
- 1/8
- Następne
Stanowisko jasne, ale nie oznacza to, że słoneczne, tak więc unikamy bezpośredniego nasłonecznienia. Zbyt ciemne warunki uprawy, spowodują że rośliny będą gubić liście, a także będą miały ograniczony, a nawet zahamowany wzrost. Poza tym fikusy nie lubią pomieszczeń, w których panują przeciągi, a także częstego przestawiania w inne miejsce.
Podłoże - możemy zastosować podłoże uniwersalne, ale dodajmy np. ziemi kompostowej bogatej w próchnicę bądź innego próchniczego dodatku. Ponieważ fikusy nie znoszą zalegającej wody, musimy zapewnić im dobrze przepuszczalne podłoże. Do sporządzanej mieszanki dodajmy jeszcze wermikulitu.
Przesadzanie - młode okazy co roku, starsze co kilka lat w momencie, gdy poprzez dolne otwory zaobserwujemy wydostające się korzenie. W przypadku dużych okazów, możemy jedynie wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Przy przesadzaniu roślin w okresie wiosennym, pamiętajmy o dobrym drenażu.
Temperatura - fikusy doskonale się czują w temperaturze pokojowej, a więc w granicach 18-24°C. W okresie zimy, temperatura w większości gatunków nie powinna spaść poniżej 15°C.
Nawożenie – umiarkowane, w okresie wzrostu, dwa razy w miesiącu, a więc co dwa tygodnie wieloskładnikowym nawozem płynnym.
Podlewanie i wilgotność powietrza – w zależności od temperatury pomieszczenia należy dostosować częstotliwość podlewania. Podlewamy wodą miękką, obficie, pamiętając aby nadmiar wody usunąć z podstawki. Zanim ponownie podlejemy roślinę, podłoże musi lekko przeschnąć, najlepiej wilgotność podłoża sprawdzić palcem, aby mieć pewność, że nie przelejemy rośliny. Fikusy lubią lekko wilgotne podłoże, ale nie mokre i szybko reagują na przelanie.
Figowce, zwłaszcza drobnolistne lubią zraszanie miękką, letnią wodą, przy okazji zraszania, oczyszczamy liście z kurzu.
Odmiany drobnolistne w okresie letnim, będą wdzięczne także za wymycie ich pod prysznicem. Tym sposobem, łatwiej będzie utrzymać rośliny w czystości.
Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne - w razie potrzemy fikusy można przyciąć.
Rozmnażanie
Fikusy zazwyczaj rozmnażamy wegetatywnie. W przypadku fikusa sprężystego oraz pnącego, rozmnażanie nie powinno być kłopotliwe. W pozostałych przypadkach, może być problematyczne i wymagać większej uwagi i zaangażowania.
Z pewnością do metod, które warto wykorzystać przy rozmnażaniu wspomnianych roślin zaliczymy:
- rozmnażanie poprzez sadzonki wierzchołkowe,
- rozmnażanie poprzez sadzonki pędowe,
- rozmnażanie poprzez sadzonki liściowe z oczkiem,
- rozmnażanie poprzez odkłady powietrzne.
Najczęściej stosowaną metodą rozmnażania fikusów, jest metoda z wykorzystaniem sadzonek wierzchołkowych. Metodę tą można zastosować w przypadku rozmnażania takich gatunków jak m.in. fikus beniamiński, fikus lirolistny, Ficus microcarpa, fikus czepny, fikus pnący, fikus sprężysty, fikus wąskolistny, Ficus cyathistipula.
Sadzonki wierzchołkowe pozyskujemy wiosną. Każda z nich powinna charakteryzować się 2-3 węzłami. Umieszczamy je w letniej wodzie do czasu, aż z sadzonki przestanie się sączyć mleczny sok. Przez ten czas możemy przygotować podłoże, które powinno być przepuszczalne np. mieszanka torfu z piaskiem (1:1). Po wypłynięciu z sadzonki soku mlecznego, należy ją zanurzyć w ukorzeniaczu. Wcześniej należy usunąć zbędne liście, zostawiając dwa liście wraz z wierzchołkowym. W przygotowany wcześniej dołek, wkładamy sadzonkę i obsypujemy podłożem. Następnie podlewamy i nakrywamy folią. Temperatura podczas ukorzeniania powinna sięgać około 25°C.
Sadzonki pędowe ukorzeniamy podobnie, ale w tym przypadku sadzonki to fragment pędu, nie wierzchołkowy, zawierający 2- 3 węzły. Ta metoda pozwala na uzyskanie większej liczby sadzonek, ponieważ tych wierzchołkowych, na roślinie nie znajdziemy zbyt wiele.
Sadzonki liściowe z oczkiem, to sposób na rozmnożenie m.in. figowca pnącego, figowca czepnego, figowca sprężystego, figowca lirolistnego.
Poprzez odkłady powietrzne rozmnaża się najczęściej fikusa sprężystego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ roślina z czasem gubi dolne liście i takim sposobem możemy uzyskać nową, rozgałęzioną roślinę, a także pobudzić fikusa to rozkrzewiania się.
W przypadku tego typu rozmnażania, pień rośliny nacinamy pod liściem bądź pod miejscem, które pozostało po opadłym liściu. Następnie miejsce cięcia okładamy wilgotnym mchem torfowcem, obwiązujemy, a następnie okrywamy folią. Po kilku tygodniach powinny ukazać się korzenie. Gdy będą już dobrze rozwinięte, wówczas odcinamy roślinę poniżej miejsca ukorzenienia i sadzimy w innym pojemniku.
W przypadku rozmnażania gatunków, charakteryzujących się dużymi liśćmi, w celu ograniczenia transpiracji wody z liści należy zwinąć liść i związać np. gumką.
Fikus wąskolistny
Fikusy - problemy w uprawie
Choroby
Choroby mogą mieć różne podłoże, jednak zazwyczaj mają podłoże grzybowe. Do najczęstszych chorób fikusów zaliczymy antraknozę, objawiającą się licznymi plamami żółtymi do brunatnych, ukazującymi się od wierzchołka liścia, z czasem obejmując całą blaszkę liściową. Zwalczanie choroby polega na kilkukrotnym wykonaniu oprysku środkiem grzybobójczym, po uprzednim usunięciu porażonych liści. Ze środków grzybobójczych można zastosować Topsin M 500 SC postępując zgodnie z zaleceniami producenta.
Inną chorobą o podłożu grzybowym jest szara pleśń, którą możemy zwalczyć wykonując oprysk odpowiednim środkiem grzybobójczym (np. Teldor 500 SC) czytaj dalej...