Kliwia pomarańczowa (cynobrowa) - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Kliwia pomarańczowa (cynobrowa) - uprawa i pielęgnacja

3,6/5 (108 ocen)

Kliwia pomarańczowa, cynobrowa (Clivia miniata) należy do rodziny amarylkowatych. W środowisku naturalnym występuje w Afryce Południowej. Nazwa kliwia wywodzi się od imienia księżnej Northumberland - lady Clive. Jest to bylina, która posiada długie pędy kwiatostanowe osiągające wysokość ok. 50 cm. Kwiaty są dzwonkowate, promieniste, pomarańczowoczerwone, średnicy ok. 7 cm, tworzące atrakcyjny baldach. Liście są długości ok. 50 cm, ciemnozielone, tworzą rozłożysty wachlarz. Po kilku latach wyrastając parami tworzą coś w rodzaju pnia. Mimo, ze roślina należy do amarylkowatych to nie posiada cebuli, a mięsiste kłącze. Kliwia posiada właściwości trujące.

Główną ozdobę kliwii pomarańczowej stanowią niezwykle oryginalne kwiaty. Przekwitając szybko zastępowane są przez kolejne, co sprawia, że kliwia dłużej cieszy nasze oczy. Od kilkudziesięciu już lat kliwia nie tarci na popularności, jako ceniona roślina doniczkowa. Idealnie nadaje się do zdobienia wnętrz zarówno klasycznych, jak również nowoczesnych.


Uprawa


Kliwia pomarańczowa uznawana jest za roślinę stosunkowo łatwą w uprawie, jednakże należy przestrzegać kilku ważnych wskazówek.

Roślina preferuje stanowisko jasne, ale pozbawione padania bezpośrednich promieni słonecznych. Najbardziej odpowiedni jest parapet wschodni i zachodni. W lecie może z powodzeniem zostać wystawiona na taras lub kwiatowy balkon.

Najlepiej rośnie w ziemi próchniczej z dodatkiem gliny. Podlewanie musi być obfite, szczególnie w lecie do pojawienia się pierwszych pąków. Jednocześnie nie zapominamy o nawożeniu raz na 2-3 tygodnie. W sierpniu podlewanie ograniczamy, aby kwiaty się w pełni ukształtowały. W tym okresie kontrolujemy, czy ziemia jest cały czas wilgotna. W przypadku przelania, wodę z podstawki należy bezwzględnie opróżnić, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Pamiętajmy, że roślina podlewana zbyt intensywnie lub słabo, traci intensywność barw i jej liście stają się pomarszczone.

W okresie spoczynku (zima) temperatura powinna zostać obniżona do 11-13 C. Ponadto ograniczamy podlewanie. Pod koniec zimy znów podnosimy temperaturę i zwiększamy ilość podawanej wody.


Kliwia pomarańczowa

Kliwia pomarańczowa

Przesadzanie


Kliwię pomarańczową należy przesadzać dopiero wtedy, gdy korzenie całkowicie przerosną doniczkę. Zazwyczaj młode rośliny przesadzamy co roku, zaś starsze raz na 2-3 lata. Nowa doniczka powinna być o 2-3 cm większa od bryły korzeniowej.


Rozmnażanie


Rozmnażanie kliwii pomarańczowej przeprowadza się na wiosnę. Większe i gęstsze egzemplarze wypuszczają pędy boczne. Młode odrosty bardzo dobrze nadają się do przesadzania. Należy je delikatnie oddzielić (aby nie uszkodzić korzeni) i zasadzić w niewielkich doniczkach. Najlepsze w tym celu jest podłoże będące mieszanką ziemi uniwersalnej, piasku i torfu. Młode rośliny podlewamy umiarkowanie. Powinny zakwitnąć w 2 lub 3 roku uprawy. Po przekwitnięciu należy ściąć nieatrakcyjny pęd, aby nie osłabiał rośliny.

Możliwe jest również rozmnożenie kliwii z nasion, ale powyższa metoda uznawana jest za lepszą.

Kliwie cynobrowe czasami atakowane są przez wełnowce i tarczniki.
 


Koniecznie zobacz