Krasnokwiat Katarzyny - ciekawa bylina cebulkowa

Jesteś tutaj:

Krasnokwiat Katarzyny - ciekawa bylina cebulkowa

3,4/5 (91 ocen)

Krasnokwiat Katarzyny (Haemanthus katharinae) należy do rodziny amarylkowatych. Pochodzi z subtropikalnego klimatu Afryki Południowej. Bardzo często mylony jest z krasnokwiatem białokwiatowym, jednakże różnice pod względem wyglądu są dosyć znaczące.

Krasnokwiat Katarzyny to cebulowa bylina posiadająca wzniesiony pokrój. Liście są błyszczące, lancetowate, ustawione dwurzędowo o długości ok. 30-40 cm i szerokości ok. 10 cm. W okresie zimowym liście zamierają. W lecie roślina wytwarza jaskrawoczerwone baldaszki kwiatów umieszczone na pędach o długości ok. 20 cm. Owoce stanowią pomarańczowoczerwone jagody.


Uprawa


Roślina preferuje stanowisko ciepłe i widne, jednakże pozbawione bezpośredniego padania promieni słonecznych. Bardzo dobrze rośnie w mieszance uniwersalnej ziemi z dodatkiem piasku. Konieczne jest nawożenie przynajmniej raz w miesiącu w głównym okresie wegetacyjnym. W okresie spoczynku (zima) zaprzestajemy nawożenia, obniżamy temperaturę i zmniejszamy ilość dostarczanej wody. Krasnokwiat w głównym okresie wegetacyjnym podlewamy w sposób umiarkowany. Zbyt obfite podlewanie może spowodować gnicie cebul.

Roślinę należy raz na 2-3 lata przesadzić do większej doniczki.

Krasnokwiat bywa atakowany przez wciornastki lub tarczniki, jednakże zdarza się to niezwykle rzadko.


Krasnokwiat katarzyny

Krasnokwiat katarzyny

Rozmnażanie


Krasnokwiat Katarzyny może być rozmnożony poprzez siew, jak również podział. Nasiona mają krótki okres przydatności do siewu, dlatego powinny być wysiane możliwie szybko. Egzemplarze uzyskane z nasion pierwszy raz zakwitają dopiero po kilku latach. Możliwe jest również rozmnożenie poprzez oddzielenie cebul w okresie wiosennym. Nowo posadzona cebula powinna w górnej części wystawać ponad ziemię. W ten sposób uzyskany krasnokwiat zazwyczaj kwitnie już w 2-3 roku uprawy. Po przekwitnięciu kwiatu nie obcinamy.

Cebule Krasnokwiatu kupisz tutaj


 

Koniecznie zobacz