Jakie kwiaty cebulowe sadzimy wiosną? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Jakie kwiaty cebulowe sadzimy wiosną? Zobacz!

3,5/5 (179 ocen)

Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia. Nic więc dziwnego, że ta pora roku jest jedną z ulubionych wśród ogrodników, którzy mogą wtedy rozpocząć sadzenie cebulek wielu oryginalnie wyglądających kwiatów. Pamiętajmy jednak, że wiosenne sadzenie ma swoją specyfikę. Warto więc zapoznać się z wytycznymi, które ułatwią nam zarówno sam proces sadzenia cebulek, jak i późniejszą uprawę roślin.


PRZEGLĄD NAJPOPULARNIEJSZYCH KWIATÓW


Do najczęściej uprawianych kwiatów cebulowych sadzonych wiosną należą begonie, dalie, mieczyki i pacioreczniki (kanny). Poza tym ogrodnicy chętnie kupują cebulki takich roślin, jak np.: acidantera, agapant, alstremeria, błonczatka, eukomis, frezja, galtonia, iksja, jaskier, krokosmia, liatra, lilia, liliowiec, sparaksis, sprekelia, szczawik, śniedek, tygrysówka, zawilec, zefirant. Każdy z tych gatunków jest w stanie wnieść do naszego ogrodu piękne kolory i zapachy.


JAKIE CEBULKI KUPIĆ?


Wiosną nabywamy cebulki lub sadzonki roślin, które kwitną jesienią lub zimą. Okazuje się jednak, że jeśli zorientujemy się w miarę szybko, zdołamy jeszcze kupić materiał, który zakwitnie latem. Musimy być uważni, ponieważ zdarza się, że sprzedawcy oferują nam po promocyjnych cenach towar, który bardzo długo zalegał w przechowalniach. Sprawdzajmy zatem wszystkie cebulki ze szczególną ostrożnością – zwróćmy uwagę, czy są twarde i nieprzesuszone oraz czy nie widać na nich zmian chorobowych. Bądźmy przy okazji świadomi, że decydując się na zakup zbyt późno, będziemy na przykład ograniczeni co do wyboru koloru kwiatów czy ich wielkości.


WIOSENNY TERMIN SADZENIA


Terminy sadzenia dla poszczególnych gatunków wiosennych kwiatów cebulowych nieznacznie się od siebie różnią. Okazuje się, że w przypadku tego typu roślin do zabiegu przystępuje się najwcześniej w marcu (w wyjątkowych przypadkach – w lutym), a najpóźniej – w maju. Poniżej tabela porządkująca terminy sadzenia cebulek najważniejszych gatunków:

Gatunek

Termin sadzenia

acidantera dwubarwna

pod koniec kwietnia

agapant

od połowy kwietnia

begonia bulwiasta

luty–marzec

błonczatka

przełom kwietnia i maja

cantedeskia (kalla)

luty–marzec (do doniczek), maj (do gruntu)

dalia

  • odmiany niskie – marzec
  • odmiany wysokie w pojemnikach – kwiecień
  • odmiany wysokie w gruncie – maj

frezja ogrodowa

od połowy kwietnia do maja

iksja ogrodowa

od połowy kwietnia do maja

jaskier azjatycki

kwiecień–maj

krokosmia ogrodowa

kwiecień–maj

liatra kłosowa

połowa kwietnia

lilia

połowa marca (tylko odmiany wrażliwe na mróz)

liliowiec

kwiecień

mieczyk ogrodowy

kwiecień–maj

paciorecznik ogrodowy (kanna)

pod koniec marca (do doniczek)

sparaksis

połowa kwietnia

tuberoza

marzec (do doniczek), połowa kwietnia (do gruntu)

tygrysówka pawia

kwiecień–maj

zawilec wieńcowaty

kwiecień–maj

 

DO DONICZEK CZY DO GRUNTU?


Większość cebulek wysadza się bezpośrednio do gruntu, gdy miną ostatnie przymrozki. Niektóre odmiany są jednak zbyt wrażliwe na chłód i rozwijają się prawidłowo wyłącznie w temperaturze pokojowej. Ich cebulki należy więc najpierw posadzić w doniczkach trzymanych w ciepłym pomieszczeniu, a dopiero w drugiej połowie maja można je przenieść na zewnątrz – mowa na przykład o begoniach, daliach czy mieczykach. Można też ułożyć cebulki tych kwiatów na przykład na tackach czy w skrzynkach i umieścić je w szklarni, w której muszą przebywać aż do czasu sadzenia w gruncie. Pod koniec wiosny warto też posadzić lilie, których nie zdążyliśmy umieścić w gruncie jesienią.


PĘDZENIE KWIATÓW


Jeżeli należymy do osób niecierpliwych, możemy pokusić się o wiosenne pędzenie kwiatów cebulowych. Do zabiegu powinniśmy przystąpić w lutym. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie gatunki będą się nadawały do tego celu – warto więc zapoznać się z właściwościami poszczególnych odmian. W przypadku roślin wytwarzających bulwy i kłącza, musimy dokonać ich podziału. Następnie każdą z części o co najmniej dwóch pąkach odnawiających sadzimy w doniczce z wysokiej jakości ziemią ogrodową i zapewniamy roślinie optymalne warunki. W wyniku tego procesu w maju na nasze rabaty zawitają kwiaty już wyraźnie podrośnięte, które zakwitną szybciej niż inne okazy. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz