Krasnokwiat białokwiatowy - kwiat łatwy i wdzięczny w uprawie

Jesteś tutaj:

Krasnokwiat białokwiatowy - kwiat łatwy i wdzięczny w uprawie

3,5/5 (169 ocen)

Krasnokwiat białokwiatowy (Haemanthus albiflos) to efektowna roślina doniczkowa należąca do rodziny amarylkowatych. W środowisku naturalnym występuje w Afryce Południowej. W niektórych krajach krasnokwiat białokwiatowy nazywany jest również „uchem słońca”.

Liście krasnokwiatu białokwiatowego w ilości 2-4 sztuk są grube, ciemnozielone i mięsiste. Osiągają ok. 20 cm długości i ok. 11 cm szerokości. Z pędu kwiatowego wyrasta baldaszek wielu białych, pojedynczych kwiatów ze sterczącymi białymi pręcikami i żółtymi pylnikami. Kwitnie od lata do wczesnej jesieni.


Uprawa


Krasnokwiat białokwiatowy jest rośliną łatwą w uprawie, bardzo dobrze znosi i przystosowuje się do klimatu pokojowego. Preferuje miejsca słoneczne, gdzie może być uprawiany przez cały rok. Temperatura powinna być umiarkowana, ale dobrze jest jeśli w okresie zimowego spoczynku zostaje obniżona do 13-15 stopni. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących wilgotności powietrza.

W okresie wzrostu wymaga regularnego i obfitego podlewania. W zimie, zmniejszamy ilość dawkowanej wody, aby roślina mogła przejść okres spoczynku. Nawozimy raz w miesiącu, nawozem wieloskładnikowym w okresie letnim.


Jeżeli nie chcemy uzyskać nasion, to po przekwitnieniu usuwamy pęd kwiatostanowy.

Krasnokwiat należy przesadzać tylko w sytuacji, gdy jest to konieczne (zazwyczaj co 2-4 lata). Proces ten przeprowadzamy na wiosnę. Optymalne podłoże stanowi mieszanka piasku z ziemią obornikową i darniową. Na dnie doniczki warto umieścić warstwę drenażową, która może okazać się przydatna na wypadek przelania.

Krasnokwiat białokwiatowy

Krasnokwiat białokwiatowy

Rozmnażanie


Rozmnażanie krasnokwiatu białokwiatowego możliwe jest z nasion, jak również odrostów bocznych. Lepszym rozwiązaniem jest umożliwienie rozrostu roślin w dużą grupę w jednej doniczce. Rośliny uzyskane z siewu kwitną dopiero po kilku latach.

Inną ciekawą odmianą tej rośliny jest krasnokwiat katarzyny, która różni się przede wszystkim czerwonym kolorem kwiatów.
 

Koniecznie zobacz