Gloksynia (syningia) - uprawa i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Gloksynia (syningia) - uprawa i rozmnażanie

3,6/5 (1123 ocen)

Rozmnażanie


Gloksynię bardzo łatwo rozmnaża się za pomocą sadzonek liściowych, podobnie jak spokrewnionego z nią fiołka afrykańskiego. W tym celu wiosną przycinamy liść u jego nasady i umieszczamy sadzonkę do połowy łodyżki w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem. Sadzonki ukorzeniają się w temperaturze pokojowej przez ok. 2 miesiące. Młode rośliny można również pozyskać przez podział bulw dorosłego egzemplarza matecznego.

Gloksynia

Gloksynia

Odmiany


Gloksynia w wyniku hodowli doczekała się wielu pięknych odmian, różniących się przede wszystkim barwą kwiatów, które mogą być różowe lub czerwone (np. „Etoile de Feu”), białe (np. „Mont Blanc”), niemal fioletowe (np. „Violacea”), a także biało obrzeżone, nakrapiane i dwubarwne (np.” Kaiser Friedrich”, „Kaiser Wilhelm”, „Blanche de Meru”, „Tigrinia Red”). Taka różnorodność odmianowa pozwala na wybór rośliny w najodpowiedniejszym dla nas kolorze.

Ciekawostką może być natomiast fakt, iż określenie „gloksynia”, mimo że tak bardzo przylgnęło do syningii, nie jest dla niej do końca właściwe, tym bardziej, że gloksynią letnią bądź ogrodową, określa się też zupełnie inną roślinę - inkarwillę Delavaya, która istotnie jest rośliną ogrodową i może pozostawać w gruncie przez cały rok.

Cebulki - bulwy gloksynii kupisz tutaj

Gloksynie

Gloksynie

Autor: Katarzyna Józefowicz


Koniecznie zobacz