Gloksynia (syningia) - uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Gloksynia (syningia) - uprawa i rozmnażanie

3,6/5 (1183 ocen)

Gloksynia lub raczej syningia ogrodowa wbrew swojej nazwie ogrodową rośliną raczej nie jest (przynajmniej w Polsce). Posadzona na rabacie nie przetrwałaby trudnych, zimowych warunków naszego klimatu, gdyż pochodzi z tropikalnych rejonów Brazylii. Z tego względu uprawia się ją wyłącznie jako roślinę pokojową, choć po przejściu wiosennych przymrozków, można również ustawić doniczkę na tarasie lub balkonie, do czasu aż roślina przekwitnie.


Charakterystyka ogólna


Gloksynia posiada duże, zielone, delikatnie owłosione liście, które tworzą tuż nad ziemią niewielką, dość gęstą rozetkę wys. ok. 30 cm. Jednak mimo bardzo ładnych liści, największym walorem dekoracyjnym syningii są jej duże, kolorowe kwiaty, wyrastające na końcach sztywnych, dość grubych, wniesionych łodyżek. Zwykle rozwijają się wiosną (III-IV) i utrzymują na roślinie aż do późnego lata (VIII-IX).


Zimowanie


Kiedy gloksynia już przekwitnie, nie należy jej wyrzucać, a jedynie ograniczyć podlewanie i poczekać, aż powoli zasuszy wszystkie liście. Wtedy można przenieść doniczkę do pomieszczenia o temperaturze ok. 12 - 15°C i pozwolić roślinie przejść niezbędny do prawidłowego rozwoju okres spoczynku.

Bardzo wczesną wiosną doniczkę z uśpiona bulwą ponownie przenosimy w cieplejsze (ok. 20 - 22°C) oraz stosunkowo widne miejsce i zaczynamy roślinę regularnie podlewać. W tym okresie można ją też przesadzić do nowego, świeżego podłoża (podłoże uniwersalne, rozluźnione torfem lub ziemia torfowa), za co z pewnością będzie bardzo wdzięczna. Tak potraktowana syningia powinna przetrwać wiele sezonów i corocznie wydawać piękne, duże kwiaty.

Gloksynia doniczkowa

Gloksynia


Wymagania uprawowe


Uprawiając w mieszkaniu gloksynia, należy jednak pamiętać, że nie tylko okres spoczynku gwarantuje dobrą kondycję rośliny. Aby mogła się ona właściwie rozwijać i bujnie kwitnąć potrzebuje też odpowiedniego stanowiska, temperatury i regularnego podlewania.

Najlepszym dla niej miejscem będzie stanowisko widne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca. W okresie wegetacji roślina oczekuje umiarkowanej temperatury (ok. 20-24°C) i stałej wilgotności podłoża (należy uważać, aby woda nie zalegała w podstawce). Syningia nie lubi też zbyt suchego powietrza, dlatego najlepiej ustawić doniczkę na stale mokrych kulkach keramzytu. Warto również pamiętać o regularnym zasilaniu mieszankami nawozowymi przeznaczonymi dla doniczkowych roślin kwitnących.

Jeśli gloksynia jest właściwie pielęgnowana, rzadko choruje. Jednak nieodpowiednie warunki (np. przelewanie) mogą spowodować u niej gnicie korzeni, bulw i liści, a zbyt suche powietrze doprowadzić do pojawienia się przędziorków.

Gloksynia - kwiat

Gloksynia czytaj dalej...

Koniecznie zobacz