Fikusy (figowce) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Fikusy (figowce) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,1/5 (744 ocen)

Wśród roślin doniczkowych, które uprawiamy w mieszkaniu, ważne miejsce zajmują także fikusy (figowce). Rodzaj obejmuje setki gatunków, lecz tylko nieliczne z nich, to podstawowe i bardzo lubiane rośliny doniczkowe. Reprezentanta tego rodzaju nie powinno zabraknąć w żadnym mieszkaniu.


Kilka uwag o rodzaju


Rodzaj Ficus obejmuje ponad tysiąc zmiennych gatunków roślin, w formie drzew, krzewów, a także pnączy. Rodzaj zaliczany jest do rodziny morwowatych - Moraceae. Naturalne siedliska tych roślin występują w Azji, Afryce, Australii. Są niezwykle zmienne, ale wszystkie wydzielają sok mleczny, który w przypadku osób wrażliwych, po zetknięciu się ze skórą, może powodować podrażnienia.

W mieszkaniach możemy uprawiać duże okazy bądź też mniejsze, każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto podkreślić, że w cieplejszych zakątkach Europy, a więc w krajach śródziemnomorskich, w uprawie, można spotkać drzewo figowe czyli Ficus carica. Owoce tej rośliny są jadalne i mogą być spożywane na surowo oraz po przetworzeniu.
W niniejszym opracowaniu skupię się na przedstawieniu podstawowych, wybranych gatunków rodzaju oraz nakreślę ogólne zasady uprawy tych pięknych i zróżnicowanych roślin doniczkowych.


Zróżnicowanie gatunkowe


Mnogość gatunków sprawia, że wiele z nich, spotkało się z uznaniem pasjonatów roślin. Są powszechnie dostępne m.in. w kwiaciarniach, centrach ogrodniczych itp. Zróżnicowanie gatunkowe jest znaczące, a jak doliczymy do tego zmienność na płaszczyźnie odmian, wówczas zorientujemy się, że mamy spore możliwości, doboru roślin.

Fikus lirolistny

Fikus lirolistny

Wybrane gatunki rodzaju

 

Fikus benjamina - ojczyste strony figowca beniamińskiego występują m.in. w północnej Australii, Indiach, Malezji. Na naturalnych stanowiskach jest potężnym drzewem, natomiast w uprawie doniczkowej, może osiągnąć do kilku metrów wysokości. Istnieje wiele odmian tego fikusa, a wśród nich takie, które poza pięknie wybarwionymi liśćmi, charakteryzują się mniejszymi rozmiarami. Fikus benjamina, jest jednym z najpopularniejszych gatunków figowca, poza drzewkowatym pokrojem charakteryzuje się drobniejszymi, błyszczącymi, a także zaostrzonymi liśćmi. Jego zwieszające się pędy, wyglądają bardzo malowniczo.

Fikus beniamiński należy do gatunków rodzaju, które nie są zbyt wymagające, radzą sobie w pomieszczeniach, charakteryzujących się suchszym powietrzem. To zasługa skórzastych liści. Podstawą w uprawie fikusa beniamińskiego jest jasne stanowisko, ale nie wystawiamy go na bezpośrednie słońce. W zbyt zacienionych pomieszczeniach będzie gubił liście. Poza tym nie narażajmy rośliny na przeciągi.

Gatunek rośliny doniczkowej, bardzo przyjaznej uprawiającemu, gdyż pochłania ona chemiczne zanieczyszczenia, znajdujące się w pomieszczeniu.

Fikus pnący – bardzo ciekawy gatunek fikusa, będący pnączem samoczepnym. Bardzo oryginalna roślina, tolerancyjna o dekoracyjnych liściach. Szczególnie pięknie wygląda odmiana ‘White Sunny’ o liściach z białym obrzeżem. Naturalne siedliska gatunku występują m.in. w Japonii oraz w Chinach. W ojczystych stronach gatunku, pędy rośliny osiągają kilka metrów długości, natomiast w uprawie doniczkowej są dużo krótsze, korygowane poprzez cięcie.

Wymaga zapewnienia stałej, wyższej wilgotności powietrza oraz nie lubi słonecznych stanowisk. Roślinie można zapewnić jasne stanowisko, ale nie narażając rośliny na bezpośredni kontakt ze słońcem. Fikus pnący nie jest wymagający jeżeli weźmiemy pod uwagę temperaturę. Świetnie sobie radzi w temperaturze pokojowej i znosi temperatury nawet poniżej 10°C.

Fikus wąskolistny – gatunek może osiągać spore rozmiary, a charakteryzuje się, jak sama nazwa wskazuje wąskimi, a przy tym długimi liśćmi. Jest bardzo ciekawym akcentem w mieszkaniu. Roślinie należy zapewnić jasne stanowisko, ale unikamy bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatura w okresie letnim około 20°C, a zimą niższa około 15°C.

Fikus lirolistny – niezwykle dekoracyjny gatunek fikusa o bardzo oryginalnych i dużych liściach, których długość sięga 40 - 50 cm. Liście zielone, błyszczące, skórzaste, lirokształtne, pofalowane na brzegach. Osiąga spore rozmiary, a w swoich ojczystych stronach (Afryka Zachodnia) jest dużym drzewem. Uprawiany w mieszkaniu wymaga dużo przestrzeni. Jest gatunkiem wymagającym jasnego stanowiska, ale nie słonecznego. Zbyt niska wilgotność powietrza, objawi się zasychaniem liści. Roślinie w okresie wegetacji sprzyja temperatura pokojowa.

