popularniejszych roślin raczy nas nie tylko pięknymi dzwonkowatymi kwiatami, lecz także – i przede wszystkim – ozdobnymi liśćmi. Poza tym preferuje cieniste stanowiska, które z reguły najciężej zagospodarować. Nic więc dziwnego, że funkia od lat uznawana jest za podstawowy element kwietników.

Warto wiedzieć, że można ją również uprawiać w warunkach domowych, co czyni ją rośliną uniwersalną. Jeśli dodamy do tego fakt, że pielęgnacja funkii jest nieskomplikowana, bo i jej wymagania nie są wysokie, okaże się, że zakup sadzonek tego gatunku stanie się dla nas oczywisty.


JAKIE SADZONKI KUPIĆ?


Na wstępie warto zaznaczyć, że w celu otrzymania funkii oprócz sadzonek można nabyć także nasiona. Rośliny z nich uzyskane mogą się okazać bardzo wartościowe, jednak tylko sadzonkowanie da nam stuprocentową pewność, że odmiana odziedziczy po roślinie matecznej pstre zabarwienie swoich liści.

Sadzonki funkii to ładnie rozrośnięte karpy. Powinny być pozyskane z byliny co najmniej pięcioletniej. Najlepiej, gdy kupimy je w popularnym sklepie ogrodniczym, który współpracuje z renomowanymi dostawcami. Zalecamy, by w pierwszej kolejności poszukać w sklepach internetowych, ponieważ pozwoli nam się to zorientować w dostępności danych odmian.


JAKOŚĆ SADZONEK


Nabywana przez nas sadzonka funkii powinna posiadać młode i silne pędy oraz zdrowe i dobrze wykształcone korzenie. To ważne, ponieważ nawet najdorodniejsza sadzonka, ale o słabych korzeniach, będzie rosła przeciętnie. Natomiast okaz niewielki, lecz z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, szybko się przyjmie i osiągnie bujną formę. Zwracajmy też uwagę na to, czy nie próbuje się nam sprzedać starzejących się sadzonek, które zaczynają drewnieć. Poza tym sprawdzajmy zawsze, czy karpy są wolne od chorób systemicznych atakujących wewnętrzne tkanki roślin.


KIEDY SADZIĆ SADZONKI?


Kłącza funkii należy sadzić na wiosnę (na przełomie kwietnia i maja) lub jesienią (najlepiej we wrześniu). Rośliny uzyskane w ten sposób bardzo szybko się rozrosną. Istotną informacją jest to, że można je przesadzać, jednak niezbyt często. Zasada ta dotyczy szczególnie dorosłych bylin.

U funkii zwracamy uwagę przede wszystkim na ich ozdobne liście, jednak warto też wiedzieć, że od czerwca do sierpnia możemy się spodziewać widoku białych lub fioletowych kwiatów zebranych w jednostronne kwiatostany.


JAK SADZIĆ SADZONKI?


Funkia nie lubi osamotnienia, dlatego najlepiej jej sadzonki sadzić w grupach po mniej więcej cztery rośliny każda. Zalecenie to dotyczy oczywiście bylin sadzonych w ogrodzie. Musimy też wziąć pod uwagę fakt, że funkia z biegiem lat mocno się rozrasta, więc będzie potrzebowała wokół siebie dużo wolnego miejsca. Niech stanie się to dla nas głównym kryterium, gdyż roślina ta raz posadzona może spędzić na danym stanowisku nawet 20 lat.

Co się zaś tyczy uprawy w doniczkach – wybierajmy pojemniki o pojemności ok. 5–10 l oraz o dużych otworach odpływowych. Na ich dnie należy usypać wyraźną warstwę drenażu. Poza tym zwróćmy uwagę na kształt podstawki, która powinna być płaska – w głębokiej woda może stagnować.


GDZIE SADZIĆ SADZONKI?


Byliny te nie mają wygórowanych wymagań – poradzą sobie na większości gleb. Ważne jednak, by podłoże miało sporo próchnicy i było przepuszczalne, gdyż funkie lubią ziemię wilgotną, ale nie mokrą. Słabsze stanowiska dobrze zasilić torfem, obornikiem lub ziemią kompostową.

I najważniejsze – funkie to przede wszystkim rośliny cienia, dlatego idealnie nadają się do obsadzania najbardziej problematycznych zakątków w naszych ogrodach. To samo dotyczy okazów posadzonych w doniczkach – nie umieszczajmy ich zatem na słonecznych parapetach, gdyż ich liście mogą ulec poparzeniu.


ROZMNAŻANIE


Ja już wspomniano, niektóre gatunki funkii można otrzymać z nasion. Należy je wtedy wysiać na początku wiosny do płaskich skrzynek wypełnionych substratem torfowym.

Najpopularniejszym sposobem jest jednak podział karp. Najlepiej wykopać je po około ośmiu latach, gdy byliny już mocno się nam rozrosną. Ponieważ funkie mają silnie splątane korzenie, należy za pomocą łopaty wyciąć z środka kępy bryłę w kształcie litery „V” i przesadzić ją w inne, także cieniste, miejsce – byleby nie umieścić jej w podłożu zbyt głęboko. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz