Fiołek afrykański (Sępolia) - pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Fiołek afrykański (Sępolia) - pielęgnacja i rozmnażanie

3,4/5 (276 ocen)

Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha), a w zasadzie sępolia, pochodzi z Południowo-Wschodniej Afryki. Należy do rodziny ostrojowatych i spokrewniony jest ze skrętnikami oraz siningiami (gloksyniami). Swą pierwotną nazwę zawdzięcza Walterowi von Saint Paul-Illaire, gubernatorowi byłej niemieckiej kolonii w Afryce, który odkrył kwiat w dżungli pod koniec XIX wieku. Roślina została sprowadzona do Europy i pomimo swoich niewielkich rozmiarów szybko zyskała popularność. Fiołek afrykański swoją wyjątkowość i powodzenie zawdzięcza kwitnieniu przez cały rok. Odpowiednio pielęgnowany jest niezastąpioną ozdobą domowego parapetu.


Charakterystyka


Sępolia fiołkowa jest niepozorną roślinką, która osiąga wysokość 20 cm. Średnica rośliny może przekroczyć nawet 40 cm. Liście ma okrągławe, mięsiste i pokryte włoskami, w kolorze ciemnozielonym. Od spodu mają jaśniejszą barwę lub są czerwonawe. Ich długość wynosi 5−8 cm. Sępolia ma kwiaty pojedyncze, pełne lub strzępiaste, które zebrane są w luźne pęki. Kolor kwiatów uzależniony jest od odmiany rośliny. Fiołki o kwiatach pojedynczych to: Bright Eyes – kwiaty ciemnofioletowe z żółtym oczkiem, Colorado – karmazynowe o jaskrawożółtych środkach i pofałdowanych brzegach płatków, Delft – fioletowo-niebieskie. Odmiany z pełnymi kwiatami: Garden News – kwiaty w kolorze białym, Kristi Marie – ciemnoczerwone o białych brzegach. Kwiaty strzępiaste występują w następujących odmianach: Miss Pretty – w kolorze biało-różowym, Rococo Pink – różowe, błyszczące, Starry Trail – (odmiana miniaturowa – 7,5 cm) niebieskie, biało obrzeżone, Wonderland – kwiaty półpełne, jasnoniebieskie i pofałdowane. Moda na uprawianie fiołków w domu spowodowała, że zaczęto je krzyżować. W ten sposób powstało około stu odmian rośliny, różniących się między sobą strukturą i barwą kwiatów.

Fiołek afrykański (Sępolia)

Fiołek afrykański (Sępolia)


Stanowisko i pielęgnacja


W naturalnym środowisku sępolia rośnie w mocno zacienionych miejscach lasu, dlatego roślina uprawiana w warunkach domowych nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrym miejscem jest dla niej parapet północnego lub północno-zachodniego okna. Nadmiar światła powoduje „prześwietlenie” liści, które stają się zbyt jasne i pojawiają się na nich żółte plamy. Optymalną temperaturą powietrza dla rośliny jest 16−18°C, wtedy kwitnie dłużej. Temperatura maksymalna uprawy nie może przekroczyć 25°C, a minimalna być niższa niż 15°C. Gleba powinna składać się z substratu torfowego lub ziemi próchniczej o pH 6,0−7,0. Fiołek afrykański wymaga stałej wilgotności, jednak nie wolno go zraszać. Roślinę podlewamy obficie, aby bryła korzeniowa była wilgotna, ale nie mokra. Podlewamy dwa razy w tygodniu, napełniając podstawkę wodą, po 30 minutach wylewając niepobraną przez sępolię wodę. Używamy wody odstałej i niezawierającej wapnia. Nadmiar wody powoduje gnicie rośliny, a zalanie jest przyczyną jej obumarcia. Fiołka należy nawozić raz na dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym, stosując połowę dawki wskazanej na opakowaniu.

Fiołek afrykański (Sępolia)

Fiołek afrykański (Sępolia)

Rozmnażanie i przesadzanie


Roślinę rozmnażamy z sadzonek liściowych, które najlepiej pobierać po kwitnieniu lub przed kwitnieniem, ponieważ wtedy są silniejsze. Sadzonkę należy umieścić w mieszance torfu z piaskiem lub gotowym substracie do ukorzeniania sadzonek. W przypadku, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho pojemnik przykrywamy szklanym kloszem lub torebką foliową. Sadzonka wymaga temperatury 20−25°C, dlatego najlepiej postawić ją na parapecie nad kaloryferem oraz potrzebuje regularnego podlewania. Po upływie 4−6 tygodni sadzonka powinna być ukorzeniona. Roślinkę przesadzamy do małej doniczki o średnicy 5 cm. Rozrośniętą roślinę, której rozeta pokrywa cały obwód doniczki, przesadzamy do większego pojemnika (o średnicy 10 cm bądź większej). Fiołek zakwita po 6 miesiącach od tego momentu. Sępolię przesadzamy wiosną, gdy zaczyna przerastać doniczkę. Wtedy możemy również rozmnożyć ją poprzez dzielenie całej rośliny. Dla rośliny najlepsze są doniczki w kształcie mis, ponieważ nie korzeni się zbyt głęboko. Proces rozmnażania fiołka z nasion przeprowadzany jest jedynie w szklarniach, w celach produkcyjnych.

Fiołek afrykański (Sępolia)

Fiołek afrykański (Sępolia) czytaj dalej...

Koniecznie zobacz