Fikus sprężysty – należy do najpopularniejszych gatunków rodzaju, rozpowszechnionych w uprawie doniczkowej. Charakteryzuje się dużymi, błyszczącymi liśćmi, w odmianie także w ładnych przebarwieniach. Liście mogą osiągać do około 20 cm długości. W uprawie spotykamy przede wszystkim odmiany gatunku. W swoich ojczystych stronach to duże drzewo. W mieszkaniu, zazwyczaj rośnie jednopędowo, charakteryzując się dużym przyrostem rocznym. Z czasem będzie wymagał przycięcia, które może pobudzić roślinę do rozgałęzienia się.

Nie należy do wymagających, ale aby cieszyć się bezproblemową uprawą, należy postarać się o jak najbliższe optymalnym, warunki uprawy, dzięki którym roślina będzie okazem zdrowia. Wymaga jasnych stanowisk, zwłaszcza barwne odmiany, ale nie w pełni nasłonecznionych. Odmiany o zielonych liściach, znoszą także stanowiska półcieniste.

Fikus czepny – oryginalny gatunek fikusa, płożący, charakteryzujący się lancetowatymi liści oraz wytwarzaniem korzeni czepnych. Uprawiane w mieszkaniu okazy nie osiągają dużych rozmiarów, a odmianą, którą warto polecić jest ‘Variegata’ o dekoracyjnych, pstrych liściach.

Nie należy do gatunków absorbujących w uprawie, niewiele wymaga, doskonale radzi sobie w temperaturze pokojowej.

Fikus deltolistny - kolejny przykład fikusa, który nie wymaga za wiele uwagi. Charakteryzuje się pokrojem bardziej luźnym, jego liście nie są duże, odwrotnie jajowate. W uprawie domowej, jego wysokość może sięgać do około 1- 1,5 m. Dekoracyjność rośliny wynika nie tylko z liści, ale także z obecności zielonkawych owoców, wielkości ziarnka grochu.

Ficus microcarpa (Ficus retusa) - ciekawy gatunek o drzewkowatym pokroju, bardziej zwarty od Ficus benjamina. Często uprawiany jest jako drzewko bonsai. Wymaga zapewnienia stałej wilgotności powietrza, poza tym bardzo dobrze sobie radzi uprawiany w mieszkaniu.

Fikus bengalski- kolejny bardzo dekoracyjny gatunek fikusa, który w ojczystych stronach jest potężnym drzewem. Posiada bardzo dekoracyjne, duże liście, owalne, wydłużone z widocznym unerwieniem. Nie jest kłopotliwy, a stanowi bardzo ciekawy, roślinny akcent w mieszkaniu.

Ficus microcarpa (Ficus retusa)

Ficus microcarpa (Ficus retusa)

Zróżnicowanie odmianowe

 

Barok’- odmiana figowca beniamińskiego z charakterystycznymi liśćmi, które są lekko skręcone. Odmiana osiąga niewielkie rozmiary.

‘Starlight’- odmiana figowca beniamińskiego bardzo dekoracyjna ze względu na ładne, białe przebarwienie liści. Im jaśniejsze stanowisko, tym roślina intensywniej się wybarwia.

Variegata’- odmiana figowca czepnego o jasno obrzeżonych liściach.

‘Golden King’- odmiana fikusa beniamińskiego o liściach z białymi przebarwieniami.

‘Reginald’– odmiana Ficus benjamina, osiągająca spore rozmiary. Liście po rozwinięciu złocistożółte, później zielonkawe.

‘Monique’- odmiana o zielonych, lekko pofalowanych liściach.

‘Variegata’- odmiana Ficusa benjamina o dwubarwnych liściach.

‘Tineke’- odmiana figowca sprężystego, charakteryzująca się przebarwionymi na kremowo liśćmi.

‘Judi’- bardzo dekoracyjna odmiana fikusa beniamińskiego o liściach z żółtawymi przebarwieniami.

‘Sunny’- popularna odmiana fikusa pnącego o obrzeżonych na biało liściach.

‘Dekora’- bardzo popularna odmiana fikusa sprężystego, jedna z najczęściej spotykanych w uprawie. Charakteryzuje się błyszczącymi, zielonymi liśćmi.

‘Esther’– odmiana fikusa beniamińskiego, charakteryzująca się jasnozielonymi liśćmi.

Tricolor’- odmiana fikusa sprężystego o bardzo dekoracyjnych liściach w odcieniach zieleni, bieli, barwy kremowej oraz lekkiego różu.

‘Variegata’- odmiana fikusa pnącego o pstrych liściach.

‘Alli’- odmiana fikusa wąskolistnego, bardzo popularna, charakteryzująca się wiotkimi pędami oraz długimi, zielonymi, lancetowatymi liśćmi.

‘Natasja’– odmiana fikusa beniamińskiego o ładnym pokroju, zielonych liściach.

 

Fikus australijski

Fikus australijski

Ogólne warunki uprawy


Stanowisko - figowce lubią stanowiska jasne, zwłaszcza fikus beniamiński oraz odmiany o liściach z jasnymi przebarwieniami. Mniej wymagający jest po tym względem fikus sprężysty o zielonych liściach, a także fikus pnący. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz