Fiołek afrykański (Sępolia) - pielęgnacja i rozmnażanie

Jesteś tutaj:

Fiołek afrykański (Sępolia) - pielęgnacja i rozmnażanie

3,4/5 (276 ocen)

Problemy, choroby i szkodniki


Główne zagrożenie dla fiołka stanowi jego przelanie, ponieważ już po pierwszym razie jest zagrożony obumarciem. Roślinkę można ratować poprzez wyciągnięcie jej z doniczki i podsuszanie korzeni. Brązowe korzenie i liście należy usunąć. Rany po nacięciach można zasypać węglem sproszkowanym. Proces podsuszania przeprowadzamy przez 1−3 dni. Fiołka sadzimy w nowej ziemi i dbamy o niego, stosując się do wymagań. Lepiej już, aby roślina była przesuszona niż przelana, ponieważ łatwiej ją wtedy odratować – wyrzucamy stare podłoże, a korzenie sępolii zanurzamy w wodzie do uzyskania turgoru (sztywności) liści, a następnie sadzimy do nowej doniczki. Pojawiające się punkty, skazy i plamy na liściach spowodowane są zbyt nasłonecznionym stanowiskiem lub zbyt niską temperaturą. Należy wtedy zmienić miejsce, w którym uprawiamy roślinę. Jeżeli sępolia nie kwitnie, warto zastanowić się czy warunki w jakich ją uprawiamy są odpowiednie i czy jest właściwie pielęgnowana.

Fiołek afrykański (Sępolia)

Fiołek afrykański (Sępolia)

Sępolię mogą zaatakować pędziorki (czerwone pajączki), wełnowce lub mączniak prawdziwy. W przypadku pierwszych szkodników liście fiołka stają się brązowe, suche i nadmiernie mechate, czasem pojawia się na nich pajęczynka. Wełnowce zaś powodują zwiotczenie i oklapnięcie liści lub też pojawienie się białych kłaczków w miejscu stykania się ogonka z blaszką liściową oraz kosmatych plamek na liściach. Na górnej powierzchni liści fiołka zaatakowanego przez mączniaka pojawia się biały, sypki puder. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów roślina musi zostać odseparowana i opryskana specjalnymi preparatami.

Wszelkie niedogodności fiołek afrykański komunikuje poprzez stan liści, dlatego nie należy bagatelizować pojawiających się na nich plam, znamion, przebarwień, dziurek, a także uważnie obserwować ich kształt i fakturę.

Fiołek afrykański (Sępolia)

Fiołek afrykański (Sępolia)


Warto wiedzieć, że…


Sępolia dobrze znosi sąsiedztwo innych roślin, dlatego może być sadzona w skrzynkach kwiatowych mających tworzyć wielogatunkowe kompozycje. Należy jednak pamiętać, aby rośliny te miały podobne wymagania pielęgnacyjne. Fiołek afrykański można też sadzić w ogrodach skalnych, na rabatach jednogatunkowych lub bylinowych.

Doskonałe nasiona fiołków kupisz tutaj

Fiołek afrykański (Sępolia)

Fiołek afrykański (Sępolia)

Edyta Fijołek
 

Koniecznie zobacz