Fikusy (figowce) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Fikusy (figowce) - odmiany, uprawa i pielęgnacja

3,1/5 (744 ocen)
Szkodniki

Ze szkodników najczęstszym problemem są przędziorki, tarczniki, miseczniki, a także wciornastki, wełnowce, a nawet mszyce.
W przypadku przędziorków, pojawią się żółtawe przebarwienia na blaszce liściowej, doprowadzające z czasem do zasychania i opadania liści. Przędziorki żywią się treścią komórkową, nakłuwając blaszkę liścia od spodniej strony. Są one niewielkie, ale zazwyczaj łatwo je rozpoznać, po charakterystycznej pajęczynce.

Możemy spróbować zwalczyć szkodnika domowymi sposobami, a więc np. podwyższyć wilgotność powietrza, uprzednio izolując fikusa od reszty roślin. Zraszamy roślinę, oczyszczamy liście, a w celu utrzymania stałej wilgotności powietrza można na kilka dni okryć roślinę folią.

Przędziorki to trudny przeciwnik, dlatego zazwyczaj lepiej jest go definitywnie usunąć odpowiednim środkiem np. Karate Zeon 050 CS. Pamiętajmy, że oprysk należy kilkakrotnie powtórzyć, co około 7 dni.

Tarczniki, miseczniki rozpoznamy po miseczkach- tarczkach, które pojawią się m.in. wzdłuż nerwu głównego. Szkodnik bardzo charakterystyczny, samica kryje się pod tarczką, dlatego też bardzo trudno je usunąć, tym bardziej, że są odporne na większość środków. Ich obecność doprowadza do zahamowania wzrostu rośliny, pojawiają się żółte plamy na liściach, z czasem liście zasychają.

Walka z nimi to przede wszystkim kontrola nowo zakupionych roślin, aby nie sprowadzić do domu szkodników z zewnątrz.
Przy małej populacji szkodnika możemy poradzić sobie ręcznie, a więc usuwanie pojedynczych tarczek wacikiem nasączonym denaturatem. Pamiętajmy o tym, że najpierw jednym pociągnięciem usuwamy tarczkę, a następnie nowym wacikiem także nasączonym jednym pociągnięciem przemywamy liść. Stosowanie tego sposobu ma na celu nie dopuszczenie do rozprzestrzenienia się jaj i larw szkodnika, które znajdują się pod tarczką.

Innym sposobem jest usuwanie tarczek i przemywanie liści wodną z mydłem szarym.

Przy zmasowanym ataku lepiej jest zastosować środek chemiczny np. Confidor 200 SL.

Fikus trinova

Fikus trinova

Mszyce odpowiedzialne za zniekształcenia liści, zwalczymy mieszaniną wody z szarym mydłem, którym spryskujemy liście bądź przemywamy.

Wciornastki tak jak pozostałe szkodniki lubią suche powietrze podłoże, które sprzyja pojawieniu się tego szkodnika. Ich obecność objawi się delikatnymi, żółtymi do białawych plamami na liściach, z czasem bardziej srebrzystymi, obejmującymi coraz większą część liścia. Na liściach będą widoczne przecinkowate szkodniki oraz grudkowate ciemne odchody.
Szkodnika możemy zwalczyć stosując oprysk Confidor 200 SL, uprzednio przemywając liście.

Confidor 200 SL, może posłużyć nam także do zwalczania wełnowców, które bardzo łatwo rozpoznać po wełniastych tarczkach, wyglądają jak kłaczki waty. Żerując na roślinie hamują jej wzrost, doprowadzają do uszkodzeń liści, które z czasem opadają.

To trudny przeciwnik do zwalczenia. Jeżeli nie chcemy korzystać z środków chemicznych, można spróbować usuwać je za pomocą wacika, szczoteczki, a następnie przecieranie denaturatem.


Pozostałe problemy

W uprawie fikusów problemów może być bardzo dużo, zależenie od stopnia zapewnienia im odpowiednich warunków.
Do najczęstszych problemów, z którymi spotykają się uprawiający fikusy zaliczymy m.in.

Zgnilizna korzeni, pojawiająca się w momencie ciągłego przelewania uprawianych roślin;

Opadanie liści – zmiana miejsca, zmiana temperatury, zbyt ciemne stanowisko, przeciągi, zbyt obfite podlewanie, niska temperatura,

Żółknące liście – zbyt obfite podlewanie;

Więdnące liście „bez życia”- zbyt suche podłoże;

Roślina słabo rośnie bądź zahamowany został jej wzrost, liście są blade, drobniejsze – najprawdopodobniej roślina wymaga nawożenia, a także przesadzenia;

Ciemne plamy na liściach - najprawdopodobniej nasz fikus ma za zimno.

Fikus benjamina

Fikus benjamina

Zastosowanie


Fikusy to gatunki niezwykle zróżnicowane, tak więc bez problemu dobierzemy rośliny, które sprawdzą się w salonie, gabinecie, a także w sypialni. Przy doborze roślin należy kierować się nie tylko estetyką, ale także wymaganiami roślin. Dostępne gatunki figowców pod względem wymagań są bardzo zmienne i obok gatunków łatwych w uprawie, jak np. fikus sprężysty, możemy nabyć gatunki bardziej wymagające, jak np. bardzo oryginalny fikus lirolistny.

Zmienne fikusy z pewnością wiele wniosą w wystrój wnętrz, te największe, mogą stanowić bardzo trafny akcent architektoniczny.

Zmienna faktura liści sprawia, że fikusy świetnie odnajdują się w zróżnicowanych kompozycjach. Możemy nabyć fikusy o drobnych liściach, charakterystycznych dla fikusa pnącego, a także bardzo dużych, jak w przypadku fikusa lirolistnego.

Lancetowate, podłużne liście są charakterystyczne dla fikusa wąskolistnego. Do tego dochodzą liczne odmiany o pstrych liściach. Możliwości jest naprawdę dużo, tak więc nie musimy ograniczać się do jednego fikusa.


Uwagi końcowe


Aby podkreślić piękno roślin, zwróćmy także uwagę na pojemniki, w których będziemy uprawiać rośliny. Donice o niskich walorach estetycznych, zakłócają estetykę roślin, nie pozwalają w pełni ukazać ich piękna. Doniczka razem z rośliną powinna stanowić spójny duet, harmonijnie się uzupełniający.


Grzegorz Bogucki


 

Koniecznie zobacz