Cebulki, bulwy gloksynii - czym powinny się cechować? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Cebulki, bulwy gloksynii - czym powinny się cechować? Odpowiadamy!

3,4/5 (84 ocen)

Gloksynia to przepiękna roślina pochodząca z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej. W brazylijskich dżunglach można spotkać dziko rosnący gatunek Sinningia regina, od którego wywodzi się wiele współczesnych odmian. Egzotyczny rodowód zobowiązuje, więc kwiat do tego, że po okresie, w którym zapewnia się mu wodę, następuje czas suszy i pora udać się na spoczynek.

Zwróćmy też uwagę na to, że w katalogach firm nasiennych najczęściej spotykamy syningię pod nazwą gloksynia. Przyjęło się twierdzić, że jest to nieprawidłowa nominacja, jednak ma ona swoje uzasadnienie. Okazuje się, że gdy w XIX w. odkryto ten kwiat, nazwano go na cześć botanika Benjamina Gloxina. Dopiero gdy kilkadziesiąt lat później inny botanik, Wilhelm Sinning, rozpoczął profesjonalną uprawę gloksynii i uzyskał nowe odmiany, uznano jego zasługi i wprowadzono nazwę syningia.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Nawiązując do powyższych informacji – przede wszystkim szukajmy cebulek pod dwiema nazwami i nie zniechęcajmy się. Jedne sklepy oferują bowiem cebulki syningii, a drugie – cebulki gloksynii. W obu wypadkach mamy jednak do czynienia z tym samym kwiatem, więc nie powinniśmy mieć wątpliwości przy zakupie.

Gdy już zdecydujemy się na nabycie cebulek, warto od razu zainwestować w kilka, ponieważ gloksynie lepiej rosną razem niż w pojedynkę. Warto się skusić, ponieważ cebulki są naprawdę tanie.


JAKOŚĆ CEBULEK


Gwoli ścisłości należy zauważyć, że cebulki gloksynii to z naukowego punktu widzenia bulwy. Oznacza to, że nie mają ani warstw, ani łusek, ale za to posiadają kilka „oczek”. Są raczej niewielkie i dosyć regularne w kształcie; przypominają nieco bulwy begonii.

Pamiętajmy, że bulwy gloksynii powinny być mięsiste i zwarte – nigdy miękkie. Sprawdzajmy też, czy nie mają podejrzanie wyglądającego nalotu bądź niepokojących plamek. I zachowajmy czujność – zwłaszcza gdy chcielibyśmy kupić cebulki z niesprawdzonego źródła. Nieuczciwi sprzedawcy mogą bowiem próbować nam sprzedać bulwy przerośnięte, przesuszone lub stare, które będą gorzej kwitły (o ile w ogóle) i często chorowały.


KIEDY SADZIĆ CEBULKI?


Cebulki gloksynii można sadzić późną zimą albo wczesną wiosną. Kwiaty będą kwitły dosyć długo, a jeśli posadzimy kilka cebulek w różnych terminach, przedłużymy ten proces. Nie zapominajmy jednak, że pod koniec lata gloksynię trzeba zacząć wprowadzać w stan spoczynku.


JAK SADZIĆ CEBULKI?


Gloksynia jest polecana do uprawy przede wszystkim w mieszkaniu lub w domowej szklarni. W cieplejszych rejonach wystawia się ją za to na taras czy balkon, ale tylko latem.

Cebulki należy umieszczać pojedynczo w niewielkich doniczkach z dużymi otworami odpływowymi, gdyż roślina ta musi być podlewana od spodu. Doniczki takie wkłada się do większego pojemnika wysypanego wilgotnym żwirem. W nich samych powinna się znaleźć ziemia kompostowa lub podłoże kokosowe. Warstwa musi być na tyle gruba, żeby między powierzchnią ziemi a brzegiem doniczki zostały ok. 3 cm. Następnie należy zrobić małe wgłębienie i ułożyć w nim cebulkę tak, by jej szczyt był na równym poziomie z powierzchnią podłoża, lub nawet lekko z niego wystawał.


GDZIE SADZIĆ?


Bulwy gloksynii uprawia się w warunkach domowych, gdyż potrzebują ciepła – do rozpoczęcia się kwitnienia należy utrzymywać temperaturę 21–23°C. Dopiero później trzeba przenieść roślinę w miejsce chłodniejsze, ale dobrze naświetlone (byleby nie bezpośrednio nasłonecznione!), np. na parapet o wschodniej wystawie. Syningie dobrze rozwiną się w podłożu torfowym; potem należy je wysadzić do doniczek o średnicy co najmniej 12 cm.


ROZMNAŻANIE


Gloksynię można rozmnażać na trzy sposoby:

  • poprzez podział cebulek przy wiosennym doniczkowaniu – każdą cebulkę trzeba przeciąć na dwie części, a rany przysypać węglem drzewnym;
  • z sadzonek z młodych pędów – odcinamy dobrze wyrośnięte liście i przymocowujemy je do podłoża zgiętym drutem (wcześniej należy naciąć nerw główny w miejscach, w których łączy się on z nerwami bocznymi); w wilgotnej ziemi w miejscach nacięć po ok. 21 dniach powinny się pojawić nowe roślinki;
  • z nasion wysiewanych późną zimą – to dosyć pracochłonna metoda przeznaczona głównie dla producentów syningii.


WYKOPYWANIE I PRZECHOWYWANIE CEBULEK


Po przekwitnięciu gloksynii trzeba ograniczyć jej podlewanie tak, by bryła korzeniowa wyschła, a liście pożółkły. Na zimę przenosimy doniczkę z rośliną do suchego miejsca o temperaturze 10–15°C. Wiosną (w lutym lub marcu) wyjmujemy cebulki z ziemi, czyścimy, a następnie przesadzamy do nieco większej doniczki wypełnionej świeżym podłożem. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz