Kalceolaria, Pantofelnik - oryginalny kwiat doniczkowy

Jesteś tutaj:

Kalceolaria, Pantofelnik - oryginalny kwiat doniczkowy

3,3/5 (61 ocen)

Pantofelnik (Calceolaria) to efektowna roślina należąca do rodziny trędnikowatych, która obejmuje kilkaset gatunków. W warunkach naturalnych występuje w górnych lasach Andów (Ameryka Południowa). W Peru i Chile to roślina zielna lub krzew będący rośliną jednoroczną lub byliną. W uprawie dominują głównie odmiany mieszańcowe, które powstały poprzez krzyżowanie różnych gatunków jednorocznych. Najpopularniejsze pantofelniki to całolistny, meksykański i dwukwiatowy.

Poszczególne odmiany są gęsto rozgałęzionymi roślinami o różnej wysokości. Dostępne są formy wysokie, średnie i niskie.

Kalceolarie kwitną w najprzeróżniejszych odcieniach czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Kwiaty o średnicy 3-5 cm często są brązowo nakrapiane, w plamy lub pasy. Dolna warga kwiatu ma kształt pantofelkowaty. Okres kwitnienia przypada na od kwietnia do sierpnia.

Liście pantofelnika są jajowate, naprzeciwległe, brzegiem karbowane o długości ok. 7 cm.

Trwałość pantofelników jest dosyć ograniczona, ponieważ są ro rośliny jednoroczne i po przekwitnieniu zamierają.

Pantofelniki

Pantofelniki

Uprawa


Kalceolarie preferują stanowisko jasne, ale pozbawione padania bezpośrednich promieni słonecznych. Ponadto rośliny wrażliwe są na zbyt suche i gorące powietrze. Z tego powodu polecane jest umieszczenie rośliny na oknie od strony północnej. Warto zapewnić dostateczną ilość wolnego miejsca i jak najniższą temperaturę (optymalnie nie więcej niż 19 C).

Rośliny źle reagują na zbytnie przeciągi.

Pantofelniki zazwyczaj uprawiane są w uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych, która z powodzeniem spełnia ich wymagania. Nie należy przesadzać z nawożeniem, ponieważ kalceolarie są wrażliwe na sól.

Roślinę podlewamy regularnie i obficie, nie dopuszczając do zbytniego przeschnięcia lub przelania podłoża.

Pantofelniki bywają atakowane przez mszyce.

Pantofelnik, Kalceolaria

Pantofelnik, Kalceolaria

Rozmnażanie


Siew nasion przeprowadzamy w lipcu lub sierpniu w chłodnej szklarni. Rozmnożenie jest raczej trudne dla osób zajmujących się amatorską uprawą roślin.

Pantofelnik doniczkowy

Pantofelnik doniczkowy

Podsumowanie


Pantofelnik to bardzo oryginalna i efektowna roślina jednoroczna, która doskonale nadaje się do uprawy w domu, ogrodzie lub na balkonie. Bardzo ładnie prezentuje się wraz z begonią, niecierpkiem i żeniszkiem.

Koniecznie zobacz